Reklama

Reklama

Puchar Świata w trialu rowerowym w Krakowie

Dani Comas z Hiszpanii, Vincent Hermance z Francji, Tatiana Janickova ze Słowacji i Rafał Kumorowski - reprezentant Polski - to tylko niektórzy trialowi zawodnicy światowej czołówki, którzy zaprezentują swoje umiejętności podczas inauguracji Pucharu Świata organizowanego w weekend 30 maja – 1 czerwca na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie.

Trial rowerowy, to najbardziej widowiskowa konkurencja kolarska, która dotarła do Polski przed kilkunastoma laty i od razu zyskała szereg zwolenników i popularyzatorów. Międzynarodowa Unia Kolarska - UCI doceniła dotychczasowe osiągnięcia, powierzając Polsce organizację inauguracji Pucharu Świata w Trialu 2014.

W najbliższy weekend (30 maja - 1 czerwca) w Krakowie spośród 100 najlepszych zawodników na świecie z 5 kontynentów wyłonieni zostaną zwycięzcy pierwszej rundy Pucharu Świata. Wydarzenie to będzie doskonałą okazją, by poznać i podziwiać umiejętności zawodników, które czasami wydają się zaprzeczać prawom fizyki.

Reklama

- Organizacja Pucharu Świata w Trialu Rowerowym 2014 jest ogromnym wyróżnieniem dla Krakowa. Bardzo cieszymy się, że to właśnie na Placu przed Galerią Krakowską będziemy mogli gościć najlepszych zawodników trialowych z całego świata - mówi Ryszard Wysokiński, dyrektor Galerii Krakowskiej.

Na Placu przed Galerią Krakowską odbędą się ćwierćfinały, półfinały i finały pierwszej rundy Pucharu Świata 2014. Rozgrywki odbędą się w trzech konkurencjach: Elita 26’’ MTB, Elita 20’’ oraz Femine Open. Zawodników czekać będzie pokonanie ośmiu odcinków specjalnych. Trialowcy rywalizować będą na przeszkodach, takich jak: skały, drewniane szpule, betonowe kręgi, podkłady kolejowe, wielkogabarytowe opony, pnie drzew, czy samochody, które stworzą odcinki specjalne. Start oraz przeszkody trialowej trasy znajdą się między Galerią Krakowską a budynkiem Dworca Głównego, na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

- W trialu czas nie jest najważniejszy, ale bezbłędne pokonanie wyznaczonych przeszkód. Pełna kontrola nad rowerem, to cel każdego trialowca - mówi Tomasz Kramarczyk, 25-krotny mistrz Polski, wielokrotny medalista mistrzostw świata, były wicemistrz Europy, 2-krotny mistrz Stanów Zjednoczonych, zdobywca 3. miejsca w pucharze świata w rowerach górskich, obecnie sędzia międzynarodowy.

Zawody wygra osoba, która uzyska jak najmniej punktów karnych na każdym odcinku. Przyznawane są one za dotknięcie przeszkody jakąkolwiek częścią ciała i inną częścią roweru niż opony. Także przekroczenie czasu pokonania odcinka specjalnego kończy się przyznaniem punktów karnych, choć, jak przyznaje sędzia, zdarza się to rzadko. Za każdy odcinek zawodnik może otrzymać do 5 punktów karnych.

Trial jest niezwykle widowiskowy. Przesądza o tym niemal akrobatyczny charakter tego sportu oraz koncentracja rozgrywanych odcinków na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Ważną rolę w podniesieniu atrakcyjności trialu odgrywają także komentatorzy. Rozgrywki Pucharu Świata w Trialu w Krakowie komentować będą Arkadiusz Grudzień i Tomasz Kramarczyk.

Organizatorem zawodów na zlecenie Międzynarodowej Unii Kolarskiej - UCI jest Kramarczyk Team, Klub Sportowy Lotto Aquila Wadowice oraz Galeria Krakowska.

Program imprezy:

30.05.2014 (piątek)

10:00 - 13:30 - Ćwierćfinał Elita Mężczyzn 26’’

15:00 - 18:30 - Ćwierćfinał Elita Mężczyzn 20’’

31.05.2014 (sobota)

11:00 - 13:00 - Finał w konkurencji Kobiet - Elita

14:00 - 16:15 - Półfinał Elita Mężczyzn 26’’

16:30 - 18:45 - Półfinał Elita Mężczyzn 20’’

1.06.2014 (niedziela)

11:00 - 12:45 - Finał Elita Mężczyzn 26’’

13:00-14:45 - Finał Elita Mężczyzn 20’’

15:30 - 16:30 - Super Finał Elita Mężczyzn 26’’

16:35 - 17:35 - Super Finał Elita Mężczyzn 20’’

Zawodnicy rywalizować będą na rowerach z małymi kołami - 20 calowymi oraz 26 calowymi - MTB.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje