Reklama

Reklama

MŚ w kolarstwie torowym: Katarzyna Pawłowska szósta, Francois Pervis trzykrotnie złoty

Katarzyna Pawłowska zajęła szóste miejsce w wieloboju na zakończenie mistrzostw świata w kolarstwie torowym w kolumbijskim Cali. Gwiazdą imprezy był Francuz Francois Pervis. Do dwóch złotych medali, w keirinie i na 1 km, dorzucił w niedzielę trzeci - w sprincie.

W drodze do finału tej najbardziej prestiżowej konkurencji torowej Pervis wyeliminował najpierw 24. w eliminacjach Kamila Kuczyńskiego, a potem m.in. mistrza olimpijskiego Brytyjczyka Jasona Kenny'ego i Rosjanina Denisa Dmitrijewa, któremu uległ w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w białoruskim Mińsku. W walce o złoto nie dał szans obrońcy tytułu Niemcowi Stefanowi Boetticherowi, wygrywając 2-0.

29-letni Pervis został w ten sposób pierwszym w historii kolarzem torowym, który wywalczył złote medale MŚ w trzech indywidualnych konkurencjach sprinterskich. Startujący bez niego "Trójkolorowi" w sprincie drużynowym musieli zadowolić się brązem.

Reklama

W wieloboju (omnium) doszło do pojedynku dwóch najlepszych zawodniczek igrzysk w Londynie. Wyraźnie lepsza okazała się wicemistrzyni olimpijska Amerykanka Sarah Hammer - wygrała trzy z sześciu konkurencji i obroniła tytuł z Mińska. Brytyjka Laura Trott, złota medalistka igrzysk, po raz drugi z rzędu wraca z mistrzostw świata ze srebrnym krążkiem.

Nadzieję na włączenie się do walki o brąz Pawłowskiej (Boels-Dolmans Cycling Team) rozbudził jej pierwszy niedzielny start - trzecie miejsce w wyścigu indywidualnym na 3 km. Zawodniczka z wielkopolskich Przygodzic nadal zajmowała w klasyfikacji wielobojowej piąte miejsce, ale zbliżyła się do rywalek z Australii i z Belgii.

W dwóch ostatnich konkurencjach Pawłowska nie poprawiła jednak tej lokaty, przeciwnie - została wyprzedzona przez Hiszpankę Leire Olaberrię. W jednym ze swych ulubionych wyścigów - scratchu zawodniczka z wielkopolskich Przygodzic finiszowała dopiero na dziesiątej pozycji, a na zakończenie była trzynasta na 500 metrów ze startu zatrzymanego.

W keirinie zwyciężyła Niemka Kristina Vogel, która - podobnie jak Pervis - sięgnęła w Cali po trzeci złoty medal, ale drugi indywidualnie.

W ostatniej konkurencji mistrzostw - wyścigu amerykańskim (madison) - triumfowali Hiszpanie David Muntaner, na co dzień kolarz polskiej szosowej grupy zawodowej ActiveJet, oraz Albert Torres.

Polska reprezentacja wraca z Kolumbii z jednym medalem - srebrnym Pawłowskiej w wyścigu scratch. Czwarte miejsce zajął Krzysztof Maksel (ALKS Stal Ocetix-Iglotex Grudziądz) na 1 km, a także drużyna pań w nowej konkurencji olimpijskiej - wyścigu na 4 km na dochodzenie. Pawłowska uplasowała się na szóstej pozycji w omnium, na siódmej - drużyna sprinterów oraz Eugenia Bujak (BTC City Lublana) w wyścigu na 3 km.

Indywidualnie sprinterzy sklasyfikowani zostali na odległych pozycjach: Damian Zieliński na 18., a Kamil Kuczyński na 24. (obaj SSPS Piast Szczecin). Natomiast Małgorzata Wojtyra (Bogo Szczecin) zajęła 12. miejsce w wyścigu punktowym.

"Postawiliśmy na dwie grupy, w które chcemy inwestować z myślą o igrzyskach w Rio de Janeiro: sprinterów i średniego dystansu kobiet. Cieszą mnie punktowane miejsca tych drużyn. Jesteśmy blisko strefy medalowej" - powiedział prezes PZKol. Wacław Skarul, który obserwował mistrzostwa z... Tallinna, gdzie uczestniczył w kongresie Europejskiej Unii Kolarskiej.

"Natomiast szczerze trzeba sobie powiedzieć, że dziś w Polsce nie ma ani sprinterek, ani średniego dystansu mężczyzn. Te drużyny należy budować od zera" - dodał.

Wyniki:

   KOBIETY

   omnium

1. Sarah Hammer (USA)            14 pkt

2. Laura Trott (Wielka Brytania) 20

3. Annette Edmondson (Australia) 24

...

6. Katarzyna Pawłowska (Polska)  49

   keirin

1. Kristina Vogel (Niemcy)

2. Anna Meares (Australia)

3. Rebecca James (Wielka Brytania)

   MĘŻCZYŹNI

   sprint - finał

   Francois Pervis (Francja) - Stefan Boetticher (Niemcy) 2:0

   o trzecie miejsce

   Denis Dmitrijew (Rosja) - Matthew Glaetzer (Australia) 2:0

18. Damian Zieliński (Polska)

24. Kamil Kuczyński (Polska)

   wyścig amerykański (madison)

1. Hiszpania (David Muntaner, Albert Torres) 18 pkt

2. Czechy (Martin Blaha, Vojtech Hacecky)    12

3. Szwajcaria (Stefan Kueng, Thery Schir)     7


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL