Reklama

Reklama

Powstanie nowa polska grupa kolarska

W sezonie 2014 powstanie polska grupa kolarska. Funkcję dyrektora sportowego będzie pełnił Piotr Kosmala, jeden z krajowych prekursorów zawodowstwa w tej dyscyplinie. Sponsorem tytularnym będzie marka ActiveJet. Nowa ekipa rozpocznie od startów w III dywizji.

- To nowy rozdział w polskim kolarstwie. Chcemy podążyć drogą, która doprowadzi nas do startów w największych wyścigach na świecie. Moim marzeniem jest start i podium naszego zawodnika w Tour de France. Zdaję sobie sprawę, że do tego długa droga, ale tworzymy projekt, który ma trwać kilka lat, a stawiać sobie trzeba najwyższe cele - powiedział Piotr Bieliński, prezes zarządu firmy Action S.A., która już ponad 10 lat temu wspierała polskie kolarstwo jako sponsor tytularny zawodowych grup prowadzonych przez Kosmalę.

W roku 2014 nowa grupa zostanie zarejestrowana w Międzynarodowej Unii Kolarskiej jako tzw. continental team, czyli III dywizji. W latach 2015-17 planowane są jej starty na zapleczu elity, a w kolejnych sezonach już wśród najlepszych, w imprezach zaliczanych do klasyfikacji UCI World Tour.

Reklama

- Plan jest ambitny. Rozpoczynamy jako grupa kontynentalna, ale chcemy szybko piąć się w górę. Planujemy stworzyć ekipę, jakiej w Polsce jeszcze nie było. Będziemy czerpać wzorce od najlepszych na świecie. Stawiamy na młodych kolarzy. Stworzymy im jak najlepsze warunki do rozwoju. Wprowadzimy nowoczesne metody treningowe w oparciu o pomiar mocy. W zespole nie zabraknie specjalistów od treningu, żywienia czy odnowy biologicznej. Rozglądamy się również za dodatkowym sponsorem - dodał Bieliński.

Dyrektor Kosmala w 1996 roku był współtwórcą grupy Mróz, pierwszej zawodowej ekipy kolarskiej w Polsce. Jego doświadczenie ma przyczynić się do szybkiego rozwoju teamu ActiveJet.

- W sezonie 2014 grupa będzie liczyła około 10 zawodników. Ustaliliśmy, że chcemy wspierać kolarzy młodych i utalentowanych. W zespole pojawią się zawodnicy w wieku poniżej 26 lat. Ponieważ projekt zakłada kilkuletnią współpracę, chcemy wychować ich na kolarzy, którzy będą się liczyć i zwyciężać nie tylko w Polsce. Nie będą to zawodnicy przypadkowi. Obecnie jesteśmy w końcowej fazie kompletowania składu, ale nazwisk zawodników, z którymi już się porozumieliśmy nie mogę zdradzić, żeby nie dowiedzieli się o tym dyrektorzy ich obecnych grup sportowych - powiedział Kosmala.

Reklama

Reklama

Reklama