MP w kolarstwie przełajowym - Marek Konwa obronił tytuł

Marek Konwa obronił w Bieganowie pod Słubicami tytuł mistrza kraju elity w kolarstwie przełajowym. Wyprzedził jedynego Polaka ścigającego się w tym sezonie z czołówką światową - Mariusza Gila.

Brązowy medal wywalczył 40-letni Andrzej Kaiser. Startowało tylko 11 zawodników.

Przed rokiem w Koziegłowach kolejność na podium była identyczna, ale Konwa zapewnił sobie złoty medal dopiero na ostatnich metrach, minimalnie wyprzedzając Gila. W niedzielę zwyciężył bezapelacyjnie, uzyskując nad rywalem przewagę 57 sekund. Zawody odbyły się na szybkiej, suchej, ale i trudnej technicznie, interwałowej trasie.

Złoty i srebrny medalista reprezentują na co dzień ekipy zagraniczne. 23-letni Konwa odnosił już znaczące sukcesy w kolarstwie górskim, m.in. w 2011 roku w szwajcarskim Champery został wicemistrzem świata młodzieżowców. Starszy o 10 lat Gil zdobył w przeszłości czterokrotnie tytuł mistrza Polski elity w przełajach.

W wyścigu elity kobiet, który był liczniej obsadzony (startowało 15 zawodniczek), zwyciężyła Paula Gorycka.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym są rozgrywane od 1928 roku. Tegoroczna edycja była 77.