Reklama

Reklama

Wyścig Dookoła Mazowsza. Matti Manninen liderem po 2. etapie

Liderem kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza został zwycięzca drugiego etapu Matti Manninen ze szwedzkiej ekipy Bliz-Merida.

Liderem kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza został zwycięzca drugiego etapu Matti Manninen ze szwedzkiej ekipy Bliz-Merida.

Fiński zawodnik był najszybszy z czołowej trójki, która wyprzedziła kolejną grupę o kilka sekund.

Piątkowy etap miał dość dramatyczny przebieg, głównie z powodu huraganowego wiatru i ulewy, która znienacka spadła na peleton w połowie dystansu. Spowodowało to kilka upadków, a najbardziej ucierpiał jadący wówczas w czołówce Wojciech Pszczolarski z czeskiej ekipy Tufo Prostejov, który złamał obojczyk.

Na szczęście silny wiatr uderzył w kolarzy poza miastem, bowiem w samym Teresinie wichura przewracała dekoracje i płotki zabezpieczające trasę, zrywała banery. Wiatr i deszcz ustępowały stopniowo i na ostatniej z ośmiu rund (każda po ok. 21 km)  walka toczyła się już w znośnych warunkach.

Reklama

Na pierwszym okrążeniu od peletonu oderwała się grupka kilkunastu kolarzy, do której stopniowo "doskakiwali" kolejni zawodnicy. Jako ostatni dołączył późniejszy zwycięzca - Manninen. Peletonik złożony z 24 kolarzy przez kilkadziesiąt kilometrów utrzymywał przewagę około trzech minut nad główną grupą, w której był lider wyścigu - Niemiec Maximilian Beyer.

Gwałtowna ulewa spowodowała zmianę sytuacji. Peleton zaczął odrabiać straty, a z czołówki zaatakował trójka - Manninen, Holender Patrik Van der Duin i Czech Tomas Buchacek. Na ostatniej rundzie udało się im utrzymać minimalną przewagę nad grupą pościgową i kilkadziesiąt sekund nad peletonem. Te sekundy i bonifikaty na mecie zadecydowały, że fiński kolarz objął prowadzenie; po dwóch etapach ma trzy sekundy przewagi nad Niemcem Marco Mathisem i Adrianem Banaszkiem.

Podczas etapu rozegrana została premia specjalna - Memoriał Zdzisława Kalińskiego, zmarłego w 2013 roku wybitnego trenera i działacza klubu Mazowsze Teresin, wychowawcy wielu znakomity kolarzy.  Nagrody - ufundowane przez wójta gminy i byłych zawodników - odebrał zwycięzca finiszu Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji).

Ostatni, trzeci etap prowadzić będzie w sobotę pętlami w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego. Trasa ma łącznie 192 km i składa się z ośmiu rund po 24 km.

Wyniki drugiego etapu (Teresin-Teresin, 167 km):

1. Matti Manninen (Finlandia/Bliz-Merida)     3:53.31

2. Patrik van der Duin (Holandia/Jo Piels) ten sam czas

3. Tomasz Buchacek (Czechy/Whirpool-Author)  strata 1 s

4. Marco Mathis (Niemcy)                            5 s

5. Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice)

6. Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji) obaj ten sam czas

Klasyfikacja po dwóch etapach:

1. Matti Manninen (Finlandia/Bliz-Merida)  7:33.11

2. Marco Mathis (Niemcy)                  strata 3 s

3. Adrian Banaszek (Verva-Activ-Jet)     ten sam czas

4. Tomas Buchacek (Czechy/Whirlpool)             5 s

5. Patrik van der Duin (Holandia/Jo Piels)       6 s

6. Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji) ten sam czas

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL