Reklama

Reklama

Stelmet Zielona Góra mistrzem Polski koszykarzy w sezonie 2014/2015

Koszykarze Stelmetu Zielona Góra po raz czwarty pokonali w finale Tauron Basket Ligi PGE Turów Zgorzelec (75:69) i odzyskali stracony przed rokiem na rzecz rywali tytuł mistrzów Polski. Zespół z Zielonej Góry wygrał finałową rywalizację 4-2.

Oba zespoły walczyły o drugie mistrzostwo kraju w historii klubów.

Reklama

Lepiej rozpoczęli goście. Po wsadzie Kyryła Natiażki prowadzili 7:2 w 2. minucie, ale Stelmet odrobił straty i po "trójce" Przemysława Zamojskiego w połowie pierwszej kwarty wyszli na pierwsze prowadzenie (12:9).

Na przełomie pierwszej i drugiej kwarty gospodarze zaliczyli przestój i koszykarze PGE Turowa odzyskali prowadzenie, ale miejscowi nie pozwolili im odskoczyć, a dzięki dwóm "trójkom" Russella Robinsona w odstępie 35 sekund Stelmet z nawiązką odrobił straty. Wprawdzie odpowiedział Nemanja Jaramaz, ale równo z syreną także za trzy trafił Łukasz Koszarek i na przerwę Stelmet schodził prowadząc 34:32.

W trzeciej kwarcie gospodarze grali bardzo skutecznie i sukcesywnie powiększali przewagę. Po rzucie za trzy punkty Quintona Hosleya osiągnęła 10 "oczek" (61:51). Trener PGE Turowa Miodrag Rajković poprosił o czas, mimo że do końca kwarty było jedynie 26 sekund.

Nie pomogło. Stelmet skutecznie bronił i fetował zdobycie złotych medali mistrzostw Polski.

Bohaterem decydującego spotkania był jednak rozgrywający reprezentacji Polski Łukasz Koszarek, któremu zabrakło jednej zbiórki do triple-double - uzyskał 15 pkt, miał 11 asyst i 9 zbiórek.

Nagrodę dla najbardziej wartościowego zawodnika finałów otrzymał Quinton Hosley.

Szósty mecz finałowy:

Stelmet Zielona Góra - PGE Turów Zgorzelec 75:69 (17:16, 17:16, 27:21, 14:16)

Stan rywalizacji: 4-2, Stelmet został mistrzem Polski.

Stelmet Zielona Góra: Quinton Hosley 21, Łukasz Koszarek 15, Russell Robinson 10, Aaron Cel 10, Przemysław Zamojski 8, Jure Lalic 6, Adam Hrycaniuk 3, Chevon Troutman 2, Kamil Chanas 0.

PGE Turów Zgorzelec: Tony Taylor 17, Michał Chyliński 11, Mardy Collins 10, Damian Kulig 9, Nemanja Jaramaz 9, Chris Wright 5, Filip Dylewicz 3, Aleksander Czyż 3, Kyryło Natiażko 2, Vlad-Sorin Moldoveanu 0.

Końcowa kolejność:

 1. Stelmet Zielona Góra

 2. PGE Turów Zgorzelec

 3. Energa Czarni Słupsk

 4. Rosa Radom

 5. AZS Koszalin

 6. Śląsk Wrocław

 7. Asseco Gdynia                  

 8. Trefl Sopot                    

 9. Polski Cukier Toruń          

10. Polfarmex Kutno               

11. MKS Dąbrowa Górnicza          

12. Anwil Włocławek               

13. King Wilki Morskie Szczecin   

14. Wikana Start Lublin           

15. Polpharma Starogard Gdański     

16. Jezioro Tarnobrzeg            

Mistrzowie i wicemistrzowie Polski koszykarzy:

1928 - Czarna 13 Poznań          (wicemistrz Varsovia Warszawa)

1929 - Cracovia     (Polonia Warszawa)

1930 - AZS Poznań                (Cracovia)

1931 - AZS Poznań                (Polonia Warszawa)

1932 - AZS Poznań                (Polonia Warszawa)

1933 - YMCA Kraków               (WJS Łódź)

1934 - YMCA Kraków               (Polonia Warszawa)

1935/36 - KWP Poznań             (Polonia Warszawa)

1937 - AZS Poznań                (KWP Poznań)

1938 - Cracovia Kraków           (AZS Poznań)

1939 - KWP Poznań                (Polonia Warszawa)

1946 - Lech Poznań               (Cracovia)

1947 - AZS Warszawa              (Wisła Kraków)

1948 - YMCA Łódź                 (Lech Poznań)

1949 - Lech Poznań               (ŁKS Łódź)

1950 - Spójnia Łódź              (Lech Poznań)

1951 - Lech Poznań               (Spójnia Gdańsk)

1952 - Spójnia Łódź              (Lech Poznań)

1953 - ŁKS Łódź                  (Legia Warszawa)

1954 - Wisła Kraków              (Polonia Warszawa)

1955 - Lech Poznań               (Legia Warszawa)

1956 - Legia Warszawa            (Wisła Kraków)

1957 - Legia Warszawa            (Polonia Warszawa)

1958 - Lech Poznań               (Legia Warszawa)

1959 - Polonia Warszawa          (Wisła Kraków)

1960 - Legia Warszawa            (Polonia Warszawa)

1961 - Legia Warszawa            (Lech Poznań)

1962 - Wisła Kraków              (AZS Warszawa)

1963 - Legia Warszawa            (Wisła Kraków)

1964 - Wisła Kraków              (Śląsk Wrocław)

1965 - Śląsk Wrocław             (Wybrzeże Gdańsk)

1966 - Legia Warszawa            (Wisła Kraków)

1967 - AZS Warszawa              (Wisła Kraków)

1968 - Wisła Kraków              (Legia Warszawa)

1969 - Legia Warszawa            (Wisła Kraków)

1970 - Śląsk Wrocław             (Wybrzeże Gdańsk)

1971 - Wybrzeże Gdańsk           (Wisła Kraków)

1972 - Wybrzeże Gdańsk           (Wisła Kraków)

1973 - Wybrzeże Gdańsk           (Resovia Rzeszów)

1974 - Wisła Kraków              (Resovia Rzeszów)

1975 - Resovia Rzeszów           (Wisła Kraków)

1976 - Wisła Kraków              (Polonia Warszawa)

1977 - Śląsk Wrocław             (Wisła Kraków)

1978 - Wybrzeże Gdańsk           (Śląsk Wrocław)

1979 - Śląsk Wrocław             (Resovia Rzeszów)

1980 - Śląsk Wrocław             (Wybrzeże Gdańsk)

1981 - Śląsk Wrocław             (Górnik Wałbrzych)

1982 - Górnik Wałbrzych          (Lech Poznań)

1983 - Lech Poznań               (Górnik Wałbrzych)

1984 - Lech Poznań               (Wisła Kraków)

Mistrzostwa rozgrywane w systemie play off:

                                                    wynik finału

1985 - Zagłębie Sosnowiec         Lech Poznań            2-1

1986 - Zagłębie Sosnowiec         Górnik Wałbrzych       2-1

1987 - Śląsk Wrocław              Gwardia Wrocław        3-0

1988 - Górnik Wałbrzych           Gwardia Wrocław        3-0

1989 - Lech Poznań                Śląsk Wrocław          3-0

1990 - Lech Poznań                Gwardia Wrocław        3-0

1991 - Śląsk Wrocław              Lech Poznań            3-0

1992 - Śląsk Wrocław              ASPRO Wrocław          3-2

1993 - PCS Śląsk Wrocław          Nobiles Włocławek      3-0

1994 - PCS Śląsk Wrocław          Nobiles Włocławek      3-1

1995 - Mazowszanka Pruszków       Polonia Przemyśl       4-1

1996 - Śląsk ESKA Wrocław         Browary Tyskie Bobry Bytom  4-2

1997 - Mazowszanka Pruszków       Komfort Stargard Szcz. 4-0

1998 - Zepter Śląsk Wrocław       PEKAES Pruszków        4-3

1999 - Zepter Śląsk Wrocław       Nobiles Włocławek      4-3

2000 - Zepter Śląsk Wrocław       Anwil Włocławek        4-1

2001 - Zepter Idea Śląsk Wrocł.   Anwil Włocławek        4-1

2002 - Idea Śląsk Wrocław         Prokom Trefl Sopot     4-1

2003 - Anwil Włocławek            Prokom Trefl Sopot     4-2

2004 - Prokom Trefl Sopot         Idea Śląsk Wrocław     4-1

2005 - Prokom Trefl Sopot         Anwil Włocławek        4-2

2006 - Prokom Trefl Sopot         Anwil Włocławek        4-1

2007 - Prokom Trefl Sopot         BOT Turów Zgorzelec    4-1

2008 - Prokom Trefl Sopot         PGE Turów Zgorzelec    4-3

2009 - Prokom Trefl Sopot         PGE Turów Zgorzelec    4-1

2010 - Asseco Prokom Gdynia       Anwil Włocławek        4-0

2011 - Asseco Prokom Gdynia       PGE Turów Zgorzelec    4-3

2012 - Assceo Prokom Gdynia       Trefl Sopot            4-3

2013 - Stelmet Zielona Góra       PGE Turów Zgorzelec    4-0

2014 - PGE Turów Zgorzelec        Stelmet Zielona Góra   4-2

2015 - Stelmet Zielona Góra       PGE Turów Zgorzelec    4-2

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje