Reklama

Reklama

Wyścig Solidarności: Schulze liderem po dwóch etapach

Niemiec Andre Schulze zdobył w Sieradzu żółtą koszulkę lidera kolarskiego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Zawodnik ekipy NetApp nie dał szans rywalom, wyprzedzając na mecie drugiego etapu Słoweńca Marko Kumpa.

Dwa etapy, rozegrane w pierwszym dniu wyścigu, były do siebie bardzo podobne: kończyły się finiszem z peletonu po zlikwidowaniu wcześniejszych akcji zaczepnych.

Przed południem z ulicy Piotrkowskiej wystartowało 118 kolarzy do liczącego tylko 76 km pierwszego etapu. Po 20 km od peletonu odjechało trzech zawodników, w tym Grzegorz Haba z reprezentacji Polski, ale peleton kontrolował sytuację i doścignął śmiałków na rundach w Bełchatowie, gdzie też wyznaczono metę.

Finisz był bardzo zacięty. Zwyciężył Holender Jeff Vermeulen, minimalnie wyprzedzając Niemca Ralfa Matzkę. Andre Schulze zajął trzecie miejsce, a najlepszy z Polaków - Sylwester Janiszewski był czwarty.

Reklama

Po południu kolarzy czekała dłuższa próba z Tuszyna pod Łodzią do Sieradza (140 km). Tym razem na solową ucieczkę zdecydował się inny zawodnik reprezentacji Polski - Artur Detko. Jego przewaga nad peletonem przekraczała sześć minut, ale na jedynej lotnej premii w Zduńskiej Woli (91 km) stopniała do minuty, a niedługo potem Detko jechał już ponownie w peletonie. Na ulicach Sieradza klasą dla siebie był Schulze, który dzięki zdobytej bonifikacie założył na podium żółtą koszulkę lidera. Z Polaków znów najszybszy był Janiszewski - na ósmej pozycji.

Zawody są ostatnim sprawdzianem dla kilku polskich kolarzy przed rozpoczynającym się 10 lipca w Karpaczu Tour de Pologne. Startują m.in. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) i Bartosz Huzarski(NetApp), którzy mają być liderami reprezentacji w najważniejszym krajowym wyścigu.

Wyścig Solidarności i Olimpijczyków zakończy się 8 lipca w Jarosławiu.

Wyniki etapów:

   1. etap, Łódź - Bełchatów (76 km):

1. Jeff Vermeulen (Holandia/Metec)         - 1:36.12

2. Ralf Matzka (Niemcy/Thuringen Energie)

3. Andre Schulze (Niemcy/NetApp)

4. Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice)

5. Andrij Kułyk (Ukraina/Kolss)

6. Adam Wadecki (BDC MarcPol)            ten sam czas

2. etap, Tuszyn - Sieradz (140,8 km):

1. Andre Schulze (Niemcy/NetApp)           - 3:19.45

2. Marko Kump (Słowenia/Adria)

3. Michael Schweizer (Niemcy/Nutrixxion)

4. Sebastian Forke (Niemcy/NSP-Ghost)

5. Nikołaj Trusow (Rosja/Rusvelo)

6. Soufiane Haddi (reprezentacja Maroka) ten sam czas 

Klasyfikacja generalna:

1. Schulze           - 4:55.19

2. Vermeulen        strata   2 s

3. Matzka                    4

4. Kump                      4

5. Schweizer                 6

6. Michal Kolar (Słowacja/Dukla Trenczyn)  6

Reklama

Reklama

Reklama