Reklama

Reklama

Tour de Pologne. Dziewięć miesięcy dyskwalifikacji Groenewegena

Międzynarodowa Federacja Kolarska (UCI) nałożyła karę dziewięciu miesięcy dyskwalifikacji na holenderskiego kolarza Dylana Groenewegena za spowodowanie upadku swojego rodaka Fabio Jakobsena na finiszu pierwszego etapu tegorocznego Tour de Pologne.

To najwyższa możliwa kara w kolarskim kodeksie poza sankcjami za przewinienia dopingowe. Winowajca będzie mógł wrócić co ścigania na początku maja 2021 roku.

Fatalny w skutkach upadek miał miejsce 5 sierpnia w Katowicach. Na ostatnich metrach sprinterskiego etapu TdP Groenewegen - przy prędkości ponad 70 km na godzinę - odepchnął łokciem wyprzedzającego go Jakobsena. Poszkodowany Holender wpadł w barierki.

24-letni Jakobsen doznał ciężkich urazów - miał połamane podniebienie, stracił wszystkie zęby, zmiażdżeniu uległa górna część dróg oddechowych. Przez kilka godzin polscy lekarze w szpitalu w Sosnowcu walczyli o jego życie. Po dwóch dniach Holender został wybudzony ze śpiączki, a po tygodniu wrócił do ojczyzny. Poszkodowany został też Groenewegen (złamany obojczyk) oraz dwóch innych kolarzy i stojący na linii mety sędzia.

Reklama

Oprócz kary nałożonej przez UCI Groenewegen musi się liczyć również z sankcjami karnymi. Szef zespołu Jakobsena Deceuninck-Quick Step Patrick Lefevere zapowiedział wytoczenie procesu cywilnego. Wciąż nie wiadomo jak zareaguje sam poszkodowany.

Jakobsen przeszedł kilka zabiegów rekonstrukcji twarzy. Założono mu 130 szwów. Miał operowaną miednicę. Na początku 2021 roku przejdzie kolejną operację. Na profilach społecznościowych nie pokazuje własnych zdjęć, a umieszcza jedynie fotografie z przeszłości, własnej dziewczyny, która mu pomaga w tym trudnym czasie i... narzędzi chirurgicznych. Liczy na powrót do kolarstwa.

Groenewegen tuż po wypadku został zawieszony przez własny zespół Jumbo-Visma. W wywiadzie telewizyjnym dla holenderskiej telewizji przyznał się do winy i z płaczem przepraszał Jakobsena. Nie jest pewne, czy zamierza wrócić do kolarstwa.

ok

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL