Darius Maskoliunas trenerem Trefla Sopot

Litwin Darius Maskoliunas został nowym trenerem koszykarzy Trefla Sopot. We wtorek podpisał roczny kontrakt. Zastąpił Mariusza Niedbalskiego.

- Czuję się tutaj jak w domu. W Sopocie spędziłem sześć lat jako zawodnik. Wspomnienia mam tylko dobre i jestem szczęśliwy, że wracam do klubu, w którym po raz pierwszy pojawiłem się 14 lat temu - powiedział Maskoliunas podczas oficjalnej prezentacji.

Litwin trafił do Sopotu w 1999 roku z Żalgirisu Kowno, z którym wygrał Euroligę. Z ówczesnym Prokomem Trefl (później zespół zmienił nazwę i przeniósł się do Gdyni) dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski - w 2004 i 2005 roku. Po zakończeniu kariery sportowej został trenerem.

Litewski trener przyznał, że czeka go w sopockim klubie ciężka praca. - Ale ja się nie boję takich wyzwań. Będę miał wolną rękę jeśli chodzi o dobór zawodników, ale oczywiście w ramach określonego budżetu - dodał.

Zadowolenia z tego, że sopocką drużynę będzie szkolił Maskoliunas nie krył właściciel klubu Kazimierz Wierzbicki.

- Od Dariusa zaczęły się sukcesy naszego zespołu. Mam do niego ogromną sympatię i jestem mu wdzięczny. Jest solidnym i uczciwym człowiekiem. Przede wszystkim ma charakter, czym mi zawsze imponował. Wierzę i jestem co do tego przekonany, że odbudujemy razem silną pozycję drużyny w polskiej lidze. Dziś są trudne warunki ekonomiczne i Darius będzie miał trudne zadanie. Na początek nie stawiamy wielkich celów - powiedział Wierzbicki.

Popularny "Moska" rozegrał w Sopocie sześć sezonów, z trzymiesięczną przerwą w sezonie 2003/04. Jako zawodnik wywalczył z Treflem pięć medali mistrzostw Polski - dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy, dwukrotnie zdobył także Puchar Polski. W europejskich pucharach pomógł zespołowi awansować do fazy Top16 Euroligi, finału Pucharu Mistrzów FIBA, a także dwa razy do ćwierćfinału Pucharu Koraca. Po wywalczeniu drugiego mistrzostwa Polski, w sezonie 2004/05 zakończył karierę zawodniczą.

Nowy trener Trefla w swojej kolekcji ma także brązowy medal olimpijski, pięć tytułów mistrza Litwy oraz triumf w Eurolidze w 1999 roku.

Przez ostatnie lata Maskoliunas pracował w dwóch najsilniejszych i najbardziej utytułowanych litewskich klubach, Żalgiris Kowno i Lietuvos Rytas Wilno, w obu w roli asystenta, a następnie pierwszego trenera. W 2012 roku z drużyną juniorów z Wilna wygrał prestiżowy turniej dla młodych zawodników, organizowany rokrocznie przy okazji Final Four Euroligi. Obecnie jest członkiem sztabu szkoleniowego reprezentacji Litwy, która wystąpi na wrześniowych Mistrzostwach Europy w Słowenii. Z zajęć pozasportowych, jest też radnym w Wilnie.

Prezes Trefla Sopot Andrzej Dolny powiedział, że pod okiem nowego trenera drużyna ma szansę reprezentować litewski sposób gry. - W nowym sezonie chcielibyśmy grać zespołową, agresywną i ambitną koszykówkę, w której kibice będą w centrum naszych zainteresowań. Chcemy grać dla kibiców, może nie zawsze wygramy, ale mamy być drużyną, która zawsze będzie walczyć - wyjaśnił.