Euroliga: CSKA - Idea Śląsk 73:45

CSKA Moskwa rozgromiła u siebie Ideę Śląsk 73:45 (17:11, 19:8, 7:13, 30:13) w spotkaniu 7. kolejki grupy C Euroligi koszykarzy. Wrocławianie zakończyli I rundę z dorobkiem 2 zwycięstw i 5 porażek.

Mistrzowie Polski grali fatalnie w ataku, popełniając sporo start - 17. Podopieczni Jacka Winnickeigo trafili zaledwie 12 rzutów z gry!

W obronie było lepiej, ale lepiej wyszkoleni indywidualnie gracze z Moskwy potrafili znaleźć receptę zarówno na defensywę jeden na jeden jak i strefę.

Koszykarze Idei Śląska Wrocław grali w Moskwie z liderem grupy C bez chorego Dominika Tomczyka i kontuzjowanego od dłuższego czasu rozgrywającego Raimondasa Miglinieksa. Jednak nawet brak dwóch kluczowych graczy nie tłumaczy fatalnej dyspozycji strzeleckiej wrocławian w tym meczu.

Mecz w Moskwie rozpoczął się z kilkunastominutowym opóźnieniem, bowiem gospodarze przygotowali bardzo rozbudowaną prezentację swojego zespołu. Przez pierwsze minuty żadna z drużyn nie potrafiła trafić do kosza. Konto punktowe otworzył po solowej akcji rozgrywający CSKA John-Robert Holden. Po kolejnych akcjach gospodarze prowadzili już 8:2. Słabo w tym okresie gry prezentował

się kapitan wrocławian Maciej Zieliński, szybko zmieniony przez Andriusa Giedraitisa. Litwin przełamał niemoc rzutową wrocławian, po jego akcjach przewaga Rosjan zmniejszyła się do dwóch punków było 8:10, a po chwili 11:13. Jednak końcówka pierwszej kwarty była zła w wykonaniu gości i ta część gry zakończyła się prowadzeniem moskwian 17:11.

Wrocławianie nieźle prezentowali się w obronie, mieli sporo przechwytów, ale notowali także wiele strat i mieli problemy ze zbiórkami na atakowanej tablicy. Te same błędy koszykarze Śląska popełniali w kolejnych dziesięciu minutach. Po trzypunktowym trafieniu Holdena, który nic sobie nie robił z asysty Roberta Skibniewskiego, przewaga gospodarzy wzrosła do 10 pkt (22:14). Fatalna była skuteczność wrocławian - spod kosza pudłowali m.in. Paweł Wiekiera i Maciej Zieliński. Znakomicie za to grał Holden. Kiedy Amerykanin trzeci raz w meczu trafił zza linii 6,25 metra było już 34:19 dla gospodarzy, a pierwsza połowa skończyła się wynikiem 36:19.

Na drugie 20 minut zawodnicy Śląska wyszli zmobilizowani, bardzo dobrze rozpoczęli trzecią kwartę. Świetny był Paweł Wiekiera, który trzykrotnie zebrał piłkę pod własną tablicą, zanotował także przechwyt i trafienie za trzy punkty. Pierwsze minuty trzeciej kwarty Śląsk wygrał 7:0 i wrocławianie przegrywali 26:36. Pierwszy punkt w drugiej połowie Rosjanie zdobyli dopiero po pięciu minutach gry - Siergiej Panow trafił jeden z rzutów osobistych. I kiedy wydawało się, że wrocławianie ruszą do odrabiania reszty strat wynik "stanął". Dopiero w końcówce tej części gry lepiej zaczął grać Randy Holkom, który wtedy właśnie zdobył wszystkie swoje cztery punkty.

To co się udało odrobić w trzeciej części gry koszykarze Idei szybko jednak zmarnowali na początku ostatniej kwarty. Rosjanie przeprowadzili kilka efektownych, szybkich ataków i przewaga moskwian szybko wzrosła do 20 punktów i do końca meczu rosła dalej. Wrocławianie przegrali różnicą mniejszą niż 30 punktów tylko dlatego, że Zielińskiemu zaliczono dwa punkty zdobyte równo z końcową syreną.

CSKA Moskwa - Idea Śląsk Wrocław 73:45 (17:11, 19:8, 7:13, 30:13)

Idea: Andrius Giedraitis 10, Dainius Adomaitis 9, Paweł Wiekiera 9, Maciej Zieliński 6, Aleksander Kul 4, Randy Holcomb 4, Alan Gregow 2, Alvin Jones 1, Robert Skibniewski 0.

CSKA: John-Robert Holden 13, Aleksander Baszminow 11, Nikos Hatzivrettas 11, Theodoros Papaloukas 11, Wiktor Chriapa 9, Victor Alexander 8, Siergiej Monia 7, Siergiej Panow 3, Zachar Paszutin 0.