Reklama

Reklama

Michał Kwiatkowski 21. w klasyku Liege-Bastogne-Liege

Polski mistrz świata Michał Kwiatkowski z grupy Etixx-Quick Step zajął 21. miejsce w słynnym kolarskim wyścigu klasycznym Liege-Bastogne-Liege (253 km).

Wygrał Hiszpan Alejandro Valverde (Movistar). To jego trzecie zwycięstwo w tej imprezie. Michał Kwiatkowski minął linię mety z 58-sekundową stratą.

Reklama

Valverde, który poprzednio wygrywał ten najstarszy jednodniowy wyścig w 2006 i 2008 roku, wyprzedził na finiszu 22-letniego Francuza Juliana Alaphilippe'a (Etixx-Quick Step). Taka sama kolejność była w środowym klasyku Strzała Walońska. Trzeci na mecie był Hiszpan Joaquim Rodriguez (Katiusza). Cała trójka, tak jak siedmiu kolejnych kolarzy, uzyskała ten sam czas 6:14.10.

Valverde, który w sobotę skończył 35 lat, zlikwidował na ostatnim kilometrze atak swojego rodaka Daniego Moreno (Katiusza).

Wcześniej, na podjeździe pod Cote de la Roche-aux-Faucons, ok. 20 km przed metą, zaatakował Czech Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo), za którym podążył Włoch Giampaolo Caruso (Katiusza), a następnie dołączył do nich Duńczyk Jakob Fuglsang (Astana).

Trójka ta uzyskała kilkanaście sekund przewagi, ale została doścignięta przez grupę faworytów jeszcze zanim skończył się podjazd pod ostatnie na trasie wzniesienie Saint-Nicolas, 6 km przed metą.

- To niesamowite. W końcówce, gdy zaatakował Moreno, chciałem zachować siły na sprint, ale musiałem go dogonić. Byłem faworytem, wszyscy mnie kontrolowali. Wiedziałem jednak, widząc że dobrze się czuję w trakcie wyścigu, że mogę go wygrać kolejny raz - powiedział Hiszpan na mecie.

Kolarz z Murcii, który odniósł szóste zwycięstwo w sezonie, w trzech wyścigach ardeńskiego tryptyku był niemalże doskonały. Wygrał dwa z nich i raz zajął drugie miejsce - w Amstel Gold Race przed tygodniem, w którym zwyciężył Kwiatkowski. Tym razem jadący w koszulce mistrza świata Polak stracił kontakt z grupą faworytów na ostatnich kilometrach i finiszował na 21. miejscu, 58 sekund za zwycięzcą.

Rafał Majka (Tinkoff-Saxo), który pomagał na trasie Kreuzigerowi, był 33. ze stratą 1.10. Michał Gołaś (Etixx-Quick Step), Paweł Pojlański (Tinkoff-Saxo) i Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18) nie ukończyli wyścigu. Sklasyfikowano 100 kolarzy, czyli połowę tych, którzy stanęli na starcie.

Do mety nie dojechali m.in. zwycięzcy dwóch poprzednich edycji Liege-Bastogne-Liege Simon Gerrans (Orica) i Daniel Martin (Cannondale) oraz Nicolas Roche (Sky) czy Frank Schleck (Trek), którzy mocno ucierpieli w gigantycznej kraksie na jednym z wiraży ok. 40 km przed metą.

Wyniki Liege-Bastogne-Liege (Liege - Ans, 253 km):

  1. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)             6:14.20

  2. Julian Alaphilippe (Francja/Etixx-QuickStep)    

  3. Joaquim Rodriguez (Hiszpania/Katiusza)

  4. Rui Costa (Portugalia/Lampre)

  5. Roman Kreuziger (Czechy/Tinkoff-Saxo)

  6. Romain Bardet (Francja/AG2R)

  7. Sergio Henao (Kolumbia/Team Sky)

  8. Domenico Pozzovivo (Włochy/AG2R)

  9. Jakob Fuglsang (Dania/Astana)

 10. Daniel Moreno (Hiszpania/Katiusza)               ten sam czas         

...

 21. Michał Kwiatkowski (Polska/Etixx-Quick Step)             58

 33. Rafał Majka (Polska/Tinkoff-Saxo)                      1.10

     Michał Gołaś (Polska/Etixx-Quick Step)               

     Paweł Pojlański (Tinkoff-Saxo)

     Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18)                nie ukończyli

Dowiedz się więcej na temat: kolarstwo | Michał Kwiatkowski | Liege | Alejandro Valverde

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje