Wisła Can-Pack Kraków - Uni Gyor 62:67 po dogrywce

Koszykarki Wisły Can-Pack Kraków przegrały po dogrywce we własnej hali z mistrzem Węgier Uni Gyor 62:67 w środowym meczu drugiej kolejki Euroligi (grupa A).

Wisła rozegrała w środę drugie w tym sezonie spotkanie w Eurolidze, znowu bez Amerykanek. Według planów, w środę w Krakowie miała być już Tina Charles. Przeszkodziła jednak temu pogoda panująca w USA. Być może zawodniczka dotrze do Polski w czwartek. Nadal trwa rehabilitacja drugiej z Amerykanek - Katie Douglas.
W pierwszej kwarcie popis skutecznej gry pod koszem drużyny z Węgier dała urodzona w tym kraju Dora Horti. W tej części meczu zdobyła 10 punktów i w dużej mierze dzięki niej w 7. minucie Wisła prowadziła 17:8. Pod koniec kwarty Uni poderwała do walki Krisztina Raksanyi. Krakowianki w grze obronnej zaczęły popełniać niepotrzebne faule, a rywalki trafiały rzuty wolne. W efekcie po pierwszej kwarcie było 19:16.
W 12. minucie, po rzucie Ievy Kubliny, przewaga "Białej Gwiazdy" zmalała do zaledwie jednego punktu (19:18). Na minutę przed przerwą Uni objęło pierwsze w tym meczu prowadzenie (26:25 po rzucie Rity Rasheed).
Fatalna była trzecia kwarta w wykonaniu krakowianek. Ich rywalki wygrały ją 19:13, głównie dzięki rzutom z dystansu (w tym dwie trojki Natalie Hurst).
Na ostatnią kwartę drużyny wychodziły przy wyniku 40:47. Po celnym rzucie Kubliny i Rasheed było 40:51. Jednak mistrzynie Polski podjęły jeszcze walkę. Na trzy minuty przed końcem było 49:52. Wisła doprowadziła do dogrywki za sprawą Anke De Mondt, która równo z syreną trafiła do kosza desperackim rzutem za trzy punkty z 10 metrów. W doliczonym czasie gry Węgierki udowodniły swoją wyższość.
W pierwszym meczu Wisła przegrała na wyjeździe z mistrzem Francji Bourges Basket 55:61. Następne spotkanie krakowianki rozegrają w Brnie 7 listopada. Ich przeciwnikiem będzie BK IMOS.

Po meczu powiedzieli:

Akos Fuzy (trener Uni Gyor): - Już przed meczem wiedzieliśmy, że mamy znaczną szansę wygrać z Polkami z powodu absencji Amerykanek. Zagraliśmy bardzo dobrze drugą połowę. Udało nam się uzyskać ponaddziesięciopunktową przewagę. Jednak mało jest drużyn, które odniosłoby zwycięstwo w tej hali po takim rzucie Anke De Mondt. Jednak nam się udało.

Jose Hernandez (trener Wisły Can-Pack Kraków): - Obie drużyny popełniły aż po ok. 40 strat, a skuteczność rzutowa była na poziomie 40 procent. To świadczy o tym, że mecz nie stał na zbyt wysokim poziomie, chociaż emocji nie brakowało. Wszyscy mówią o tym, że w naszym zespole nie było dwóch Amerykanek, ale nie wspomniał nikt, że w tym tygodniu Anke De Mondt nie mogła trenować z powodu podwyższonej temperatury. Problemy ze zdrowiem ma też Cristina Ouvina. Przypomnę, że dalej wyłączona jest Daria Mieloszyńska-Zwolak. Nie chcę jednak, aby to było zrozumiane jako usprawiedliwianie się. Jestem bardzo dumny z tych zawodniczek, które dziś zagrały i walczyły do ostatnich sekund o zwycięstwo.

Wisła Can-Pack Kraków - Uni Gyor 62:67 (19:16, 8:12 13:19, 18:11; 4:9)

Wisła Can-Pack: Dora Horti 23, Paulina Pawlak 13, Justyna Żurowska 11, Anke De Mondt 5, Katarzyna Krężel 4, Cristina Ouvina 4, Petra Stampalija 2.

Uni Gyor: Natalie Hurst 14, Chalysa Shegog 12, Ieva Kublina 11, Nora Nagy-Bujdoso 9, Rita Rasheed 8, Krisztina Raksanyi 7, Zsofia Simon 6, Barbara Semsei 0, Anna Lakloth 0.