Reklama

Reklama

MŚ w kolarstwie górskim: srebrny medal Mai Włoszczowskiej

Maja Włoszczowska zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w kolarstwie górskim w Pietermaritzburg w RPA. Złoty wywalczyła mistrzyni olimpijska z Londynu Francuzka Julie Bresset, która wyprzedziła Polkę o pięć sekund.

Na trzeciej pozycji uplasowała się Szwajcarka Esther Suess, tracąc do Francuzki 1.06.

Reklama

Po starcie Włoszczowska znalazła się w czołowej grupie zawodniczek, w której była m.in. Bresset, Suess, Rosjanka Irina Kalentiewa, dwie Słowenki, utytułowana Norweżka Gunn-Rita Dahle-Flesjaa. Czołowe zawodniczki świata uzyskały nad zasadniczą grupą kilkanaście sekund przewagi, ale szybko okazało się, że nie wszystkie są w stanie utrzymać takie tempo.

Na trudnej technicznie trasie nie poradziła sobie m.in. Dahle-Flesjaa, która ostatecznie zajęła ósme miejsce ze stratą 3.23. Z 52 zawodniczek, które wystartowały, do mety dotarły 43.

24-letnia Bresset i Włoszczowska okazały się najlepiej przygotowane. Obie uciekły z czołowej grupy i przez ponad pół godziny przed metą jechały tylko we dwie, zmieniając się na prowadzeniu. W końcówce jako pierwsza jechała Bresset, Polka była tuż za nią. Mistrzyni olimpijska z Londynu zaatakowała na ostatnim, stromym zjeździe przed metą.

Włoszczowska rzuciła się w pogoń, ale rywalka nie popełniła żadnego błędu i bez problemu utrzymała pierwsze miejsce. Na ostatniej prostej przed metą Polka jeszcze próbowała ją dogonić, ale nie udało się.

Druga reprezentantka Polski Katarzyna Solus-Miśkowicz (DEK Meble Cyclo-Korona Kielce) dojechała do mety na 16. pozycji ze stratą 6.15.

29-letnia Włoszczowska do swojej bogatej kolekcji medalowej dołożyła kolejny krążek z mistrzostw świata. Polka wróciła do sportu po ciężkiej kontuzji, która uniemożliwiła jej start w 2012 roku w igrzyskach olimpijskich.

Zawodniczka, która miała być jedną z największych polskich nadziei na medal w Londynie, doznała poważnej kontuzji tuż przed igrzyskami. Na treningu podczas zgrupowania we włoskim Livigno, chcąc uniknąć upadku, nieszczęśliwie podparła się nogą, co skończyło się złamaniem kości śródstopia oraz naderwaniem więzadła strzałkowo-piętowego. W klinice w Bieruniu na Górnym Śląsku Włoszczowska przeszła operację zespolenia za pomocą tytanowej śruby kości śródstopia.

Po trwającej kilka miesięcy rehabilitacji srebrna medalistka olimpijska z Pekinu sezon 2013 rozpoczęła 7 kwietnia wygrywając zawody Pucharu Hiszpanii w Jerez de la Frotera.

W rywalizacji mężczyzn w Pietermaritzburgu triumfował broniący tytułu Szwajcar Nino Schurter. Drugi był Niemiec Manuel Fumic, a trzeci Hiszpan Jose Hermida. Marek Konwa zajął 16. miejsce.

Wyniki MŚ w RPA:

kobiety

 1. Julie Bresset (Francja)           1:42:54

 2. Maja Włoszczowska (Polska)       strata 5 s

 3. Esther Suess (Szwajcaria)            1.06

 4. Irina Kalentiewa (Rosja)             1.29

 5. Tanja Zakelj (Słowenia)              2.03

 6. Alexandra Engen (Szwecja)            2.57

...

16. Katarzyna Solus-Miśkowicz (Polska)   6.15

mężczyźni

 1. Nino Schurter (Szwajcaria)        1:40.17

 2. Manuel Fumic (Niemcy)                   7

 3. Jose Hermida (Hiszpania)               21

 4. Maxime Marotte (Francja)               53

 5. Jaroslav Kulhavy (Czechy)            1.17

 6. Julien Absalon (Francja)             1.31

...

16. Marek Konwa (Polska)                 3.36

Dowiedz się więcej na temat: Maja Włoszczowska | Julie Bresset

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje