Reklama

Reklama

MŚ w kolarstwie - Van der Poel najlepszym juniorem, Polacy w czołówce

Holender Mathieu van der Poel zdobył we Florencji złoty medal kolarskich mistrzostw świata w wyścigu juniorów. Dwóch Polaków finiszowało w czołówce: Gracjan Szeląg zajął 12. miejsce, a Piotr Konwa - 18.

Van der Poel zaatakował na ostatnim okrążeniu. Doścignął i wyprzedził Francuza Francka Bonnamoura, wypracowując sobie na ostatnim podjeździe bezpieczną przewagę. Na ostatniej prostej zapiął koszulkę, owinął się flagą holenderską i triumfalnie minął linię mety.

Reklama

Tuż za jego plecami niewielka grupa walczyła o pozostałe medale. Srebrny zdobył Duńczyk Mads Pedersen, a brązowy, co było sensacją, Albańczyk Iltjan Nika. To pierwszy krążek dla tego kraju w historii mistrzostw świata.

Szeląg i Konwa, zmęczeni pościgiem za czołową grupą, która nieco odjechała im na sztywnym podjeździe na Via Salviati (maksymalny kąt nachylenia 16 proc.), ostatecznie nie włączyli się do tej rywalizacji.

Dwunasta lokata Szeląga jest, jak dotąd, najwyższą w ekipie biało-czerwonych we Florencji, nie licząc złotego medalu Michała Kwiatkowskiego w drużynowej jeździe na czas z belgijską Omegą Pharmą.

Juniorzy poprawili nie najlepsze nastroje w polskim obozie po słabych startach w piątek ich rówieśniczek i młodzieżowców. Trener kadry Waldemar Cebula chwalił swoich podopiecznych. Zadowolony był także Szeląg.

- Marzył mi się Top 10, ale dwunastka też jest dobra. Ostatni cały podjazd jechałem na skurczach, potem goniłem grupę i nie było już sił na finisz - powiedział Szeląg.

Niedosyt odczuwał Konwa. - Już dawno nie czułem tak dobrej nogi na wyścigu. Wszystkie podjazdy wjeżdżałem w pierwszej piątce, ale znów dopadł mnie pech. Spadł mi łańcuch na podjeździe na przedostatniej rundzie. Udało mi się dogonić grupę, ale kosztowało mnie to bardzo dużo sił, których zabrakło na końcowym odcinku - skomentował.

Mathieu van der Poel kontynuuje tradycje rodzinne. Jego ojciec Adrie, przybrany syn legendy francuskiego kolarstwa Raymonda Poulidora, zwyciężał w najsłynniejszych klasykach, jak Liege-Bastogne-Liege czy Amstel Gold Race.

O godz. 14.15 w Montecatini Terme rozpocznie się wyścig elity kobiet z udziałem sześciu Polek.

Wyniki wyścigu juniorów, Montecatini Terme - Florencja (140 km):

1.Mathieu van der Poel (Holandia) 3:33.14

2.Mads Pedersen (Dania)          strata 3 s

3.Iltjan Nika (Albania)

...

12.Gracjan Szeląg (Polska)

18.Piotr Konwa (Polska) ten sam czas

85.Michał Paluta (Polska)           10.17

119.Mateusz Kazimierczak (Polska)   13.27

Patryk Krzywda (Polska) nie ukończył

Dowiedz się więcej na temat: mistrzostwa świata | kolarstwo | Florencja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama