Reklama

Reklama

MŚ w kolarstwie. Polacy bez Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majki

W niedzielę jazdą drużynową na czas rozpoczną się w stolicy Kataru Dausze mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. Punktem kulminacyjnym będzie 16 października wyścig ze startu wspólnego mężczyzn. Nie pojadą w nim ani Michał Kwiatkowski, ani Rafał Majka.

Po igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, na których Majka przy pomocy m.in. Kwiatkowskiego zdobył brązowy medal, obaj nie są już w tak wysokiej formie i zgodnie zrezygnowali ze startu w Katarze. Nie oznacza to jednak, że Polacy nie mają szans na dobre lokaty.

Reklama

"Mimo braku naszych asów Kwiatkowskiego i Majki mamy mocną ekipę, którą na wiele stać" - uważa dyrektor sportowy PZKol. Andrzej Piątek.

W wyścigu elity mężczyzn "Biało-czerwoni" pojadą w składzie: Adrian Banaszek, Maciej Bodnar, Karol Domagalski, Łukasz Owsian, Maciej Paterski i Łukasz Wiśniowski. Liderem drużyny ma być Paterski, na co dzień reprezentujący barwy grupy CCC Sprandi Polkowice, prowadzonej przez selekcjonera kadry Piotra Wadeckiego. Trzy lata temu w mistrzostwach świata we Florencji był najwyżej sklasyfikowanym z Polaków, zajmując 19. miejsce. W opinii Piątka Paterskiego stać na lokatę w pierwszej dziesiątce.

W wyścigu kobiet Katarzyna Niewiadoma, szósta w igrzyskach w Rio de Janeiro i srebrna medalistka niedawnych mistrzostw Europy w Plumelec, tym razem będzie pomagać swoim koleżankom - Katarzynie Pawłowskiej lub Eugenii Bujak, które lepiej od niej czują się na płaskich trasach.

Wyścigi będą rozgrywane na płaskiej, ale wietrznej pętli, położonej nad Zatoką Perską. Mężczyźni po przejechaniu pustynnego odcinka będą się ścigać na sztucznej wyspie Perła, na której pokonają siedem razy 15-kilometrową rundę. Łącznie to dystans 257,5 km, dla kobiet - 137,5 km.

Szanse na wysokie miejsca mają "Biało-czerwoni" w jeździe indywidualnej na czas. W elicie mężczyzn wystartują w środę Maciej Bodnar, szósty w Rio, oraz Marcin Białobłocki. Przed rokiem w mistrzostwach świata w Richmond obaj uplasowali się pod koniec pierwszej dziesiątki, co nie dało satysfakcji ani jednemu, ani drugiemu. Teraz mierzą wyżej, a ich atutem będzie płaski profil trasy. Dzień wcześniej w czasówce kobiet pojadą Pawłowska oraz Anna Plichta.

Zawody w stolicy Kataru rozpoczną się w niedzielę od jazdy drużynowej na czas. Po rocznej przerwie ponownie stanie na starcie ekipa CCC Sprandi Polkowice w składzie: Victor de la Parte (Hiszpania), Felix Grossschartner (Austria), Nikołaj Michajłow (Bułgaria), Branislau Samoilau (Białoruś) oraz Paterski i Owsian. Ponadto w szerokich składach swoich grup są Kwiatkowski (Sky) oraz Wiśniowski (Etixx-Quick Step), a wśród pań - Pawłowska (Boels Dolmans), Niewiadoma (Rabobank-Liv) oraz Bujak i Plichta (obie BTC City Ljubljana).

Wydaje się, że grupy zawodowe tracą zainteresowanie występem w mistrzostwach świata w tej wprowadzonej do programu w 2012 roku konkurencji. Do jazdy na czas mężczyzn zgłosiło się tylko 15 drużyn. Zrezygnowało aż osiem ekip elity: Cannondale-Drapac, FDJ, IAM Cycling, Lampre-Merida, Lotto Soudal, Dimension Data, Trek-Segafredo oraz Tinkoff. W konkurencji kobiet pojedzie jedynie osiem drużyn.

Mistrzostwa świata po raz pierwszy odbędą się na Bliskim Wschodzie i po raz pierwszy praktycznie na zakończenie sezonu. Przesunięto je na ten termin, aby zawodnicy mogli się ścigać w mniejszym upale. Niewiele to pomogło i Międzynarodowa Unia Kolarska zastrzegła sobie prawo skrócenia wyścigów, jeśli słupek rtęci zbliży się do 40 stopni Celsjusza (w najbliższych dniach maksymalna temperatura ma wynieść 36 stopni).

Tytułów mistrzowskich będą bronić w Dausze Słowak Peter Sagan oraz Brytyjka Elizabeth Deignan, znana wcześniej pod panieńskim nazwiskiem Armitstead.

Skład reprezentacji Polski:

elita kobiet

Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana) - start wspólny Marta Lach (MAT Atom Sobótka) - start wspólny Katarzyna Niewiadoma (Rabobank Liv) - start wspólny Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans) - jazda na czas/start wspólny Anna Plichta (BTC City Ljubljana) - jazda na czas/start wspólny Alicja Ratajczak (Mróz Jedynka Kórnik) - start wspólny

elita mężczyzn

Adrian Banaszek (Verva ActiveJet) - start wspólny Marcin Białobłocki (One Pro Cycling) - jazda na czas Maciej Bodnar (Tinkoff) - jazda na czas/start wspólny Karol Domagalski (One Pro Cycling) - start wspólny Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice) - start wspólny Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) - start wspólny Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step) - start wspólny

młodzieżowcy

Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice) - start wspólny Przemysław Kasperkiewicz (Klein Constantia) - jazda na czas/start wspólny Szymon Rekita (GFDD Altopack A.S.D) - jazda na czas/start wspólny

juniorki

Aurela Nerlo (Atom Boxmet Dzierżoniów) - jazda na czas/start wspólny Karolina Perekitko (Pacific Nestle Fitnes Cycling Team) - start wspólny Wiktoria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) - jazda na czas/start wspólny Nikola Różyńska (Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) - start wspólny

juniorzy

Mikołaj Konieczny (KKS Gostyń) - start wspólny Szymon Krawczyk (KTK Kalisz) - start wspólny Bartosz Rudyk (Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) - start wspólny

Program MŚ (9-16 października):

niedziela - jazda drużynowa na czas kobiet i mężczyzn

poniedziałek - jazda ind. na czas juniorek i młodzieżowców

wtorek - jazda ind. na czas juniorów i elity kobiet

środa - jazda ind. na czas elity mężczyzn

czwartek - wyścig młodzieżowców

piątek - wyścigi juniorek i juniorów

sobota - wyścig elity kobiet

niedziela - wyścig elity mężczyzn


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje