Reklama

Reklama

PŚ w kolarstwie torowym: rewanż za Berlin

W piątek w Pruszkowie kolarze torowi zainaugurują rywalizację o Puchar Świata. Wystartuje większość uczestników niedawnych mistrzostw Europy w Berlinie, a łącznie zgłosiło się ponad 300 zawodników z 40 ekip narodowych oraz 15 grup profesjonalnych.

W piątek w Pruszkowie kolarze torowi zainaugurują rywalizację o Puchar Świata. Wystartuje większość uczestników niedawnych mistrzostw Europy w Berlinie, a łącznie zgłosiło się ponad 300 zawodników z 40 ekip narodowych oraz 15 grup profesjonalnych.

Będzie to pierwsza wielka impreza międzynarodowa na podwarszawskim welodromie od mistrzostw Europy w 2010 roku.

- Zawody traktujemy jako rewanż za Berlin. Wystartują niemal wszyscy ci, którzy dwa tygodnie temu ścigali się w stolicy Niemiec. Dochodzą jeszcze bardzo silni torowcy spoza Europy, na przykład mistrz świata w wyścigu punktowym Australijczyk Cameron Meyer - powiedział szef polskiej ekipy Jacek Kasprzak.

Przed zawodami tor przeszedł pierwszą od otwarcia we wrześniu 2008 roku gruntowną renowację, został wycyklinowany i doświetlony.

- Czy stał się przez to szybszy? Nie wiem. Na pewno jest efekt psychologiczny, odczucia są pozytywne przy jeździe na odświeżonym torze. Nie spodziewam się jednak rekordów świata, bo żeby je bić, potrzebne są idealne warunki, przynajmniej 25 stopni ciepła. Teraz mamy około 20 stopni, na zewnątrz wieje silny wiatr, pada deszcz, pogoda nie napawa optymizmem, a to ma wpływ na wyniki - ocenił Kasprzak.

Reklama

Polskę będzie reprezentować 22 zawodników, w tym medaliści z Berlina: złoty w wyścigu punktowym Alan Banaszek, srebrna w wyścigu indywidualnym na dochodzenie Justyna Kaczkowska, brązowi w madisonie Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski oraz brązowe medalistki w wyścigu drużynowym na dochodzenie - oprócz Kaczkowskiej, Katarzyna Pawłowska, Daria Pikulik i Nikol Płosaj.

W ostatnich dniach w grupie sprinterów nastąpiły zmiany. Z powodów zdrowotnych Krzysztofa Maksela i Kamila Kuczyńskiego zastąpili Mateusz Lipa i Patryk Rajkowski. Gorączkę miał średniodystansowiec Szymon Krawczyk, ale pozostaje do dyspozycji jako rezerwowy.

W czwartek wieczorem w podanym przez PZKol ostatecznym składzie reprezentacji zabrakło też sprinterki Aleksandry Tołomanow.

W piątek kibice będą mogli zobaczyć w akcji m.in. mistrzów świata i Europy w wyścigu punktowym - Meyera i Banaszka. Ich rywalizacja powinna być ozdobą pierwszego dnia zmagań, w którym zaplanowano również dwa finały kobiet - w wyścigu punktowym i scratchu. W sobotę i niedzielę odbędzie się po siedem finałów.

Zawody w Pruszkowie rozpoczną cykl Pucharu Świata w sezonie 2017/18. Kolejne odbędą się w Manchesterze (10-12 listopada), w kanadyjskim Milton (2-3 grudnia), w chilijskim Santiago (9-10 grudnia) oraz w Mińsku na Białorusi (19-21 stycznia).

W 2019 roku Pruszków po raz drugi będzie gospodarzem mistrzostw świata. Pierwsze zorganizowano w 2009.

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Pruszkowie:

mężczyźni

konkurencje sprinterskie: Maciej Bielecki, Damian Zieliński (obaj GK Piast Szczecin), Mateusz Lipa, Mateusz Rudyk, Rafał Sarnecki (wszyscy ALKS Stal Grudziądz), Patryk Rajkowski (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik);

konkurencje średniodystansowe: Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice), Szymon Krawczyk (Voster Uniwheels Team), Wojciech Pszczolarski (SKC Prostejov), Bartosz Rudyk (ALKS Stal Grudziądz), Szymon Sajnok (Attaque Team Gusto), Daniel Staniszewski (KS Pogoń Mostostal Puławy), Adrian Tekliński (SKC Prostejov);

kobiety

konkurencje sprinterskie: Julita Jagodzińska (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), Marlena Karwacka (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), Urszula Łoś (ALKS Stal Grudziądz);

konkurencje średniodystansowe: Monika Graczewska, Nikol Płosaj (obie UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik), Justyna Kaczkowska (UKKS Imielin Team), Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans), Daria Pikulik (Cervelo-Bigla), Wiktoria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska);

Program finałów:

piątek (godz. sesji finałowej 17.30-20.13): wyścig punktowy kobiet, wyścig punktowy mężczyzn, scratch kobiet;

sobota (godz. 18.00-22.10): sprint drużynowy mężczyzn, wyścig drużynowy na 4 km na dochodzenie kobiet, sprint kobiet, omnium kobiet, madison mężczyzn, keirin mężczyzn, scratch mężczyzn;

niedziela (godz. 17.30-21.30): sprint drużynowy kobiet, wyścig indywidualny na 3 km na dochodzenie kobiet, wyścig drużynowy na 4 km na dochodzenie mężczyzn, madison kobiet, sprint mężczyzn, omnium mężczyzn, keirin kobiet

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL