Vuelta a Espana. Sukces Słoweńców na Los Machucos, Majka szósty

Podwójnym sukcesem Słoweńców zakończył się 13. etap wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana. Na górze Los Machucos triumfował Tadej Pogacar (Team Emirates) przed Primożem Rogliczem (Jumbo-Visma), który umocnił się na pozycji lidera.

Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął szóste miejsce, a w klasyfikacji generalnej awansował z siódmej na szóstą lokatę. Polak finiszował w czteroosobowej grupce, która straciła do dwóch Słoweńców 27 sekund.

Trzeci na mecie był Francuz Pierre Latour (AG2R), a Majkę wyprzedzili jeszcze mistrz świata Hiszpan Alejandro Valverde i Kolumbijczyk Nairo Quintana (obaj Movistar).

W klasyfikacji generalnej Roglicz powiększył do 2.25 przewagę nad Valverde. Na trzecie miejsce awansował Pogacar, który traci do swojego rodaka 3.01. Strata Majki do Roglica wzrosła do 6.15.

20-letni Pogacar jest objawieniem sezonu. Debiutujący w gronie zawodowców Słoweniec wygrał już dwa wyścigi etapowe - w Algarve i w Kalifornii, a we Vuelta a Espana odniósł drugie etapowe zwycięstwo. W piątek wspaniale wspinał się na Los Machucos w Górach Kantabryjskich. Finałowy podjazd był bardzo stromy, z kątem nachylenia dochodzącym do 26 stopni.

Majka poprawił lokatę w klasyfikacji generalnej, wykorzystując słabszą dyspozycję Norwega Carla Fredrika Hagena. O kolejny awans będzie już trudno - bezpośrednio wyprzedzający go Quintana ma przewagę blisko trzech minut.