Reklama

Reklama

MŚ w kolarstwie torowym: ważny sprawdzian w drodze do Rio

W środę w Saint-Quentin-en-Yvelines pod Paryżem rozpoczną się mistrzostwa świata w kolarstwie torowym. Dla reprezentantów Polski będzie to bardzo ważny sprawdzian na półmetku kwalifikacji olimpijskich.

We Francji można zdobyć sporo punktów i przybliżyć się do przepustek na igrzyska w Rio de Janeiro w 2016 roku, choć nie dojdzie jeszcze do ostatecznych rozstrzygnięć.

W trzech ostatnich latach medale z mistrzostw świata przywoziła Katarzyna Pawłowska. W 2012 roku pochodząca z wielkopolskich Przygodzic zawodniczka zdobyła w Melbourne złoto w wyścigu scratch, co było historycznym wydarzeniem. Nigdy wcześniej żadna Polka nie stanęła nawet na podium. Rok później w Mińsku obroniła tytuł, a w 2014 w kolumbijskim Cali wywalczyła srebro także w tej konkurencji.

Reklama

W Cali blisko podium w rywalizacji na 1 km ze startu zatrzymanego był również Krzysztof Maksel, przegrywając brąz tylko o 0,015 s.

Bardziej niż na indywidualnych sukcesach w tych nieolimpijskich konkurencjach biało-czerwonym zależy jednak na dobrych wynikach w olimpijskich, do których zaliczane są m.in. wyścig drużynowy na 4 km na dochodzenie kobiet oraz sprint drużynowy mężczyzn. Przed rokiem oba zespoły wypadły w MŚ obiecująco. Czwarte miejsce zajęły panie, startujące w składzie: Pawłowska, Eugenia Bujak, Małgorzata Wojtyra, Natalia Rutkowska (w eliminacjach za Rutkowską jechała Edyta Jasińska). Sprinterzy - Maciej Bielecki, Damian Zieliński i Maksel (w eliminacjach za tego ostatniego startował Kamil Kuczyński) - uplasowali się na siódmej pozycji.

W tym sezonie do drużyny sprinterów zgłosili aspiracje zawodnicy młodego pokolenia: Mateusz Lipa, Rafał Sarnecki i Grzegorz Drejgier. Trener Andrzej Tołomanow może mówić o kłopocie bogactwa, tym bardziej że starsi nie zamierzają ustępować pola. Drugą młodość przeżywa 33-letni Zieliński. Jest podporą drużyny, a na dodatek osiągnął świetne rezultaty w sprincie indywidualnym. W październiku w mistrzostwach Europy organizowanych na... karaibskiej wyspie Gwadelupa zdobył srebrny medal, przegrywając w finale ze słynnym Francuzem Gregorym Bauge.

- Życzyłbym sobie, aby wejść do finału mistrzostw świata i ponownie powalczyć z Bauge. Dziesięć lat temu wygrałem z nim, ale następne potyczki niestety nie były już dla mnie pomyślne - powiedział torowiec ze Szczecina.

W zawodach Pucharu Świata drużyna sprinterów startowała w różnych składach. Najbardziej wartościowy wynik - trzecie miejsce na torze w Cali - zajęli Drejgier, Zieliński i Maksel. Z kolei w ME na Gwadelupie Sarnecki, Lipa i Maksel uplasowali się na czwartej pozycji.

W keirinie wystąpi Kuczyński, dla którego zawody pod Paryżem będą miały kluczowe znaczenie. Przed wyjazdem do Francji nie ukrywał, że jeśli nie zajmie miejsca w pierwszej ósemce, to zakończy karierę.

- Ta decyzja będzie wynikać nie ze względów sportowych, a ekonomicznych. Słaby start oznacza bowiem dla mnie utratę stypendium i nie będę miał za co utrzymać rodziny - podkreślił niespełna 30-letni zawodnik.

Oprócz sprinterów i kobiet, w Saint-Quentin-en-Yvelines zaprezentuje się dwóch średniodystansowców - Adrian Tekliński i Wojciech Pszczolarski.

Skład reprezentacji Polski:

sprinterzy (trener Andrzej Tołomanow),

Kamil Kuczyński (Piast Szczecin): keirin, sprint drużynowy - rezerwa, 1 km ze startu zatrzymanego - rezerwa

Mateusz Lipa (ALKS Stal Grudziądz): sprint, sprint drużynowy - rezerwa, keirin - rezerwa, 1 km - rezerwa

Krzysztof Maksel (ALKS Stal Grudziądz): keirin, sprint drużynowy, 1 km, sprint - rezerwa

Rafał Sarnecki (ALKS Stal Grudziądz): sprint drużynowy

Damian Zieliński (Piast Szczecin): sprint, sprint drużynowy

Grzegorz Drejgier (ALKS Stal Grudziądz): sprint drużynowy - rezerwa

kobiety (trener Grzegorz Ratajczyk)

Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana): wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig drużynowy na dochodzenie, wyścig punktowy - rezerwa

Edyta Jasińska (Emdek Bydgoszcz): wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig drużynowy na dochodzenie

Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans): wyścig drużynowy na dochodzenie, scratch, wyścig punktowy, omnium - rezerwa

Natalia Rutkowska (G.K.Żyrardów): wyścig drużynowy na dochodzenie - rezerwa, scratch - rezerwa, wyścig punktowy - rezerwa

Małgorzata Wojtyra (Bogo Szczecin): wyścig drużynowy na dochodzenie, omnium

Łucja Pietrzak (UKS Koźminianka): wyścig drużynowy na dochodzenie - rezerwa, scratch - rezerwa

średniodystansowcy (trener Jacek Kasprzak)

Wojciech Pszczolarski (TUFO): wyścig punktowy, scratch - rezerwa

Adrian Tekliński (BSA Ziemia Brzeska): scratch, wyścig punktowy - rezerwa

Program finałów MŚ:

środa (godz. 19.00-22.05):

wyścig punktowy kobiet

sprint drużynowy kobiet

sprint drużynowy mężczyzn

czwartek (19-22.25):

500 m ze startu zatrzymanego kobiet

4 km drużynowo na dochodzenie kobiet

keirin mężczyzn

scratch mężczyzn

4 km drużynowo na dochodzenie mężczyzn

piątek (19.00-22.30):

1 km ze startu zatrzymanego mężczyzn

wyścig punktowy mężczyzn

3 km indywidualnie na dochodzenie kobiet

sobota (19.00-22.10):

scratch kobiet

omnium mężczyzn

4 km indywidualnie na dochodzenie mężczyzn

sprint kobiet

niedziela (14.00-17.15):

omnium kobiet

keirin kobiet

madison mężczyzn

sprint mężczyzn

</PRE>

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama