PŚ w kolarstwie torowym: rekord Polski Maksela w Meksyku

Krzysztof Maksel (Stael-Ocetix-Iglotex Grudziądz) pobił rekord Polski i zajął 7. miejsce w wyścigu na 1 km ze startu zatrzymanego w Pucharze Świata w kolarstwie torowym w meksykańskim Aguascalientes. Zwyciężył z rekordem świata 56,303 Francuz Francois Pervis.

Maksel jako pierwszy Polak zszedł poniżej minuty, uzyskał czas 59,001. Dotychczasowy rekord również należał do niego i wynosił 1.02,081 (29 czerwca 2013 roku w Pruszkowie).

Z kolei Pervis ustanawiając rekord globu jechał z prędkością 63,939 km/godz. Poprzedni przetrwał 12 lat, należał do rodaka Arnaud Tournanta, który w La Paz osiągnął wynik 58,875.

Katarzyna Pawłowska (GSD Gestion Kallisto) sklasyfikowana została w sobotę w konkurencji omnium na ósmej pozycji. Najlepsza była wicemistrzyni olimpijska z Londyny Amerykanka Sarah Hammer, druga złota medalistka igrzysk Brytyjka Laura Trott, a trzecia Belgijka Jolien D'hoore. Tor w Aguascalientes, wybudowany w 2009 roku na Igrzyska Panamerykańskie, ma 250 metrów długości i uznawany jest za jeden z najszybszych w świecie. Profil łuków, nawierzchnia i rozrzedzone powietrze (1887 m npm) sprawiają, że zawodnicy startujący w konkurencjach szybkościowych uzyskują rekordowe rezultaty.

Trzecia i ostatnia impreza zaliczana do PŚ odbędzie się również w Meksyku, na Velodromo Panamericano w Guadalajarze, w dniach 17-19 stycznia 2014 roku. Miesiąc później, w kolumbijskim Cali, rozegrane zostaną mistrzostwa świata (26.2-2.3).