Reklama

Reklama

TdF 2017. Geraint Thomas wygrał 1. etap. Michał Kwiatkowski ósmy

Geraint Thomas z grupy Sky wygrał 1. etap kolarskiego wyścigu Tour de France - jazdę indywidualną na czas w Duesseldorfie. Brytyjczyk uzyskał czas 16 minut i 4 sekundy. Wyprzedził o 5 sekund Szwajcara Stefana Kuenga z grupy BMC i o 7 sekund swojego kolegę z zespołu - Białorusina Wasyla Kirijenkę. Ósmy był Michał Kwiatkowski.

14-kilometrowy etap był demonstracją siły ekipy Sky. Oprócz Thomasa, Kirijenki i Kwiatkowskiego w czołowej ósemce był jeszcze trzeci kolarz tej grupy - broniący trofeum w "Wielkiej Pętli" Brytyjczyk Chris Froome (szóste miejsce; strata 12 s).

Mokry asfalt utrudniał zadanie kolarzom i doszło do wielu upadków.

W jeden z zakrętów zbyt szybko wjechał Alejandro Valverde (Movistar). 37-letni Hiszpan, który przed dwoma laty w TdF był trzeci, wywrócił się tak nieszczęśliwie, że z impetem wpadł w barierkę. Widać było, że bardzo cierpi. O dalszej jeździe nie było mowy. Został odwieziony do szpitala z podejrzeniem złamania nogi. "Wielka Pętla" już się dla niego zakończyła.

Reklama

Po badaniach okazało się, że ma złamaną rzepkę. - Na początku myśleliśmy, że po prostu upadł, co w takich warunkach zdarza się często. Kiedy jednak zobaczyliśmy, że się nie podnosi, wiedzieliśmy, że to coś poważnego. To dla nas smutny dzień - powiedział dyrektor sportowy hiszpańskiej grupy Jose Vicente Garcia.

To fatalna wiadomość także dla jednego z faworytów do końcowego triumfu - Nairo Quintany. Kolumbijczyk bardzo liczył na wsparcie doświadczonego Hiszpana podczas górskich etapów. Teraz Quintana będzie musiał radzić sobie bez głównego pomocnika.

Kwiatkowski znakomicie pojechał pierwszą część etapu - po przejechaniu 8,1 km miał drugi czas. Stracił jednak w końcówce i jego wynik był o 15 sekund gorszy niż Thomasa.

49 sekund do triumfatora stracił Rafał Majka. Lider zespołu Bora-Hansgrohe ma w tym roku walczyć o jak najlepsze miejsce w klasyfikacji generalnej, dlatego pierwszą "czasówkę" musiał potraktować inaczej niż w poprzednich latach. Zajął 57. lokatę, ale jego występ trzeba ocenić bardzo pozytywnie.

Trzeci nasz reprezentant - Maciej Bodnar był 25 (strata 33 s), a Paweł Poljański oszczędzał siły i ze stratą 92 sekund zajął 159. miejsce.

W niedzielę kolarze pokonają 203,5 km z Duesseldorfu do belgijskiego Liege.

MZ

Wyniki 1. etapu, jazda indywidualna na czas (14 km):

  1. Geraint Thomas (W. Brytania/Sky)                      16.04

  2. Stefan Kueng (Szwajcaria/BMC)                      strata 5 s

  3. Wasyl Kirijenka (Białoruś/Sky)                            7

  4. Tony Martin (Niemcy/Katiusza)                             8

  5. Matteo Trentin (Włochy/Quick-Step)                       10

  6. Chris Froome (W. Brytania/Sky)                           12

  7. Jos van Emden (Holandia/LottoNL)                         15

  8. Michał Kwiatkowski (Polska/Sky)                ten sam czas

  9. Marcel Kittel (Niemcy/Quick-Step)                        16

 10. Edvald Boasson Hagen (Norwegia/Dimension Data) ten sam czas

...

 25. Maciej Bodnar (Polska/Bora-Hansgrohe)                    33

 54. Rafał Majka (Polska/Bora-Hansgrohe)

159. Paweł Poljański (Polska/Bora-Hansgrohe)                1.32

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL