Rafał Majka trzeci w kolarskim Japan Cup

Rafał Majka (Saxo Bank) zajął w niedzielę trzecie miejsce w kolarskim wyścigu Japan Cup, rozegranym na 153-kilometrowej, pagórkowatej trasie w okolicach miasta Utsunomiya. Zwyciężył Włoch Ivan Basso (Liquigas) przed Irlandczykiem Danielem Martinem (Garmin).

Losy wyścigu rozstrzygnęły się na około 20 kilometrów przed metą, kiedy zaatakował Martin, pociągając za sobą Basso, Majkę i Kolumbijczyka Juliana Moreno. Czwórka ta uzyskała kilkadziesiąt sekund przewagi nad peletonem. Na prowadzącym do mety podjeździe najwięcej sił zachował Włoch, odnosząc w ostatnim tegorocznym starcie pierwsze w tym sezonie zwycięstwo. Rafał Majka do końca próbował walczyć o drugie miejsce, ale na finiszu został wyprzedzony przez Martina, zwycięzcę Tour de Pologne 2010 r.

Wcześniej atakował inny z polskich zawodników ekipy Saxo Bank - Jarosław Marycz. Przez wiele kilometrów prowadził w wyścigu, wraz z partnerem z ucieczki Australijczykiem Simonem Clarke'em, ale pościg, prowadzony przez kolarzy grupy Liquigas, okazał się skuteczny. Marycz został doścignięty i zajął na mecie 17. miejsce.

Wyprawa do Japonii była jednak dla niego bardzo udana. W sobotę triumfował bowiem w poprzedzającym Japan Cup kryterium w Utsunomiyi. Wygrał po długim finiszu, wyprzedając Japończyka Fumiyukiego Beppu (Orica-GreenEdge) oraz znakomitego, kończącego już karierę sprintera - Australijczyka Robbiego McEwena.