Reklama

Reklama

Mistrzostwa Norwegii w kolarstwie torowym odbędą się w ... Pruszkowie

Mistrzostwa Norwegii w kolarstwie torowym zostaną rozegrane w dniach 22-24 lutego w ...Pruszkowie, ponieważ skandynawski kraj nie posiada odpowiedniego obiektu.

Dyrektor zawodów Rolf Morgan Hansen wyjaśnił, że w związku z tym, że w Norwegii nie istnieje obiekt dla kolarstwa torowego, konieczne było przeniesienie imprezy za granicę.

"Wybór padł na Polskę, która nie dość, że posiada świetny obiekt światowej klasy, to dzięki tanim liniom lotniczym transport uczestników nie jest zbyt kosztowny. W tegorocznych mistrzostwach Norwegii wystartuje 31 kolarzy, chociaż liczyliśmy na 50 zawodników" - powiedział.

Norwegia była gospodarzem kolarskich mistrzostw świata w 1993 roku. Dla konkurencji torowych skonstruowano wówczas tor w hali widowiskowej w Hamar.

Reklama

"Światowe media były nim zachwycone, lecz nie był to jednak obiekt stały, lecz przygotowany tylko na tę jedną okazję. Od lat staramy się o własny tor. Faktem jest jednak, że Polska go posiada, a my, teoretycznie dysponując dużymi środkami finansowymi, możemy o takim obiekcie tylko pomarzyć. A przecież mieliśmy sukcesy w tej dyscyplinie, m.in. złoty medal olimpijski Knuta Knudsena w 1972 roku w wyścigu na 4000 m. Pierwsze torowe mistrzostwa Norwegii odbyły się w 1895 roku, a w następnym sezonie mistrzem świata został Wilhelm Henie" - podkreślił Hansen na portalu procycling.no.

"Jeżeli chcemy mieć sukcesy w kolarstwie szosowym, to drogą do nich jest kolarstwo torowe. Takie gwiazdy jak Mark Cavendish zaczynały karierę na torze" - zauważył.

Dodał, że w Norwegii zainteresowanie kolarstwem torowym rośnie z roku na rok: mistrzostwa w Polsce będą rekordowe pod względem ilości uczestników i konkurencji oraz kategorii wiekowych (juniorów i seniorów).

Technicznym organizatorem zawodów w Pruszkowie będzie klub Sandefjord Sykkelklubb. Nieprzypadkowo, ponieważ właśnie w tej miejscowości położone jest lotnisko Oslo-Torp posiadające połączenie z Warszawą, z którego działacze klubu wielokrotnie korzystali.

Na pomysł rozgrywania mistrzostw kraju poza jego granicami pierwsi wpadli norwescy ... pokerzyści, którzy  z racji zakazu tej gry w kraju swój turniej rozgrywają od kilku lat w Rydze.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy