Reklama

Reklama

​MP w kolarstwie. Złoty medal dla Norberta Banaszka

Norbert Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski) zdobył w niedzielę w Nowym Dworze Mazowieckim złoty medal kolarskich mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego. Drugi był Szymon Rekita (Voster ATS), a brązowy medal wywalczył Łukasz Owsian (Arkea-Samsic).

Czołowa dwójka od startu jechała na czele wyścigu, którego trasa miała aż 225 kilometrów długości. Początkowo uciekali w większej grupce, która stopniowo topniała i przez ostatnie 30 kilometrów Banaszek i Rekita odpierali ataki zawodników kontratakujących z peletonu.

Norbert Banaszek, syn byłego zawodnika - Dariusza, dziś dyrektora sportowego grupy HRE Mazowsze Serce Polski i głównego organizatora mistrzostw Polski, wykorzystał znajomość miasta, będącego siedzibą jego zespołu. Ostatnie setki metrów prowadziły ulicami centrum Nowego Dworu, a kolarze musieli pokonać kilka bardzo ciasnych zakrętów. Banaszek zaatakował wcześniej i na ostatnią prostą wjechał z przewagą kilku metrów nad rywalem, co zapewniło mu złoty medal.

Reklama

Tuż za czołową dwójką finiszowała grupka pościgowa, w której najszybszy był Łukasz Owsian.

Pomimo długiego dystansu i bardzo wysokiej temperatury niemal natychmiast po starcie do ataku ruszyli zawodnicy ekipy Mazowsze Serce Polski i drugiej z czołowych polskich ekip - Voster ATS. Uformowała się czołówka, która przy dość biernej postawie peletonu szybko uzyskała kilkuminutową przewagę. Czołowa grupa z czasem topniała, długi dystans i wyjątkowo upalna pogoda powodowały, że odpadali z niej kolejni zawodnicy.

Kilkadziesiąt kilometrów przed metą na czele pozostała już tylko trójka - Norbert Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski), Szymon Rekita (Voster ATS) i Wojciech Pszczolarski (Tufo Pardus Prostejov). Za nimi jechała kontratakująca z peletonu czternastka, w której najbardziej aktywni byli zawodnicy ekip worldtourowych - Maciej Bodnar (Total-Energies), Cezare Benedetti (Bora-hansgrohe) i Łukasz Owsian (Arkea-Samsic).

Na 50 km przed metą prowadząca trójka miała blisko trzy minuty przewagi nad pościgiem, ale po kilkunastu dalszych kilometrach odpadł z niej Pszczolarski. Banaszek i Rekita nie poddali się jednak i wciąż utrzymywali bezpieczną przewagę, co zapewniło im szansę dwójkowej walki o mistrzowską koszulkę.

Jak mówił na mecie niezwykle szczęśliwy zwycięzca, od pierwszych kilometrów wyścigu walczył z myślą o upragnionym tytule mistrzowskim, a dodatkową satysfakcją było wywalczenie go właśnie w mieście-siedzibie jego zespołu.

Przed południem na 76-kilometrowej trasie w pobliżu Nowego Dworu o medale MP rywalizowały juniorki. Zwyciężyła Maja Tracka (ALKS Stal Grudziądz Ocetix Iglotex) wyprzedzając po finiszu z ośmioosobowej grupy Malwinę Mul (KLKS Azalia Brzóza Królewska) i Agatę Kowalską (UKS Copernicus CCC SMS Toruń).

Wyniki wyścigu elity mężczyzn

1. Norbert Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski) 5:04.58

2. Szymon Rekita (Voster ATS Team)           ten sam czas 

3. Łukasz Owsian (Arkea Samsic)                strata 7 s 

4. Tobiasz Pawlak (HRE Mazowsze Serce Polski)  

5. Paweł Cieślik (Voster ATS Team)      obaj ten sam czas 

6. Cesare Benedetti (BORA-hansgrohe)                 10 

7. Maciej Bodnar (TotalEnergies)                     21 

8. Tomasz Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski) 

9. Paweł Bernas (JBG-2 CryoSpace) 

10. Patryk Stosz (Voster ATS Team)   wszyscy ten sam czas 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL