Tour de France: Christopher Froome wygrał 10. etap

Brytyjczyk Chris Froome wygrał w La Pierre-Saint-Martin w Pirenejach, po samotnym finiszu, dziesiąty etap wyścigu kolarskiego Tour de France i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Dodatkowo zdobył koszulkę najlepszego "górala".

Lider klasyfikacji generalnej wyścigu Froome zakończył dziesiąty etap Tour de France z czasem 4:22:07.

Jego kolega z Teamu Sky - Richie Porte - miał 59 sekund straty, a na finiszu okazał się nieznacznie lepszy od Kolumbijczyka Nairo Quintany z Movistar, którego wyprzedził o pięć sekund.

Czwarte miejsce zajął w środę Holender Robert Gesink z zespołu Lotto NL - Jumbo, wybrany także najbardziej agresywnym kolarzem dnia.

Prawie pół minuty za nim metę przekroczyli Alejandro Valverde (Movistar) i Geraint Thomas (Sky), a także Adam Yates (Orica Greenedge) i Pierre Rolland (Europcar).

Z ogromną stratą do Froome'a etap zakończyli także Teejay Garderen i Alberto Contador. Pierwszy stracił do zwycięzcy 2.30 min, a drugi 2.50. Zwycięzca z zeszłego roku Vicenzo Nibali przyjechał aż 4.25 min za Brytyjczykiem.

W klasyfikacji generalnej Froome jest przed Garderenem (strata blisko 3 minuty) i Quintaną, ponad 3 minuty straty. Contador traci ponad 4 minuty, a Nibali prawie siedem.

Najlepszy z Polaków Bartosz Huzarski (Bora Argon 18) zajął 38. miejsce, kończąc etap prawie siedem minut po zwycięzcy. Rafał Majka, który próbował pomagać Contadorowi w końcówce tego pierwszego górskiego etapu tegorocznego wyścigu, był dopiero 48. ze stratą 9.52.

W środę jedenasty, również górski, etap z Pau do Cauteret (188 km).