Reklama

Reklama

MŚ w kolarstwie: Howson najlepszym młodzieżowcem

Australijski kolarz Damien Howson został we Florencji mistrzem świata młodzieżowców (do lat 23) w jeździe indywidualnej na czas. Szymon Rekita zajął 18. miejsce, a Łukasz Wiśniowski - 24. w stawce 75 zawodników.

Howson wyprzedził na długiej trasie z Pistoi do stolicy Toskanii (43,5 km) Francuza Yoanna Paillot o 57 sekund oraz o 1.10 min. Duńczyka Lasse Normana Hansena.

19-letni Rekita, startując z kolarzami starszymi o dwa, a nawet trzy lata, spisał się bardzo dobrze. Wygrał z kolegą z reprezentacji Wiśniowskim, którego szanse stawiano wyżej. Na dyspozycji tego ostatniego zaważył jednak wyczerpujący start w niedzielnym wyścigu drużynowym z czeską ekipą Etixx, młodzieżowej przybudówce słynnej belgijskiej Omegi Pharmy.

Według trenera Zbigniewa Piątka Wiśniowski mógłby pojechać w poniedziałek nawet o minutę szybciej, co dałoby mu miejsce w pierwszej dziesiątce, ale na przeszkodzie stanęły... perypetie ze sprzętem.

- W drużynówce Łukasz startował na pożyczonym w ostatniej chwili rowerze, gdyż jego własny odrzucili sędziowie ze względów regulaminowych. Kierownica była za długa. Dziś wrócił na swój rower, który dostosowali do norm mechanicy, ale naciągnięte w niedzielę mięśnie dały o sobie znać. Nie jechał też swoim rytmem. Jego wynik w tych okolicznościach uważam za dobry - powiedział trener kadry młodzieżowej.

Rywalizację zepchnęła w cień wiadomość z kraju o śmierci legendy polskiego sportu Stanisława Szozdy. - To był "Kmicic" na rowerze, niesamowity wojownik, wspaniały człowiek - wspominał jedyny uczestnik mistrzostw świata we Florencji, pamiętający Szozdę od pierwszych wyścigów, dziennikarz Polskiego Radia Włodzimierz Rezner.

- Spotkałem się z nim po raz ostatni 30 marca, gdy odsłanialiśmy w Sobótce tablicę poświęconą najwspanialszym polskim kolarzom. Gadaliśmy do trzeciej nad ranem. To były wspomnienia o pojedynkach Staszka z Ryśkiem Szurkowskim i z Hansem-Joachimem Hartnickiem, o wygranym Wyścigu Pokoju czy o zwycięstwie w wyścigu Dookoła Algierii przy 40-stopniowej gorączce. Tak mógł wygrywać tylko wielki wojownik - dodał Rezner.

Wyniki jazdy ind. na czas młodzieżowców, Pistoia - Florencja (43,5 km):

Reklama

1. Damien Howson (Australia) 49.50

2. Yoann Paillot (Francja) strata 57 s

3. Lasse Norman Hansen (Dania) 1.10

...

18. Szymon Rekita (Polska) 2.43

24. Łukasz Wiśniowski (Polska) 3.08

Z Florencji Artur Filipiuk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy