Wisła Can-Pack Kraków - Mersin Büyükşehir Belediyesi 59:56 w Eurolidze

​Koszykarki Wisły Can-Pack Kraków pokonały u siebie turecką drużynę Mersin Büyükşehir Belediyesi 59:56 (14:13, 14:12, 19:21, 12:10) w meczu szóstej kolejki fazy grupowej Euroligi.

Mistrzynie Polski odniosły drugie zwycięstwo i zajmują szóste miejsce w tabeli grupy A. W kolejnym spotkaniu 4 stycznia krakowianki zagrają na wyjeździe z francuską drużyną Lattes Montpellier.

Przed tygodniem wiślaczki uległy we własnej hali innemu tureckiemu klubowi Fenerbahce Stambuł 64:72. Środowe spotkanie było równie zacięte jak mecz przed tygodniem, a koszykarki obydwu drużyn nie potrafiły zbudować na dłużej znaczącej przewagi. Turczynki prowadziły najwyżej 25:19 w 15. minucie, krakowianki uzyskały 11 punktów przewagi w 25. min po akcji Meighan Simmons (40:29).

Do sukcesu poprowadziła Wisłę inna zawodniczka podkoszowa - Ewelina Kobryn, która miała double-double - 14 pkt i 10 zbiórek, a także cztery bloki, trzy asysty i dwa przechwyty (oraz dwie straty). Blisko podwójnej zdobyczy była inna kluczowa zawodniczka gospodarzy Ziomara Morrison - 17 pkt i dziewięć zbiórek.

Obydwie toczyły pod koszem zaciętą walkę z Amerykanką, mającą tureckie obywatelstwo, Nevin Nevlin (15 pkt i 11 zb.) oraz Litwinką Gintare Petronyte (16 pkt i 10 zb.).

Po 20 minutach było 28:25 dla Wisły. Trzecia odsłona, w której krakowianki miały najwyższą przewagę, ale ostatecznie przegrały ją 19:21, sprawiła, że przed ostatnią częścią podopieczne trenera Jose Ignacio Hernandeza prowadziły zaledwie 47:46.

W ostatniej kwarcie zdobywanie punktów przychodziło zawodniczkom obydwu drużyn z dużym trudem. Obrona rywalek i zmęczenie dawały się we znaki koszykarkom Wisły i Mersinu. W 36. minucie był remis 50:50. Potem następowały akcje "kosz za kosz". Na 35 sekund przed końcem  na tablicy pojawił się ponownie remis 56:56.

Ostatnie akcje należały do krakowianek. Faulowana hiszpańska rozgrywająca Sandra Ygueravide najpierw trafiła obydwa wolne, ale po niecelnym rzucie najlepszej w zespole Mersin Amerykanki Tiffany Hayes, sfaulowana, dwa razy przestrzeliła.

Zawodniczki z Turcji nie zdobyły jednak punktów, a zwycięstwo przypieczętowała rzutem wolnym Belgijka Hind Ben Abdelkader.

Wisła Can-Pack Kraków - Mersin Büyükşehir Belediyesi 59:56 (14:13, 14:12, 19:21, 12:10)

Wisła Can-Pack Kraków: Ziomara Morrison 17, Ewelina Kobryn 14, Hind Ben Abdelkader 14, Sandra Ygueravide 7, Meighan Simmons 7, Małgorzata Misiuk 0, Agnieszka Szott-Hejmej 0.

Mersin: Tiffany Hayes 18, Gintare Petronyte 16, Nevin Nevlin 15, Nilay Kartaltepe 5, Gokce Dogan 2, Nazlican Olcek 0, Ilknur Yildizhan 0, Gorkem Ertas 0, Ilkem Tokyay 0.

Po meczu powiedzieli:

Jose Hernandez (trener Wisły Can-Pack Kraków): - Być może był to najsłabszy mecz drużyny Wisły w trwającym sezonie, ale ważne jest samo zwycięstwo. To ono sprawia, że nie tracimy kontaktu ze środkiem tabeli i przedłużamy szanse na to, by nie żegnać się z rozgrywkami pucharowymi po zakończeniu Euroligi (piąta i szósta drużyna z każdej grupy awansuje do ćwierćfinałów Pucharu Europy - przyp. red.). Miałem bardzo wąską ławkę rezerwowych, bo Małgorzata Misiuk miała kilkanaście godzin temu problemy żołądkowe, stąd jej bardzo krótki pobyt na parkiecie.

Ziomara Morrison (zawodniczka Wisły): - Popełniłyśmy mnóstwo błędów, ale cieszę się ze zwycięstwa i jestem zadowolona z tego, że walczyłyśmy do końca. To był, mówiąc delikatnie, nienajlepszy nasz mecz, bardzo trudny i bardzo ciężki, ale liczą się dwa punkty.

Odlem Senlan (trenerka Mersin): - Moim zdaniem Wisła nie zasłużyła na wygrana, to mój zespół powinien zwyciężyć. Ale na to nie pozwolili sędziowie. To oni popełnili zbyt wiele błędów, szczególnie w końcówce.