Reklama

Reklama

MŚ w kolarstwie: Michał Kwiatkowski broni tytułu

Michał Kwiatkowski staje do obrony tytułu mistrza świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego. Mistrzostwa w amerykańskim Richmond rozpoczynają się już jutro jazdą drużynową na czas.

Co? Gdzie? Kiedy? Bądź na bieżąco i sprawdź Sportowy Kalendarz!

Kwiatkowski wystartuje w obu tych konkurencjach. Pierwszego dnia pojedzie w barwach belgijskiej grupy Etixx-Quick Step. Dwa lata temu we Florencji zdobył z kolegami złoty medal, a przed rokiem w szczęśliwej dlań Ponferradzie - brązowy.

Kilkoro innych Polaków wystąpi w szeregach swoich grup zawodowych (Maciej Bodnar, Eugenia Bujak, Katarzyna Pawłowska i Katarzyna Niewiadoma), ale tym razem w stawce zabraknie krajowych zespołów. W dwóch poprzednich czempionatach rywalizowały bez większych sukcesów CCC Polsat Polkowice i BDC MarcPol.

Reklama

Największą uwagę kibiców skupia zawsze wyścig elity mężczyzn. "Biało-czerwoni" nie wystąpią w nim tak licznie jak w Ponferradzie, gdzie jechało dziewięciu zawodników, ale szóstka wybrana przez selekcjonera Piotra Wadeckiego tworzy doborową grupę. Kwiatkowskiemu w obronie tytułu będą pomagać Rafał Majka, Maciej Bodnar, Michał Gołaś, Tomasz Marczyński i Maciej Paterski. Każdy z nich zasygnalizował w ostatnich dniach wysoką formę. Zaimponował zwłaszcza Majka, kończąc wyścig Vuelta a Espana na trzeciej pozycji.

Sam Kwiatkowski ścigał się w Kanadzie w klasykach w Quebec i w Montrealu, plasując się dwukrotnie w drugiej dziesiątce z minimalną stratą do zwycięzców. W tym pierwszym wyścigu pomógł zwyciężyć koledze klubowemu Kolumbijczykowi Rigoberto Uranowi.

Trasa w Richmond jest łatwiejsza niż w Ponferradzie i powinna sprzyjać sprinterom. Na 16-kilometrowej pętli znajdują się tylko trzy niewielkie "hopki", w tym jedna po kostce brukowej. Różnica wzniesień wynosi zaledwie 50 metrów. Elita mężczyzn pokona tę rundę 16 razy, czyli dystans 259,2 km.

- Wszystko zależy od tempa wyścigu i taktyki zespołów. Jeśli tempo będzie wysokie, to wyścig będzie trudny. Spodziewam się, że do mety dojedzie większa grupa, a o zwycięstwo powalczą sprinterzy. Faworytów jest kilku, a wśród nich Kwiatkowski, który pokazał chociażby na wyścigu Amstel Gold Race, że potrafi finiszować z grupy - ocenił dyrektor sportowy PZKol. Andrzej Piątek.

W historii wyścigów o mistrzostwo świata zawodowców tylko pięciu zawodników potrafiło obronić tytuł. Byli to Belgowie Georges Ronsse (1929), Rik Van Steenbergen (1957) i Rik Van Looy (1961) oraz Włosi Gianni Bugno (1992) i Paolo Bettini (2007).

W jeździe indywidualnej na czas elity wystartują Bodnar i Marcin Białobłocki. Pierwszy wspaniale pojechał we Vuelta a Espana, zajmując w czasówce drugie miejsce. Przegrał tylko z Holendrem Tomem Dumoulinem, który - obok Niemca Tony'ego Martina - będzie w Richmond głównym faworytem. Białobłocki, niespodziewany mistrz kraju ze Strzelina, sprawił 8 sierpnia jeszcze większą niespodziankę, wygrywając kończący wyścig Tour de Pologne etap jazdy na czas w Krakowie.

Polacy będą mieć USA dodatkową motywację: jeśli uplasują się w pierwszej dziesiątce, dwóch zawodników będzie mogło wystartować w tej konkurencji w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.

W innych grupach również można się spodziewać dobrych startów biało-czerwonych. W składzie jest troje aktualnych mistrzów Europy z estońskiego Tartu: Katarzyna Niewiadoma i junior Alan Banaszek w wyścigach ze startu wspólnego oraz juniorka Agnieszka Skalniak w jeździe indywidualnej na czas, brązowa medalistka poprzednich mistrzostw w Ponferradzie.

Polacy zamieszkają w hotelu w pobliżu lotniska w Richmond, około 10 km autostradą od startu i mety wszystkich konkurencji. Zawodnicy będą lecieć do USA w grupach, najpóźniej sześć dni przed startem, aby dostosować się do zmiany strefy czasowej (sześć godzin w porównaniu z czasem warszawskim). Część ekipy jest już na miejscu. Ostatni przylecą w poniedziałek Paterski, Majka, Gołaś i Marczyński.

Skład reprezentacji Polski:

elita mężczyzn: wyścig ze startu wspólnego - Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo), Michał Gołaś (Etixx-Quick Step), Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step), Rafał Majka (Tinkoff-Saxo), Tomasz Marczyński (Torku Sekerspor), Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice); jazda indywidualna na czas - Bodnar, Marcin Białobłocki (One Pro Cycling)

elita kobiet: wyścig ze startu wspólnego - Paulina Brzeźna-Bentkowska, Anna Plichta, Katarzyna Wilkos (wszystkie Pacific Fitness Cycling Team), Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana), Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini), Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv), Monika Żur (4F Scott Racing Team); jazda indywidualna na czas - Bujak, Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans)

młodzieżowcy: wyścig ze startu wspólnego - Adrian Banaszek (Kolss-BDC Team), Michał Paluta, Jakub Kaczmarek (obaj CCC Sprandi Polkowice)

juniorki: wyścig ze startu wspólnego - Marta Lach (UKS Sokół Kęty), Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik (obie BCM Nowatex Ziemia Darłowska), Agnieszka Skalniak (Pacific Fitness Cycling Team); jazda indywidualna na czas - Daria Pikulik, Skalniak

juniorzy: wyścig ze startu wspólnego - Alan Banaszek, Norbert Banaszek (obaj BDC NOSIR Nowy Dwór Mazowiecki), Szymon Sajnok (Cartusia Kartuzy), Damian Sławek (LKS POM Strzelce Krajeńskie), Dawid Gieracki (Ślęża Sobótka); jazda indywidualna na czas - Sajnok.

Program MŚ (20-27 września):

niedziela    - jazda druż. na czas kobiet i mężczyzn

poniedziałek - jazda ind. na czas juniorek i orlików

wtorek       - jazda ind. na czas juniorów i elity kobiet

środa        - jazda ind. na czas elity mężczyzn

czwartek     - dzień przerwy

piątek       - wyścigi juniorek i orlików

sobota       - wyścigi juniorów i elity kobiet

niedziela    - wyścig elity mężczyzn

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL