Reklama

Reklama

Rower Winokurowa zlicytowany na cele charytatywne

Rower, na którym Kazach Aleksander Winokurow wywalczył złoty medal igrzysk olimpijskich w Londynie, został zlicytowany na charytatywnej aukcji w Ałma Acie. Uzyskane za niego 243 tys. dolarów pozwoli sfinansować operacje ciężko chorych dzieci.

- Ten rower umożliwił mi osiągnięcie wielkiego sukcesu. Teraz ja dzięki niemu chcę pomóc dzieciom. Mam nadzieję, że niektóre z nich także zostaną mistrzami. Może nie w sporcie, ale w życiu. Muszą mieć silnego ducha i walczyć do końca. Wtedy na pewno im się uda - podkreślił kolarz.

Aukcji towarzyszył wielki festyn, w trakcie którego Winokurow wraz z tysiącami rowerzystów przejechał ulicami największego kazachskiego miasta. W ten sposób świętował swoje 39. urodziny.

- To wspaniała inicjatywa. Mam nadzieję, że wielu mieszkańców da się namówić do codziennego korzystania z roweru zamiast samochodu. Będzie to miało korzystny wpływ nie tylko na ich zdrowie, ale również na środowisko naturalne. Muszą tylko pamiętać, by zawsze jeździć w kasku - podkreślił jubilat.

Reklama

Winokurow to kolarz po przejściach. Pierwszy medal olimpijski - srebrny - zdobył już w Sydney (2000). W 2007 roku został zdyskwalifikowany na dwa lata za stosowanie dopingu. Wrócił do peletonu, aby stać się liderem grupy Astana. Ciężko kontuzjowany w ubiegłorocznym Tour de France, zapowiedział, że sezon 2012 będzie jego ostatnim w karierze. Słowa dotrzymał, po zmaganiach w Londynie wycofał się z zawodowego sportu.

Reklama

Reklama

Reklama