Nibali wygrywa 18. etap, Majka zapewnia sobie zwycięstwo w klasyfikacji górskiej

Osiemnasty etap Tour de France wygrał lider wyścigu - Vincenzo Nibali. Rafał Majka dojechał na trzecim miejscu i zapewnił sobie pierwsze miejsce w klasyfikacji górskiej "Wielkiej Pętli".

Majka zaskoczył? Dołącz do dyskusji na forum!

Reklama

Osiemnasty etap Tour de France był ostatnim górskim odcinkiem tegorocznej "Wielkiej Pętli". Kolarze mieli do pokonania 145,5 kilometrów. Na trasie zlokalizowano dwie premie górskie poza kategorią.

Pierwszą z nich umieszczono na słynnej przełęczy Col du Tourmalet, na wysokości 2115 metrów. Kolarze wspinali się na tę przełęcz już w 1910 roku. W całej historii Tour de France zawodnicy pokonywali ten podjazd już 82 razy. Etap kończył się z kolei ciężką wspinaczką do stacji narciarskiej Hautacam.

Zaraz po starcie uformowała się ucieczka złożona z 20 kolarzy. Wśród nich był Polak - Bartosz Huzarski. Po 20 kilometrach jazdy czołówka miał 2 minuty przewagi nad peletonem. Pierwszą premię górską trzeciej kategorii, zlokalizowaną na 28 kilometrze trasy, wygrał właśnie Huzarski.

Po 40 kilometrach przewaga ucieczki wahała się w granicach 4 minut i utrzymywała aż do początku podjazdu pod Col du Tourmalet. Wtedy z grupy uciekinierów odskoczyli Mikel Nieve Iturralde i Blel Kadri, który wygrał już jeden etap TdF w tym roku. Za nimi, ze stratą około 40 sekund, jechała trójka kolarzy, prowadzonych przez Huzarskiego.

Peleton również podkręcił tempo za sprawą Astany i z dużej grupy kolarzy pozostała jedynie garstka. Odpadł m.in.: Michał Kwiatkowski i Joaquim Rodriguez, który walczył z Majką w klasyfikacji górskiej.

Pierwszy na przełęcz Col du Tourmalet wjechał Kadri, zaraz za nim Nieve. Huzarski był piąty ze stratą ponad półtorej minuty. Peleton dotarł na szczyt 4 i pół minuty po Kadrim. Na jego przedzie jechali Thibaut Pinot, Vincenzo Nibali i Rafał Majka, ale żaden z nich nie zdobył już punktów do klasyfikacji górskiej.

Na zjazdach od grupy lidera odjechał drugi w klasyfikacji generalnej - Alejandro Valverde, ale rozpędzony peleton szybko dogonił Hiszpana i znacząco zmniejszył stratę do prowadzącej dwójki.

11 kilometrów przed metą grupa lidera dogoniła Huzarskiego, ale ciągle miała ponad minutę straty do Nieve z grupy Sky. Chwilę później zaatakował Nibali i 8 kilometrów przed finiszem "dopadł" prowadzącego Nieve. Majka, czując że jego koszulka najlepszego "górala" jest zagrożona, kontratakował.

Majka szybko dogonił kolarza z grupy Sky i jechał na drugim miejscu, niecałą minutę za Nibalim. Za jego plecami trwała walka o drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Najlepiej radzili sobie Thibaut Pinot, Tejay van Garderen i Jean-Christophe Peraud. Ta trójka doszła do Majki 2 kilometry przed metą.

Nibali niezagrożony dojechał do mety na pierwszym miejscu. Ponad minutę za nim na metę "wpadli" Thibaut Pinot i Rafał Majka. Dzięki punktom w klasyfikacji górskiej, zdobytym na mecie, Majka zapewnił sobie koszulkę najlepszego "górala" tegorocznej edycji Tour de France. Nibali powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej. Na drugie miejsce, kosztem Valverde, awansował Pinot. Do końca rywalizacji w Tour de France pozostały dwa płaskie odcinki i jazda indywidualna na czas.

- Byłem zmęczony po długiej ucieczce podczas wczorajszego etapu i zaatakowałem dość wcześnie, bo nie czułem się zbyt dobrze. Okazało się, że zbyt wcześnie. Ale najważniejsze, że na mecie byłem trzeci. Poczekałem na Pinota i dwóch jadących z nim zawodników (Van Garderen i Peraud - PAP]. Dzisiejszy etap nie do końca mi się udał, ale jestem bardzo zadowolony z dwóch zwycięstw etapowych, dwóch miejsc w czołowej trójce w górach i ze zdobycia koszulki w grochy. Po dzisiejszym etapie mogę już powiedzieć, że koszulka najlepszego górala jest moja. To wielkie zaskoczenie w pierwszym moim starcie w Tour de France. Może wygram ten wyścig w przyszłości... - powiedział Majka.

Autor: Grzegorz Zajchowski

Wyniki 18. etapu (Pau - Hautacam, 145,5 km):

1. Vincenzo Nibali (Włochy/Astana)           4:04.17

2. Thibaut Pinot (Francja/FDJ)           strata 1.10

3. Rafał Majka (Polska/Tinkoff-Saxo)            1.12

4. Jean-Christophe Peraud (Francja/AG2R)        1.15

5. Tejay van Garderen (USA/BMC)           ten sam czas

6. Romain Bardet (Francja/AG2R)                 1.53

7. Bauke Mollema (Holandia/Belkin)              1.57

8. Leopold Koenig (Czechy/NetApp-Endura)  ten sam czas

9. Haimar Zubeldia (Hiszpania/Trek)             1.59

 10. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar) ten sam czas

...

 31. Bartosz Huzarski (NetApp-Endura)            10.43

 86. Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick-Step)      24.39

162. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick-Step) 32.14

163. Maciej Bodnar (Cannondale)            ten sam czas

Klasyfikacja generalna po 18 etapach:

1. Vincenzo Nibali (Włochy/Astana)        80:45.45

2. Thibaut Pinot (Francja/FDJ)         strata 7.10

3. Jean-Christophe Peraud (Francja/AG2R)      7.23

4. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)    7.25

5. Romain Bardet (Francja/AG2R)               9.27

6. Tejay van Garderen (USA/BMC)              11.34

7. Bauke Mollema (Holandia/Belkin)           13.56

8. Laurens ten Dam (Holandia/Belkin)         14.15

9. Leopold Koenig (Czechy/NetApp-Endura)     14.37

 10. Haimar Zubeldia (Hiszpania/Trek)          16.25

...

 26. Michał Kwiatkowski                      1:08.55

 45. Rafał Majka                             2:07.50

 59. Michał Gołaś                            2:43.32

 66. Bartosz Huzarski                        2:50.59

114. Maciej Bodnar                           3:47.06

Czołówka klasyfikacji górskiej:

1. Rafał Majka                           181 pkt

2. Vincenzo Nibali                       168

3. Joaquim Rodriguez (Hiszpania/Katiusza) 112

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje