Reklama

Reklama

Tour de Pologne: Marcel Kittel najlepszy na pierwszym etapie

W Warszawie rozpoczął się kolarski wyścig Tour de Pologne. Pierwszy etap zakończył się zwycięstwem Niemca Marcela Kittela z grupy Giant i to on założył żółtą koszulkę lidera.

Wyprzedził o długość roweru Australijczyka Caleba Ewana (Orica) oraz Włocha Niccolo Bonifazio (Lampre). Najlepszy z Polaków, mistrz świata Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) zajął dziewiąte miejsce.

Kittel wszedł w ostatni zakręt przed metą na Placu Teatralnym na drugiej pozycji, za Ewanem, ale łatwo poradził sobie z Australijczykiem. W ten sposób odniósł swoje piąte zwycięstwo etapowe w Tour de Pologne. W 2011 roku triumfował na czterech odcinkach.

Zanim zawodnicy rozpoczęli ściganie, zaprezentowali się warszawskiej publiczności na scenie przed stadionem PGE Narodowy. Tradycyjnie podpisywali listę startową, niektórzy popijali kawę, rozmawiali z dziennikarzami.

Reklama

Na spotkanie z peletonem przyjechała premier Ewa Kopacz. "Uczestnikom życzę zdrowej i sportowej rywalizacji, a wszystkim gościom miłych wspomnień z tej imprezy" - powiedziała, podkreślając, że Tour de Pologne jest znakomitą promocją naszego kraju. Dodała, że uczestnicy, przejeżdżając przez polskie miasta - Kraków, Częstochowę, Nowy Sącz czy Zakopane - "będą oglądać piękno krajobrazu i naszej ojczyzny".

Od dyrektora wyścigu Czesława Langa premier otrzymała pamiątkową żółtą koszulkę lidera Tour de Pologne.

W niedzielę w Warszawie było gorąco, temperatura zbliżała się do 30 stopni Celsjusza. Kolarze walczyli na 12-kilometrowej pętli w Śródmieściu i na Żoliborzu, którą trzeba było pokonać dziesięć razy. Przy trasie zebrało się sporo kibiców. Tłumy stały na Moście Śląsko-Dąbrowskim, skąd mogły obserwować kolarzy jadących Wisłostradą. Najwięcej fanów zebrało się na mecie na Placu Teatralnym.

Już na pierwszych kilometrach od peletonu oderwali się Słoweniec Matej Mohoric z ekipy Cannondale, Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice) i Paweł Bernas, jadący w biało-czerwonej koszulce reprezentacji Polski. Ich przewaga nie była duża, nie przekraczała 2.40 min., ale na prowadzeniu utrzymywali się na tyle długo, że dojechali do jedynej górskiej premii i do lotnego finiszu.

Różową koszulkę najlepszego "górala" zdobył Kurek, natomiast trzy sekundy bonifikaty za wygranie lotnego finiszu zgarnął młodzieżowy mistrz świata z Florencji (2013) Mohoric. Peleton doścignął ich 18 km przed metą i ostatnią rundę wszyscy rozpoczęli razem.

W końcówce zawodnicy grupy Giant znakomicie rozprowadzili Kittela. 27-letni kolarz z Arnstadt, który ma w dorobku osiem zwycięstw etapowych w Tour de France (w tegorocznej "Wielkiej Pętli" nie startował), potwierdził, że jest sprinterem najwyższej klasy.

W poniedziałek Kittel będzie miał szansę odnieść kolejny sukces na drugim, znów płaskim etapie z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej długości 146 km.

Wyniki pierwszego etapu (Warszawa - Warszawa, 122 km):

1. Marcel Kittel (Niemcy/Giant-Alpecin)            2:43.13

2. Cale Ewan (Australia/Orica GreenEdge)

3. Nicolo Bonifazio (Włochy/Lampre-Merida)

4. Dennis van Winden (Holandia/LottoNL)

5. Sebastien Turgot (Francja/AG2R La Mondiale)

6. Kris Boeckamnas (Belgia/Lotto Soudal)

7. Andrea Guardini (Włochy/Astana)

8. Lorenzo Manzin (Włochy/FDJ)

9. Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step)

10. Jon Izagirre (Hiszpania/Movistar)

...

21. Kamil Zieliński (repr. Polski)

23. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)

24. Paweł Franczak (Polska)

28. Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo)    wszyscy ten sam czas

30. Tomasz Marczyński (Polska)                   strata 8 s

36. Michal Gołaś (Etixx-Quick Step)

38. Grega Bole (Słowenia/CCC Sprandi)

43. Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo)

47. Adrian Kurek (CCC Sprandi)

56. Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi)

63. Kamil Gradek (Polska)

70. Adam Stachowiak (Polska)

72. Dariusz Batek (Polska)

74. Marcin Białobłocki (Polska)

80. Nikołaj Michajłow (Bułgaria/CCC Sprandi)

85. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida)

98. Davide Rebellin (Włochy/CCC Sprandi)

105. Branislau Samoilau (Białoruś/CCC Sprandi)

129. Jan Hirt (Czechy/CCC Sprandi)           ten sam czas

150. Paweł Bernas (Polska)                          5.56

Sklasyfikowano 150 zawodników.


Dowiedz się więcej na temat: Tour de Pologne | Marcel Kittel | Michał Kwiatkowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje