Reklama

Reklama

Zbigniew Bródka wystartuje w amatorskim Tour de Pologne

W amatorskim wyścigu Tour de Pologne może wystartować każdy, na przykład Zbigniew Bródka.

Mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim z Soczi kolejny raz weźmie udział kolarskim Tour de Pologne amatorów. Jego piąta edycja odbędzie się 8 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej.

Reklama

- W okresie przygotowawczym do sezonu, czyli od kwietnia do września, przejeżdżam na rowerze od czterech do pięciu tysięcy kilometrów. Trudno to porównać z jazdą na łyżwach, to inny charakter wysiłku. W zeszłym roku z marszu miałem w Bukowinie czas 1:04, teraz chciałbym go poprawić - powiedział Bródka podczas konferencji prasowej.

W dotychczasowych czterech edycjach TdP amatorów wzięło udział ponad pięć tysięcy osób, w tym roku organizatorzy spodziewają się dwóch tysięcy.

W ramach tego wyścigu rozegranę zostaną mistrzostwa Polski strażaków, energetyków i rynku kapitałowego. Do udziału w tych ostatnich dwóch konkurencjach zachęcał Paweł Gniadek, przedstawiciel sponsora amatorskiego wyścigu firmy Tauron Polska Energia.

Na trasach Podhala zostanie też rozegrany szósty etap zawodowego TdP o długości 174 km. Amatorzy będą mieli do pokonania 38 km o przewyższeniu 820 metrów.

- Kiedyś mówiono, że na rowerze jeżdżą tylko kolarze i listonosze. Dziś to się na szczęście zmieniło. Mnóstwo ludzie jeździ rekreacyjnie - dodał dyrektor zawodowego wyścigu Czesław Lang.

Minister sportu i turystyki Andrzej Biernat podkreślił, że resort stawia na dyscypliny, które ludzie mogą uprawiać całe życie. - Amatorski tour to szczególne wydarzenie. Miejsce jest piękne, trasa trudna, ale warto ją przejechać - stwierdził.

W opinii byłego wicemistrza olimpijskiego Ryszarda Szurkowskiego udział w tych nieprofesjonalnych zmaganiach pozwala każdemu nie tylko sprawdzić swoje umiejętności, ale też poznać piękno i trudność ścigania się na rowerze. - To jest taka trasa, że po jej przejechaniu człowiek mówi sobie - ostatni raz w życiu to zrobiłem. A za rok wraca - mówił ze śmiechem.

W roku 2013 Bródka był 25. w klasyfikacji generalnej i wygrał wśród strażaków.

- Zachęcam kolegów do startu. Nie tylko dla rywalizacji. Sprawność fizyczna jest przecież bardzo ważna w naszym zawodzie - stwierdził mistrz olimpijski pracujący na co dzień w komendzie w Łowiczu.

Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Bródka | Tour de Pologne | kolarstwo | łyżwiarstwo szybkie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje