Reklama

Reklama

MŚ w kolarstwie górskim: srebrny medal Mai Włoszczowskiej

Maja Włoszczowska zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w kolarstwie górskim w Pietermaritzburg w RPA. Złoty wywalczyła mistrzyni olimpijska z Londynu Francuzka Julie Bresset, która wyprzedziła Polkę o pięć sekund.

Na trzeciej pozycji uplasowała się Szwajcarka Esther Suess, tracąc do Francuzki 1.06.

Po starcie Włoszczowska znalazła się w czołowej grupie zawodniczek, w której była m.in. Bresset, Suess, Rosjanka Irina Kalentiewa, dwie Słowenki, utytułowana Norweżka Gunn-Rita Dahle-Flesjaa. Czołowe zawodniczki świata uzyskały nad zasadniczą grupą kilkanaście sekund przewagi, ale szybko okazało się, że nie wszystkie są w stanie utrzymać takie tempo.

Na trudnej technicznie trasie nie poradziła sobie m.in. Dahle-Flesjaa, która ostatecznie zajęła ósme miejsce ze stratą 3.23. Z 52 zawodniczek, które wystartowały, do mety dotarły 43.

Reklama

24-letnia Bresset i Włoszczowska okazały się najlepiej przygotowane. Obie uciekły z czołowej grupy i przez ponad pół godziny przed metą jechały tylko we dwie, zmieniając się na prowadzeniu. W końcówce jako pierwsza jechała Bresset, Polka była tuż za nią. Mistrzyni olimpijska z Londynu zaatakowała na ostatnim, stromym zjeździe przed metą.

Włoszczowska rzuciła się w pogoń, ale rywalka nie popełniła żadnego błędu i bez problemu utrzymała pierwsze miejsce. Na ostatniej prostej przed metą Polka jeszcze próbowała ją dogonić, ale nie udało się.

Druga reprezentantka Polski Katarzyna Solus-Miśkowicz (DEK Meble Cyclo-Korona Kielce) dojechała do mety na 16. pozycji ze stratą 6.15.

29-letnia Włoszczowska do swojej bogatej kolekcji medalowej dołożyła kolejny krążek z mistrzostw świata. Polka wróciła do sportu po ciężkiej kontuzji, która uniemożliwiła jej start w 2012 roku w igrzyskach olimpijskich.

Zawodniczka, która miała być jedną z największych polskich nadziei na medal w Londynie, doznała poważnej kontuzji tuż przed igrzyskami. Na treningu podczas zgrupowania we włoskim Livigno, chcąc uniknąć upadku, nieszczęśliwie podparła się nogą, co skończyło się złamaniem kości śródstopia oraz naderwaniem więzadła strzałkowo-piętowego. W klinice w Bieruniu na Górnym Śląsku Włoszczowska przeszła operację zespolenia za pomocą tytanowej śruby kości śródstopia.

Po trwającej kilka miesięcy rehabilitacji srebrna medalistka olimpijska z Pekinu sezon 2013 rozpoczęła 7 kwietnia wygrywając zawody Pucharu Hiszpanii w Jerez de la Frotera.

W rywalizacji mężczyzn w Pietermaritzburgu triumfował broniący tytułu Szwajcar Nino Schurter. Drugi był Niemiec Manuel Fumic, a trzeci Hiszpan Jose Hermida. Marek Konwa zajął 16. miejsce.

Wyniki MŚ w RPA:

kobiety

 1. Julie Bresset (Francja)           1:42:54

 2. Maja Włoszczowska (Polska)       strata 5 s

 3. Esther Suess (Szwajcaria)            1.06

 4. Irina Kalentiewa (Rosja)             1.29

 5. Tanja Zakelj (Słowenia)              2.03

 6. Alexandra Engen (Szwecja)            2.57

...

16. Katarzyna Solus-Miśkowicz (Polska)   6.15

mężczyźni

 1. Nino Schurter (Szwajcaria)        1:40.17

 2. Manuel Fumic (Niemcy)                   7

 3. Jose Hermida (Hiszpania)               21

 4. Maxime Marotte (Francja)               53

 5. Jaroslav Kulhavy (Czechy)            1.17

 6. Julien Absalon (Francja)             1.31

...

16. Marek Konwa (Polska)                 3.36

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy