Reklama

Reklama

PŚ w kolarstwie torowym. Mateusz Rudyk wygrał sprint indywidualny

Mateusz Rudyk zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kolarstwie torowym w sprincie indywidualnym. W omnium na drugiej pozycji uplasował się Szymon Sajnok.

Rudyk jest kolarzem Stali Grudziądz. Na inaugurację edycji Pucharu Świata 2017/18 w Pruszkowie był drugi, wynik ten powtórzył w Manchesterze, w kanadyjskim Milton zajął szóste miejsce, a w czwartych zawodach w Santiago nie startował.

W niedzielę w Mińsku zapewnił sobie trofeum już w ćwierćfinale, w którym pokonał Walijczyka Lewisa Olivę w dwóch bardzo wyrównanych wyścigach. W pierwszym był szybszy od rywala o 0,002 s.

W półfinale przegrał jednak z Litwinem Vasilijusem Lendelem 0:2, a w rywalizacji o brąz z Holendrem Theo Bosem także 0:2. Najszybszy w stolicy Białorusi był inny Holender Matthijs Buechli, który w 1/8 finału wyeliminował drugiego reprezentanta Polski, trzykrotnego olimpijczyka Damiana Zielińskiego.

Reklama

22-letni Rudyk pochodzi z Jelcza-Laskowic. Jest objawieniem sezonu, mimo że starty komplikuje mu cukrzyca. Praktycznie nie rozstaje się z glukometrem.

- Podczas Pucharu Świata w Pruszkowie sprawdzałem poziom cukru w ciągu dnia dziesięć razy, a może i więcej. W Manchesterze było podobnie. Jeśli poziom jest za wysoki, to organizm szybciej się zakwasza i szybciej się męczę, a jeśli za niski, to - jak mówią kolarze - +odcina prąd+. Wtedy muszę uzupełnić węglowodany, najlepiej szybko wypić colę, zjeść baton. Czasami wstrzykuję insulinę - opowiadał Rudyk.

W klasyfikacji generalnej Polak zgromadził 1600 pkt i wyprzedził nieobecnego w Mińsku Ukraińca Andrija Wynokurowa - 1265 oraz Olivę - 1235 pkt.

Drugim bohaterem dnia w polskiej ekipie był Sajnok. 20-letni Kaszub, od niedawna kolarz zawodowej grupy CCC Sprandi Polkowice, po raz drugi w tym sezonie zajął drugie miejsce w omnium, powtarzając wynik z Pruszkowa. Zwyciężył Holender Jan Willem van Schip. W klasyfikacji generalnej triumfował Duńczyk Niklas Larsen, a Sajnok uplasował się na piątej pozycji.

Marlenie Karwackiej i Urszuli Łoś zabrakło tylko 0,012 s do rekordu kraju w sprincie drużynowym. Polki przegrały z Litwinkami i ostatecznie zajęły najwyższe w sezonie, piąte miejsce.

W wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie Alan Banaszek, Szymon Sajnok, Dawid Czubak i Bartosz Rudyk pokonali w pierwszej rundzie Białorusinów, a wynik 4.05,442 dał im siódmą lokatę.

Adrian Tekliński, aktualny mistrz świata w scratchu, finiszował w tej konkurencji na ósmej pozycji. Ponadto piętnaste lokaty zajęły Urszula Łoś w keirinie oraz Łucja Pietrzak i Nikol Płosaj w madisonie.

W sobotę najbardziej wartościowym wynikiem Polaków była druga lokata drużyny sprinterskiej (Rafał Sarnecki, Mateusz Rudyk, Kamil Kuczyński; w finale za Rudyka Krzysztof Maksel).

Następną wielką imprezą w kolarstwie torowym będą na przełomie lutego i marca mistrzostwa świata w holenderskim Apeldoorn.

Wyniki:

mężczyźni

sprint

finał

Matthijs Buechli (Holandia) - Vasilijus Lendel (Litwa) 2:0

o brąz

Theo Bos (Holandia) - Mateusz Rudyk (Polska) 2:0

...

15. Damian Zieliński (Polska)

omnium

1. Jan Willem van Schip (Holandia)   134 pkt

2. Szymon Sajnok (Polska)            129

3. Mamyr Stasz (Rosja, Lokosfinks)   110  

4 km druż. na dochodzenie

finał

Team KGF (Wielka Brytania) 3.56,015

Lokosfinks (Rosja)         3.58,385

o brąz

Rosja                      4.00,501

Francja                    4.01,314

...

7. Polska                  4.05,442

(Alan Banaszek, Szymon Sajnok, Dawid Czubak, Bartosz Rudyk)

scratch

1. Jauheni Karaliok (Białoruś)

2. Ivo Oliveira (Portugalia)

3. Witalij Hryniw (Ukraina)

...

8. Adrian Tekliński (Polska)

kobiety

sprint drużynowy

finał

Niemcy        33,175

Litwa         33,352

o brąz

Korea Płd.    33,439

Chiny         33,832

...

5. Polska     34,060

(Marlena Karwacka, Urszula Łoś)

keirin

1. Nicky Degrendele (Belgia)

2. Hyejin Lee (Korea Płd.)

3. Ljubow Basowa (Ukraina)

...

15. Urszula Łoś (Polska)

madison

1. Włochy (Letizia Paternoster, Maria Giulia Confalonieri) 29 pkt

2. Holandia (Kirsten Wild, Amy Pieters)                    26

3. Rosja (Maria Nowołodska, Olga Zabielińska)              25

...

15. Polska (Łucja Pietrzak, Nikol Płosaj)                 -60

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje