ME koszykarzy: Hiszpania i Rosja z kompletem zwycięstw

Serbia wygrała w Stambule z Turcją 80:74 w najciekawszym poniedziałkowym meczu grupy D mistrzostw Europy koszykarzy. Było to drugie zwycięstwo wicemistrza olimpijskiego. Gospodarze doznali natomiast drugiej porażki.

Do sukcesu poprowadził Serbów Bogdan Bogdanović, który od nowego sezonu zagra w Sacramento Kings - miał 17 pkt i cztery zbiórki. To właśnie jego akcje były kluczowe w czwartej kwarcie, gdy Turcy po rzutach za trzy punkty uzyskali w 33. minucie pierwsze w drugiej połowie prowadzenie (59:57). Bogdanović, mistrz Euroligi z Fenerbahce, zdobył wówczas 10 pkt z rzędu, trafiając m.in. dwa razy zza linii 6,75 m. Serbowie zdominowali walkę pod tablicami - mieli o 13 zbiórek więcej od rywali (40:27).

Wśród Turków wyróżnił się Melih Mahmutoglu - 19 pkt. Jednym z arbitrów był Marek Ćmikiewicz.

Komplet wygranych w grupie D ma tylko Rosja, która tym razem okazała się lepsza od Belgii (76:67).

W grupie C bez porażki pozostają obrońca tytułu Hiszpania i Chorwacja, które podobnie jak Sborna są już pewne miejsca w fazie pucharowej.

Koszykarze z Płw. Iberyjskiego rozgromili kolejnego rywala, tym razem gospodarza - Rumunię - różnicą 41 pkt. Trener Sergio Scariolo dał odpocząć podstawowym zawodnikom, a 37-letni Pau Gasol (San Antonio Spurs) oglądał pojedynek i poczynania kolegów z ławki. Ci radzili sobie znakomicie, a double-double zanotował Juancho Hernangomez z Denver Nuggets - miał 18 pkt i 12 zbiórek.

Najlepszym zawodnikiem Rumunii był mistrz Polski ze Stelmetem BC Zielona Góra Vlad Moldoveanu - 15 pkt i sześć zbiórek.

W rywalizacji bałkańskiej Chorwaci okazali się lepsi od Czarnogórców (76:72), prowadzonych przez najstarszego szkoleniowca turnieju, 70-letniego Bogdana Tanjevica, który 2010 r. wywalczył wicemistrzostwo świata z reprezentacją Turcji.

Być może los sprawi, że Czarnogóra spotka się w play off z Turcją, gdyż z każdej z grup do 1/8 finału awansują po cztery czołowe zespoły.