Reklama

Reklama

MŚ w kolarstwie torowym: W Roubaix Polacy liczą na medale

W środę we francuskim Roubaix rozpoczną się 111. mistrzostwa świata w kolarstwie torowym. Dla części reprezentantów Polski będzie to druga w krótkim czasie okazja do rehabilitacji za nieudane igrzyska olimpijskie w Tokio.

Dwa tygodnie temu Polacy zdobyli cztery medale mistrzostw Europy w szwajcarskim Grenchen. Po złoto sięgnął Alan Banaszek w wieloboju (omnium), a brązowe krążki wywalczyli: Daria Pikulik w scratchu, Patryk Rajkowski w rywalizacji na 1 km ze startu zatrzymanego oraz drużyna sprinterów - Rajkowski, Mateusz Rudyk, Maciej Bielecki i Daniel Rochna.

W Roubaix Biało-cCerwoni wystartują w niemal takim samym składzie co w Szwajcarii. Jedynie w grupie sprinterów Bieleckiego zastąpił jego kolega klubowy ze Szczecina Mateusz Miłek, w kadrze kobiet średniego dystansu za Karolinę Kumięgę wystąpi Patrycja Lorkowska, a do ekipy średniodystansowców dołączyli Wojciech Pszczolarski i Szymon Sajnok.

Reklama

O medal będzie trudniej niż w Grenchen, ponieważ stawkę uzupełnią silni konkurenci z obu Ameryk, Azji, a także Australii i Nowej Zelandii. W poprzednich mistrzostwach świata, które odbyły się na przełomie lutego i marca ubiegłego roku w Berlinie, na podium stanęła tylko Daria Pikulik, sięgając po brązowy medal w omnium.

Roubaix, niewielkie miasto leżące na samej granicy z Belgią, słynie jako meta organizowanego od 1896 roku jednego z najtrudniejszych wyścigów klasycznych, "Piekła Północy", z finiszem na betonowym torze. Nowoczesny kryty welodrom im. Jeana Stablinskiego powstał w pobliżu tego toru w 2012 roku. Mistrzostwa świata będą pierwszą wielką imprezą na tym obiekcie.

Mimo że od igrzysk w Tokio minęło już dwa i pół miesiąca, najlepsi torowcy utrzymują wysoką formę i chcą zdobyć w Roubaix kolejne trofea. W sprincie mężczyzn faworytami będą Holendrzy - mistrz olimpijski Harry Lavreysen i wicemistrz Jeffrey Hoogland. W składzie "Pomarańczowych" jest także złota medalistka z Tokio w keirinie Shane Braspennincx.

Na medale liczą Włosi, Niemcy, Australijczycy i Francuzi. Gospodarze chcą zatrzeć złe wrażenie po igrzyskach, z których przywieźli tylko dwa brązowe medale. Jedynie Brytyjczycy przyślą odmłodzoną drużynę. "Większość naszych olimpijczyków zrobiła sobie przerwę" - przyznał szef brytyjskiej ekipy Stephen Park.

Pierwotnie mistrzostwa świata miały się odbyć w Aszchabadzie, stolicy Turkmenistanu, ale ze względu na pandemię Międzynarodowa Unia Kolarska przeniosła je do Francji.


Skład reprezentacji Polski na MŚ w kolarstwie torowym:

kobiety
konkurencje sprinterskie: Urszula Łoś (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), Marlena Karwacka (Lark Ziemia Darłowska), Nikola Sibiak (KK Ziemia Darłowska)
konkurencje średniodystansowe: Karolina Karasiewicz, Patrycja Lorkowska (obie TKK Pacific Nestle Fitness Toruń), Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik (obie Lark Ziemia Darłowska), Nikol Płosaj (UKS TFP Jedynka Kórnik), Nikola Wielowska (KK Ziemia Darłowska)
mężczyźni
konkurencje sprinterskie: Mateusz Rudyk, Rafał Sarnecki (obaj ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), Daniel Rochna (UKS Copernicus Toruń), Patryk Rajkowski (UKS TFP Jedynka Kórnik), Mateusz Miłek (GK Piast Szczecin)
konkurencje średniodystansowe: Alan Banaszek, Daniel Staniszewski (obaj HRE Mazowsze Serce Polski), Damian Sławek (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier), Bartosz Rudyk (TC Chrobry Scott Głogów), Szymon Krawczyk (Voster ATS), Wojciech Pszczolarski (Tufo Pardus Prostejov), Szymon Sajnok (Cofidis).


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje