Reklama

Reklama

MŚ w kolarstwie: Zwycięstwo Mohorica, nieudany start Polaków

Słoweniec Matej Mohoric zdobył we Florencji, po samotnej ucieczce, złoty medal kolarskich mistrzostw świata w wyścigu młodzieżowców (do lat 23). Najlepszy z Polaków Emanuel Piaskowy zajął dopiero 40. miejsce.

Mohoric zwyciężył w wielkim stylu. Na przedostatnim okrążeniu doścignął uciekającego Francuza Juliena Alaphilippe'a, a na ostatnim odjechał mu i utrzymywał bezpieczną, 20-sekundową przewagę nad reprezentantem RPA Louisem Meintjesem. W końcówce Słoweniec trochę się popisywał, łapał się za głowę i celebrował sukces do tego stopnia, że Meintjes zbliżył się niebezpiecznie. Musiał więc jeszcze raz mocniej nacisnąć na pedały. Na linii mety wyprzedził rywala o trzy sekundy.

Reklama

Mohoric ma zaledwie 18 lat, a zdobył już drugą tęczową koszulkę. Przed rokiem był mistrzem świata juniorów w wyścigu w Valkenburgu i wicemistrzem w jeździe na czas. Utalentowanym Słoweńcem zainteresowała się włoska grupa zawodowa Cannondale, podpisując z nim dwuletni kontrakt.

Brązowy medal wywalczył Norweg Sondre Enger, finiszując najszybciej z niewielkiej grupy.

Pierwsi Polacy pojawili się na mecie dwie i pół minuty za Mohoricem. Razem z Piaskowym ukończył wyścig Łukasz Wiśniowski, a Patryk Stosz miał już ponad 11 minut straty.

- Na czwartej rundzie dostałem bidonem w hamulec. Ciężko mi się jechało. Myślałem, że złapałem gumę. Musiałem odpiąć hamulec i byłem już troszeczkę ugotowany. Wtedy poszły decydujące ataki, a ja nie dałem rady się zabrać i zostałem w drugiej grupie - powiedział Piaskowy.

Problemy z przerzutkami miał natomiast Wiśniowski, ale udało się je usunąć jeszcze na dojeździe do rund ze startu w Montecatini Terme. - Nie ma co zrzucać winy na sprzęt. Ten krótszy, sztywny podjazd na rundzie dał mi się mocno we znaki. Nie miałem sił, by go pokonać - przyznał.

- Niedosyt, i to duży - skomentował trener kadry Zbigniew Piątek. - Trzeba wyciągnąć wnioski na kolejny sezon. Trzeba porozmawiać z zawodnikami, wyjaśnić, co im się stało. Kłopoty ze sprzętem nie zmieniają faktu, że nasi zajęli dalekie miejsca, a wynik idzie w świat - dodał.

W sobotę we Florencji odbędą się wyścigi juniorów i elity kobiet. 

Z Florencji Artur Filipiuk

Wyniki wyścigu młodzieżowców, Montecatini Terme - Florencja (173,2 km):

1. Matej Mohoric (Słowenia) 4:20.18

2. Louis Meintjes (RPA) strata 3 s

3. Sondre Enger (Norwegia) 13

40. Emanuel Piaskowy (Polska) 2.33

45. Łukasz Wiśniowski (Polska) ten sam czas

73. Patryk Stosz (Polska) 11.40


Dowiedz się więcej na temat: kolarstwo | Florencja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje