Reklama

Reklama

Tour de France: Kwiatkowski rozprowadzał, Trentin wygrał

Praca Michała Kwiatkowskiego, kolarza grupy Omega Pharma-Quick Step, w końcu przyniosła efekt. Polak, który był jednym z rozprowadzających na finiszu, mógł cieszyć się ze zwycięstwa swojego kolego Mattei Trentina na siódmym etapie Tour de France.

Włoch na mecie odcinka o długości 234,5 kilometra prowadzącego z Epernay do Nancy, o milimetry wyprzedził Petera Sagana. Słowak z Cannondale już po raz trzeci w tegorocznej "Wielkiej Pętli" finiszował na drugim miejscu.

Wcześniej jednym z bohaterów był Bartosz Huzarski (NetApp-Endura), debiutujący w wieku 33 lat w Tour de France, który z pięcioma innymi kolarzami prowadził praktycznie od początku etapu. Polak wraz Martinem Elmigerem (IAM Cycling) utrzymał się najdłużej na czele, ta dwójka została złapana przez peleton na 19,5 kilometra przed metą.

W piątek, mimo że było sucho, mieliśmy do czynienia z wieloma upadkami, w tym dwoma na ostatnim kilometrze. Na kilkaset metrów przed metą na czele znalazł się Kwiatkowski, który pracował dla Trentina. Ostatecznie Polak zajął 22. miejsce. To pierwsze zwycięstwo belgijskiej ekipy w tegorocznej "Wielkiej Pętli".

Reklama

W ścisłej czołówce klasyfikacji generalnej nie zaszły zmiany. Liderem pozostaje Włoch Vincenzo Nibali (Astana). Ma dwie sekundy przewagi nad kolegą z zespołu Duńczykiem Jakobem Fuglsangiem, 44 nad Saganem i 50 nad Kwiatkowskim. Z pierwszej dziesiątki wypadł natomiast Szwajcar Fabian Cancellara, tracąc na mecie ponad minutę.

W Nancy o zwycięstwo walczyła niewielka grupa z porwanego peletonu, w której nie było już najlepszych sprinterów: Niemców Marcela Kittela, Andre Greipela czy Francuza Arnauda Demare'a. Otwierała się szansa przed Saganem, który od początku wyścigu na wszystkich etapach plasował się w czołówce (najgorsze, piąte miejsce zajął w czwartek w Reims). Lider klasyfikacji punktowej odjechał na ostatnim podjeździe przed metą razem z Belgiem Gregiem Van Avermaetem, a gdy zlikwidowano tę akcję, próbował wygrać po finiszu z grupy.

Słowak przegrał jednak o centymetry z Trentinem. - Pogratulowałem Peterowi, bo wydawało mi się, że to on był pierwszy - powiedział Trentin. 24-letni Włoch odniósł drugie w karierze zwycięstwo etapowe w "Wielkiej Pętli". Przed rokiem w swoim debiucie triumfował w Lyonie.

W końcówce etapu doszło do dwóch wypadków. W kraksie, do której doszło 800 metrów przed metą, leżało kilkunastu kolarzy, a najbardziej ucierpiał Niemiec Paul Voss. Doznał obrażeń twarzy i stracił kilka zębów. Już na ostatnich metrach przewrócił się natomiast Amerykanin Andrew Talansky. Inny z przedstawicieli młodej fali kolarzy amerykańskich, Tejay Van Garderen, który miał walczyć o wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej, uległ wypadkowi 15 km przed metą i stracił ponad minutę.

W sobotę kolarze wjadą w Wogezy, góry, które stosunkowo rzadko znajdowały się na trasie Tour de France. W tegorocznej edycji zaplanowano w nich trzy etapy. Ósmy poprowadzi z Tomblaine do Gerardmer (161 km). Transmisja w Eurosporcie.

Wyniki 7. etapu Tour de France 2014 (GT), Epernay - Nancy (234,5 km):

1. Matteo Trentin (Włochy/Omega Pharma-Quick Step)         - 5:18.39

2. Peter Sagan (Słowacja/Cannondale)

3. Tony Gallopin (Francja/Lotto Belisol)

4. Tom Dumoulin (Holandia/Giant-Shimano)

5. Simon Gerrans (Australia/Orica-GreenEdge)

6. Daniel Oss (Włochy/BMC)

7. Cyril Gautier (Francja/Europcar)

8. Sylvain Chavanel (Szwajcaria/IAM)

9. Sep Vanmarcke (Belgia/Belkin)

 10. Greg van Avermaet (BMC)

...

 22. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step)          ten sam czas         

 62. Michał Gołaś (Polska/Omega Pharma-Quick Step)                1.26

101. Maciej Bodnar (Polska/Cannondale)                            3.48

127. Bartosz Huzarski (Polska/NetApp-Endura)                      8.48

169. Rafał Majka (Polska/Tinkoff-Saxo)                           12.16

Klasyfikacja generalna:

1. Vincenzo Nibali (Włochy/Astana)              - 29:57.04

2. Jakob Fuglsang (Dania/Astana)                         2 s

3. Peter Sagan (Słowacja/Cannondale)                    44

4. Michał Kwiatkowski (Polska/Omega Pharma-Quick Step)  50

5. Juergen van den Broeck (Belgia/Lotto Belisol)       1.45

 6. Tony Gallopin (Francja/Lotto)                    ten sam czas

 7. Richie Porte (Australia/Sky)                        1.54

 8. Andrew Talansky (USA/Garmin)                        2.05

 9. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)             2.11

 10. Romain Bardet (Francja/AG2R)                     ten sam czas ...

 50. Michał Gołaś (Polska/Omega Pharma-Quick Step)     17.13

 72. Maciej Bodnar (Polska/Cannondale)                 25.49

 93. Bartosz Huzarski (Polska/NetApp-Endura)           32.15

181. Rafał Majka (Polska/Tinkoff-Saxo)               1:04.59

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL