Reklama

Reklama

Tour de Pologne. Henao najszybszy na 6. etapie, Kwiatkowski się wycofał

Sergio Henao był najszybszy na 6. etapie Tour de Pologne. Kolumbijczyk z grupy Sky wygrał w Bukowinie Tatrzańskiej królewski etap i zdobył żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Z wyścigu wycofał się Michał Kwiatkowski. Powodem decyzji Polaka są problemy ze zdrowiem.

Na finiszu Henao wyprzedził o osiem sekund Włocha Diego Ulissiego (Lampre) i Amerykanina Lawsona Craddocka (Giant). W klasyfikacji generalnej Henao i Ulissi mają ten sam łączny czas.

Polacy, bardzo aktywni w pierwszej części etapu, nie byli widoczni w końcówce. Najlepszy z nich Tomasz Marczyński z reprezentacji zajął 35. miejsce ze stratą 9.41.

Piątkowy etap prowadził po pętli wokół Bukowiny Tatrzańskiej, na której znajdowało się osiem premii górskich pierwszej kategorii: po cztery w Zębie i w Gliczarowie Górnym. Ten drugi podjazd należy do najtrudniejszych w kraju, bardzo wąski, 5,5-kilometrowy, z kątem nachylenia dochodzącym maksymalnie do 22 procent.

Reklama

Kolarze mogli poczuć się jak na Tour de France. W niektórych miejscach 38-kilometrowej pętli, którą pokonywali czterokrotnie, szczególnie tych najatrakcyjniejszych - w Zębie, Gliczarowie i na samej mecie - zebrały się tłumy kibiców, w tym wielu spośród ponad 1800 rowerzystów, uczestniczących kilka godzin wcześniej w Tour de Pologne amatorów. Było słonecznie i bardzo gorąco.

Aktywnie jechał mistrz świata Kwiatkowski, chcąc się zrehabilitować za słaby start dzień wcześniej na etapie do Zakopanego. Pogrzebał na nim swoje szanse zajęcia wysokiej lokaty w wyścigu, tracąc do najlepszych ponad 20 minut.

Kolarz ekipy Etixx-Quick Step zaatakował już na pierwszych kilometrach razem z ośmioma innymi zawodnikami, a potem kilka razy próbował odskoczyć z ucieczki. Udało mu się, wygrał premię specjalną w Zakopanem i pierwszą górską w Zębie, ale pod Gliczarowem został doścignięty.

Kwiatkowski nie poddawał się i po dłuższej chwili oddechu ponowił atak z uformowanej na nowo, 20-osobowej grupy czołowej. Dołączył do niego wygrywający kolejne górskie premie Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), a po pewnym czasie Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo) i lider reprezentacji Polski Tomasz Marczyński. Wymarzona przez kibiców akcja czterech Polaków trwała jednak krótko. Zmęczony Kwiatkowski za swoje szarże zapłacił słoną cenę, wcześnie zostając za peletonem. Po etapie na swoim profilu na Facebooku poinformował, że z powodów zdrowotnych wycofał się z wyścigu.

Wszystkie ucieczki zostały zlikwidowane 25 km przed metą. Na czele jechała dość liczna grupa z faworytami wyścigu. Ostatni podjazd do Gliczarowa dokonał jeszcze jednej selekcji. Na czele pozostało tylko kilkunastu zawodników.

Na zjeździe z Gliczarowa przyspieszył Belg Ben Hermans (BMC), do którego dołączył Hiszpan Mikel Nieve (Sky). Uzyskali 20 sekund przewagi, ale to nie wystarczyło do sukcesu. Gdy trzy kilometry przed metą doścignęła ich grupka faworytów, natychmiast ruszył do kontrataku Henao. Kolumbijczyk na łagodnym podjeździe do mety odskoczył i z bezpieczną przewagą finiszował samotnie.

27-letni Kolumbijczyk nie ma w dorobku spektakularnych sukcesów, ale był m.in. trzeci w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne 2012, a w następnym roku zajął piąte miejsce. Był także drugi w klasyku Strzała Walońska w 2013 roku.

Wyścig zakończy się w sobotę jazdą indywidualną na czas ze startem i metą na Rynku Głównym w Krakowie (25 km).

Wyniki szóstego etapu (Bukowina Tatrzańska, 174 km):

1. Sergio Luis Henao Montoya (Kolumbia/Sky)            4:38.27

2. Diego Ulissi (Włochy/Lampre-Merida)                strata 8 s

3. Lawson Craddock (USA/Giant-Alepcin)           

4. Christophe Riblon (Francja/Ag2r La Mondiale)

5. Fabio Aru (Włochy/Astana)                       ten sam czas

6. Mikel Nieve (Hiszpania/Sky)                            0.11

7. Ben Hermans (Belgia/BMC)                       

8. Ion Izaguirre (Hiszpania/Movistar)             

9. Davide Formolo (Włochy/Cannondale - Garmin)     ten sam czas          

10. Bart De Clercq (Belgia/Lotto Soudal)                   0.16

...

32. Branislau Samoilau (Białoruś/CCC Sprandi Polkowice)    7.14

35. Tomasz Marczyński (reprezentacja Polski)               9.41

41. Jan Hirt (Czechy/CCC Sprandi Polkowice)               12.06

Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) - nie ukończył

Sklasyfikowano 113 zawodników

                          

Klasyfikacja generalna po sześciu etapach:

1. Sergio Luis Henao Montoya (Kolumbia/Sky)            25:34.15

2. Diego Ulissi (Włochy/Lampre-Merida)             ten sam czas            

3. Bart De Clercq (Belgia/Lotto Soudal)             strata 0.10       

4. Davide Formolo (Włochy/Cannondale-Garmin)               0.11

5. Ben Hermans (Belgia/BMC)                                0.14

6. Ion Izaguirre (Hiszpania/Movistar)              ten sam czas                                     

7. Fabio Aru (Włochy/Astana)                               0.17

8. Christophe Riblon (Francja/Ag2r La Mondiale)            0.19

9. Mikel Nieve (Hiszpania/Sky)                             0.22

10. Ilnur Zakarin (Rosja/Katiusza)                          0.27                                                    

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL