Tour de France: Rafał Majka zwycięzcą 14. etapu!

Rafał Majka z grupy Tinkoff-Saxo wygrał 14. etap Tour de France o długości 177 kilometrów, prowadzący z Grenoble do Risoul. To drugie zwycięstwo Polaka w historii "Wielkiej Pętli". W 1993 roku etap wygrał Zenon Jaskuła.

Majka był już blisko triumfu w piątek, kiedy zajął drugie miejsce, przyjeżdżając tylko za liderem wyścigu Włochem Vincenzem Nibalim (Astana). Dzień później nie pozostawił jednak żadnych złudzeń rywalom.

Na dziewięć kilometrów przed metą Polak oderwał się z ucieczki i samotnie minął linię mety.

Drugi przyjechał Nibali, który stracił do zwycięzcy 24 sekundy.

Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Francuz Jean Claude Peraud, a na kolejnych jego rodacy - Thibaut Pinot i Romain Bardet, kilkadziesiąt sekund za Majką. Większe straty poniósł na sobotnim etapie Michał Kwiatkowski, który odpadł z czołowej grupy już na przedostatniej premii górskiej, słynnej przełęczy Izoard.

Etap z Grenoble do Risoul, uważany za najtrudniejszy w alpejskiej części Tour de France, najeżony był górskimi podjazdami. Jakby wbrew tym trudnościom już w pierwszej części rywalizacji zaatakowała kilkunastoosobowa grupka, w której, obok Majki, znalazł się między innymi jadący w koszulce najlepszego górala Hiszpan Joaqin Rodriguez.

W miarę upływu kilometrów liczebność czołówki topniała i w efekcie ostatnie kilometry podjazdu do mety Majka pokonał samotnie, sięgając po największy w karierze sukces.

Majka do tej pory świetnie prezentował się w Giro d'Italia. Przed rokiem ukończył je siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej, a w tym na szóstym.

Z powodu występu we Włoszech Polak miał nie startować w tegorocznej edycji Tour de France, ale jego udziału zażyczył sobie lider ekipy Tinkoff-Saxo - Alberto Contador.

Hiszpan wycofał się już z wyścigu po upadku, a Majka szaleje na górskich etapach w Alpach!

W obecnej edycji na najniższym stopniu podium drugiego etapu udało się stanąć Michałowi Kwiatkowskiemu.

- To moje pierwsze zwycięstwo w karierze, zawsze byłem drugi, trzeci. Wiedziałem, że muszę zaatakować na podjeździe, bo inaczej nie będę w stanie wygrać - mówił na mecie Majka.

- Moja forma rośnie. Po Giro d'Italia byłem w dołku, ale teraz będę chciał jeszcze powalczyć ostatnim tygodniu - dodał.

Jak Polak wyobraża sobie swoją przyszłość w kolarstwie?

- Chcę wygrywać etapy w wielkich wyścigach, a być może także "zamieszać" w klasyfikacji generalnej - stwierdził 24-letni zawodnik urodzony w Zegartowicach.

Doskonała jazda polskiego kolarza na dwóch alpejskich etapach przyniosła mu, obok miejsc na podium etapowym, sporo punktów w klasyfikacji górskiej. Po 14 etapach jest współliderem tej klasyfikacji i podobnie jak Rodriguez ma 88 pkt. Trzeci jest Nibali - 86 pkt. W koszulce w grochy wystartuje jednak w niedzielę Hiszpan, który jest wyżej od Polaka w klasyfikacji generalnej.