Reklama

Reklama

Polscy kolarze torowi mistrzami Europy w sprincie drużynowym

Drużyna sprinterów w składzie Maciej Bielecki, Mateusz Lipa i Mateusz Rudyk zwyciężyła w finale rozgrywanych w podparyskim Saint-Quentin-en-Yvelines mistrzostw Europy w kolarstwie torowym. W wyścigu o złoty medal Polacy pokonali Brytyjczyków.

To pierwszy złoty medal Polaków w tej olimpijskiej konkurencji, od kiedy mistrzostwa Europy są rozgrywane w formule elity. Przed rokiem w szwajcarskim Grenchen podopieczni Andrzeja Tołomanowa, startujący w innym składzie (Grzegorz Drejgier, Rafał Sarnecki, Krzysztof Maksel), wywalczyli "srebro".

W czwartek w eliminacjach Bielecki, Mateusz Lipa i Rudyk najpierw uzyskali czwarty wynik (43,751), a w pierwszej rundzie, od której Lipę zastąpił Kuczyński, osiągnęli drugi rezultat (43,358).

W decydującym wyścigu Polacy już po pierwszej zmianie mieli przewagę 0,2 sekundy nad Brytyjczykami i swobodnie z nimi wygrali, osiągając wynik 43,211. Rywale uzyskali czas 43,398.

Reklama

- To był fantastyczny dzień - dwa medale, dwa rekordy Polski kobiet i mężczyzn na 4 km. Zwycięska drużyna sprinterów to była mieszanka doświadczenia (Kuczyński, Bielecki) z młodością (Rudyk, Lipa). Cieszą nas ich wyniki tym bardziej, że mamy całą plejadę uzdolnionej młodzieży, która depcze im po piętach. Mamy też w końcu drużynę średniodystansowców z prawdziwego zdarzenia. Tutaj poprawili oni poprzedni rekord Polski z 2009 roku w sumie o ponad cztery sekundy - powiedział dyrektor sportowy PZKol. Andrzej Piątek.

Wyniki:

mężczyźni

sprint drużynowy

finał

Polska           43,211

(Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński, Mateusz Rudyk)

Wielka Brytania  43,398

(Jack Carlin, Ryan Owens, Joseph Truman)

3. Niemcy

kobiety

sprint drużynowy

1. Rosja

2. Hiszpania

3. Litwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama