Reklama

Reklama

UCI poirytowana wypowiedzią minister o Armstrongu

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) ze zdziwieniem i poirytowaniem przyjęła wypowiedź minister sportu Francji Valerie Fourneyron, która wezwała ją do jak najszybszego odebrania Lance'owi Armstrongowi siedmiu zwycięstw w Tour de France.

- UCI wyraziła swoje najwyższe zdziwienie deklaracjami pani Fourneyron, która zdaje się chce dyktować sposób prowadzenia sprawy bez jej głębszej znajomości - powiedział agencji AFP rzecznik prasowy federacji kolarskiej Enrico Carpani.

- Nie ma potrzeby, aby przypominać UCI o jej obowiązkach. Wciąż czekamy na dokumenty w tej sprawie - dodał Carpani.

Dokumenty są w posiadaniu Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA), która - jak zapewnił jej przedstawiciel  Travis Tygart - prześle je władzom światowego kolarstwa jeszcze w tym tygodniu.

Reklama

24 sierpnia USADA pozbawiła Armstronga siedmiu zwycięstw w Tour de France, stwierdzając, że osiągnął te sukcesy przy użyciu niedozwolonych środków dopingowych. USADA zdyskwalifikowała go dożywotnio i unieważniła też wszystkie wyniki uzyskane przez Teksańczyka, począwszy od 1 sierpnia 1998 roku.

Decyzja o dyskwalifikacji słynnego kolarza musi być jeszcze potwierdzona przez UCI, ale wydaje się to formalnością. Na początku września szef UCI Pat McQuiad zapowiedział, że Unia nie zamierza odwoływać się od werdyktu USADA. Sam Armstrong już wcześniej oświadczył, że nie będzie składać apelacji.

Kolarz, który stał się bohaterem dla tysięcy kibiców, po tym jak przezwyciężył chorobę nowotworową i założył fundację na rzecz walki z rakiem, został uznany przez USADA za oszusta dopingowego.

Amerykańska agencja mogła przedsięwziąć te kroki po oświadczeniu Armstronga, w którym stwierdził, że nie zamierza dłużej bronić się przed jej zarzutami. Odmówił wzięcia udziału w procesie, bo uznał go za niesprawiedliwy i porównał do polowania na czarownice. Amerykanin wielokrotnie przypominał, że żaden z kilkuset testów, którym został poddany, nie dał wyniku pozytywnego, a podstawą oskarżenia są jedynie zeznania świadków.

Armstrong jako jedyny siedmiokrotnie zwyciężył w Tour de France, w latach 1999-2005.

Dowiedz się więcej na temat: doping | lance armstrong

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama