Vuelta a Espana - drużyna Rafała Majki druga w jeździe na czas

Drużyna Rafała Majki Tinkoff-Saxo zajęła drugie miejsce na pierwszym etapie wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana - drużynowej jeździe na czas z Puerto Banus do Marbelli o długości 7,4 km. Wygrał zespół BMC Racing.

Wyniki sobotniego etapu będą zaliczane tylko do klasyfikacji drużynowej, nie będą natomiast uwzględniane w klasyfikacji indywidualnej.

Taką decyzję podjęli organizatorzy po protestach zawodników, którzy uważali, że trasa czasówki prowadząca po nadmorskim bulwarze jest zła, jej nawierzchnia w wielu miejscach pokryta piaskiem i nie pozwoli na rzeczywiste zaprezentowanie umiejętności. Obawiano się także, że może dojść do wywrotek grożących kontuzjami.

BMC Racing przejechali trasę w 8.10 min. ze średnią prędkością 54,3 km/h. Zespół Majki był wolniejszy tylko o jedną sekundę.

W niedzielę drugi etap z Alhaurin de la Torre do Caminito del Rey o długości 158,7 km. W koszulce lidera pojedzie kolarz BMC Słowak Peter Velits.

Wyścig zakończy się 13 września w Madrycie.

Startuje czterech Polaków: Tinkoff-Saxo obok Majki zgłosił Macieja Bodnara i Pawła Poljańskiego, a w ekipie Lampre-Merida, mimo niedawnego wypadku podczas treningu, znalazł się Przemysław Niemiec, który przed rokiem jako pierwszy kolarz znad Wisły wygrał etap Vuelty - w Lagos de Covadonga.

W trzech ostatnich edycjach wystartowało w sumie 12 biało-czerwonych i wszyscy ukończyli wyścig. Najwyższa lokata kolarza z Polski w klasyfikacji końcowej Vuelty to 13. miejsce Tomasza Marczyńskiego w 2012 roku.