Reklama

Reklama

Tour de Pologne. Kwiatkowski leżał w kraksie, Wellens wygrał etap

Michał Kwiatkowski (Sky) leżał w kraksie na piątym etapie Tour de Pologne z Wieliczki do Zakopanego (225 km) – podało radio wyścigu. Rywalizacja odbywała się w bardzo trudnych warunkach, w zimnie i deszczu. Wycofało się wielu zawodników, m.in. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida). Belgijski kolarz Tim Wellens z ekipy Lotto-Soudal wygrał po samotnym finiszu piąty etap.

Tim Wellens na mecie pod Wielką Krokwią wyprzedził o blisko cztery minuty również finiszującego samotnie Włocha Davide Formolo (Cannondale). 24-letni zawodnik z Sint-Truiden zrobił wielki krok, aby wygrać całą imprezę.

Najlepszy z Polaków, Paweł Cieślik z grupy Verva Activejet zajął 18. miejsce, tracąc do zwycięzcy blisko 12 minut.

Etap miał dramatyczny przebieg. W Brzegach koło Wieliczki, skąd ruszali kolarze, a za dwa tygodnie papież Franciszek spotka się z młodzieżą z całego świata, już padało i nie przestało aż do mety w stolicy Tatr. Znacznie się ochłodziło, było mgliście, w Zakopanem wręcz ciemno.

Reklama

Na ósmym kilometrze radio wyścigu poinformowało o pierwszej kraksie i po raz pierwszy lekarz wyścigu został wezwany do interwencji. Potem miał pełne ręce roboty. Wycofali się m.in. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) oraz Dariusz Batek z reprezentacji, a z poważnym urazem kolana odwieziono do szpitala Włocha Eugenio Alafaciego (Trek-Segafredo).

Kraksy powtarzały się, mimo że peleton jechał wolno, a zawodnicy nie podejmowali akcji zaczepnych. Po przejechaniu 70 km utworzyła się jednak pierwsza ucieczka. Jechało w niej 18 kolarzy, wśród nich tej klasy zawodnicy, co Wellens i jego rodak Philippe Gilbert, ale towarzyszył im tylko jeden Polak - Maciej Paterski z ekipy CCC Sprandi Polkowice.

Paterski podjął walkę o koszulkę najlepszego "górala". Triumfował w tej klasyfikacji w dwóch poprzednich edycjach Tour de Pologne, a dzień wcześniej w Rzeszowie zapowiadał, że nie zrezygnuje z różowego trykotu także w tym roku. Wygrał pierwszą z siedmiu górskich premii (wszystkie wytyczono na pokonywanej dwukrotnie 50-kilometrowej rundzie wokół Zakopanego), ale na kolejnych nie był już w stanie walczyć o punkty, tracąc kontakt z czołówką.

Po wjechaniu na rundy kolarzy czekało jeszcze trudniejsze wyzwanie - zjazdy po śliskiej szosie z Butorowego Wierchu, Zęba czy Głodówki. W Zębie, rodzinnej miejscowości skoczka narciarskiego Kamila Stocha, termometr wskazywał tylko 10 stopni Celsjusza.

Z uciekających najbardziej aktywny był Wellens. Belg długo jechał na czele wyścigu w różnych konfiguracjach - w dużej grupie, z jednym towarzyszem ucieczki, z dwoma lub samotnie. Dobrze spisywał się Cieślik, który przeskoczył z rozciągniętego peletonu do czołówki, a przez wiele kilometrów dotrzymywał tempa Wellensowi i wygrał jedną z górskich premii.

Ciężkie chwile przeżywał Michał Kwiatkowski. Mistrz świata z 2014 roku przed etapem zajmował drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, ale sam ostrożnie wypowiadał się o swojej formie. Kraksa przekreśliła jego szansę na wysoką lokatę w wyścigu.

Ostatnie kilometry to wspaniała jazda Wellensa, który nie tylko zostawił ostatnich towarzyszy ucieczki, ale systematycznie powiększał przewagę, zdobywając przy okazji także koszulkę najlepszego "górala". Młody Belg ma już w dorobku dwa triumfy w klasyfikacji generalnej wyścigu najwyższej rangi - Eneco Tour (2014, 2015), w klasyku w Montrealu (2015), a w tym sezonie po jednym wygranym etapie w wyścigu Paryż-Nicea i w Giro d’Italia.

W sobotę zdobył przewagę, która powinna zapewnić mu także końcowy sukces w Tour de Pologne. Chyba, że zmiany przyniesie następny, królewski odcinek wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Prognozy meteorologiczne nie zapowiadają na niedzielę poprawy pogody.

Wyniki 5. etapu Tour de Pologne:

 1. Tim Wellens (Belgia/Lotto)              5:57.22

 2. Davide Formolo (Włochy/Cannondale)  strata 3.48

 3. Tiesj Benoot (Belgia/Lotto)                4.37

 4. Fabio Felline (Włochy/Trek)                4.38

 5. Alberto Bettiol (Włochy/Cannondale)        4.49

 6. Larry Warbasse (USA/IAM)                   5.12

 7. Andrej Zejc (Kazachstan/Astana)    ten sam czas

 8. Ruben Fernandez (Hiszpania/Movistar)       5.27

 9. Matwiej Mamykin (Rosja/Katiusza)           5.32

10. Davide Villella (Włochy/Cannondale)        5.59

...

18. Paweł Cieślik (Polska/Verva ActiveJet)    11.42

32. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)   23.16

34. Michał Gołaś (Sky)                        26.29 

35. Michał Kwiatkowski (Sky)                  26.29

51. Dariusz Detko (reprezentacja Polski)      35.01

Klasyfikacja generalna Tour de Pologne:

 1. Tim Wellens (Belgia/Lotto)             23:16.53

 2. Davide Formolo (Włochy/Cannondale)  strata 4.05

 3. Tiesj Benoot (Belgia/Lotto)                4.50

 4. Fabio Felline (Włochy/Trek)                5.04

 5. Alberto Bettiol (Włochy/Cannondale)        5.12

 6. Andrej Zejc (Kazachstan/Astana)            5.29

 7. Larry Warbasse (USA/IAM)                   5.38

 8. Ruben Fernandez (Hiszpania/Movistar)       5.44

 9. Dario Cataldo (Włochy/Astana)              6.16

10. Davide Villella (Włochy/Cannondale)        6.25

...

18. Paweł Cieślik (Polska/Verva ActiveJet)    12.07

31. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)   23.42

32. Michał Kwiatkowski (Sky)                  26.39

45. Michał Gołaś (Sky)                        28.37

48. Dariusz Detko (reprezentacja Polski)      46.59

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama