Reklama

Reklama

PŚ w kolarstwie torowym: 10 Polaków wystartuje w Aguascalientes

Dziesięcioro reprezentantów Polski wystąpi od piątku do niedzieli w drugich w sezonie zawodach Pucharu Świata w kolarstwie torowym w meksykańskim Aguascalientes, w obiekcie położonym blisko 1900 m nad poziomem morza.

W ekipie znalazła się piątka pań, z dwukrotną mistrzynią świata w wyścigu scratch Katarzyną Pawłowską oraz czterech zawodników specjalizujących się w konkurencjach sprinterskich. Pawłowska i jej koleżanki rywalizować będą w wyścigach średniodystansowych i omnium, mężczyźni w sprincie indywidualnym, drużynowym i keirinie. Skład uzupełnia Wojciech Pszczolarski, który ściga się na średnich dystansach.

Tor w Aguascalientes, wybudowany w 2009 roku na Igrzyska Panamerykańskie, ma 250 metrów długości i uznawany jest za jeden z najszybszych w świecie. Profil łuków, nawierzchnia i rozrzedzone powietrze (1887 m npm) sprawiają, że zawodnicy startujący w konkurencjach szybkościowych uzyskują rekordowe rezultaty.

Podczas ubiegłorocznego PŚ aż 27 kolarzy w sprincie uzyskało na tym welodromie rezultat poniżej 10 sekund, zbliżając się do rekordu świata Francuza Kevina Sireau (9,572 s). Poprawić rekord udało się natomiast Chince Tianshi Zhong, która na dystansie 200 m uzyskała czas 10,573 s. Rok wcześniej Amerykanka Sarah Hammer poprawiła najlepsze osiągnięcie w wyścigu na 3000 m - 3.22,269.

W klasyfikacji PŚ najwyżej plasuje się Pawłowska, która jest wiceliderką konkurencji scratch i zajmuje szóste miejsce w rywalizacji wielobojowej (omnium).

Trzecie i ostatnie zawody PŚ odbędą się również w Meksyku, na Velodromo Panamericano w Guadalajarze od 17 do 19 stycznia 2014. Miesiąc później, w kolumbijskim Cali, rozegrane zostaną mistrzostwa świata (26.02.-2.03.2014).

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Aguascalientes (5-7.12.2013):

Reklama

mężczyźni

sprint

Damian Zieliński (SSPS Piast Szczecin)

Kamil Kuczyński (SSPS Piast Szczecin)

Rafał Sarnecki (ALKS Stal Ocetix-Iglotex Grudziądz)

Krzysztof Maksel (ALKS Stal Ocetix-Iglotex Grudziądz)

trener: Andrzej Tołomanow

mężczyźni

średni dystans

Wojciech Pszczolarski (KLTC Konin)

kobiety

średni dystans

Małgorzata Wojtyra (BePink Team)

Eugenia Bujak (GK Żyrardów)

Katarzyna Pawłowska (GSD Gestion Kallisto)

Natalia Rutkowska (GK Żyrardów)

Edyta Jasińska (MKS Emdek Bydgoszcz)

trener: Grzegorz Ratajczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje