Vuelta a Espana: Wygrana lidera, Polacy w czołówce

Hiszpan Joaquin Rodriguez (Katiusza) wygrał 14. etap wyścigu Vuelta a Espana, którego 149,2 km trasa prowadziła z Palas de Rei do Puerto de Ancares, i umocnił się na pozycji lidera. Wśród trzynastu czołowych kolarzy znalazło się trzech Polaków.

Tomasz Marczyński (Vacansoleil) dojechał na metę górskiego etapu na dziewiątym miejscu, ze stratą minuty i 13 sekund do triumfatora, Przemysław Niemiec (Lampre) stracił 1.26 i był 12., a tuż za nim finiszował Rafał Majka (Saxo Bank) - 1.51.

Wysokie pozycje Marczyńskiego i Niemca sprawiły, że awansowali na, odpowiednio, 11. i 12. lokatę w klasyfikacji generalnej. Z kolei Majka przesunął się z 45. na 39. miejsce.

Z dobrej strony pokazał się w sobotę również czwarty z Polaków - Maciej Paterski (Liquigas), który w pierwszej części trasy próbował uciekać.

Losy etapu rozstrzygnęły się na ostatnim, niemal 10-kilometrowym podjeździe. Dwa kilometry przed metą - położoną na wysokości 1470 m n.p.m. - zaatakował drugi w klasyfikacji generalnej Alberto Contador (Saxo Bank), którego wcześniej dzielnie wspomagał Majka. Hiszpan szybko uzyskał 50-100 m przewagi. Próbował go gonić Brytyjczyk Chris Froome (Sky), ale zabrakło mu sił.

W końcówce klasę pokazał lider. Bez większych problemów dogonił rodaka 150 m przed metą, łatwo go wyprzedził, by samotnie finiszować. To jego trzecie zwycięstwo w tegorocznej Vuelcie. Pięć sekund po Rodriguezie ukończył etap Contador, który w klasyfikacji generalnej traci do niego 22 s.

Wyścig zakończy się 9 września w Madrycie.