Reklama

Reklama

Michael Rogers wygrał 16 etap Tour de France. Rafał Majka liderem klasyfikacji górskiej

Michael Rogers z grupy Saxo-Tinkoff wygrał szesnasty etap Tour de France. Australijczyk okazał się najszybszym kolarzem z 21-osobowej ucieczki, w której jechał również Michał Kwiatkowski. Rafał Majka zdobył jeden punkt do klasyfikacji górskiej i dzięki temu w środę pojedzie w koszulce najlepszego "górala". Liderem pozostał Vincenzo Nibali.

Szesnasty etap Tour de France był najdłuższy w tegorocznym wyścigu. Prowadził z Carcassonne do Bagnerers-de-Luchon i liczył ponad 237 kilometrów. Na trasie zlokalizowano lotny finisz i pięć premii górskich. Ostatni podjazd miał 11 kilometrów, ze średnim nachyleniem 7,7 procent. Po zdobyciu tego szczytu do mety pozostawało jeszcze 20 kilometrów zjazdów.

Na 8 kilometrze etapu próbowało odjechać 12 kolarzy, wśród których był Michał Kwiatkowski. Peleton, na czele z ekipą Garmin-Sharp, szybko zlikwidował ucieczkę.

Na pierwszej premii górskiej, czwartej kategorii, najszybszy był Rafał Majka. Dzięki temu, Polak zdobył jeden punkt, który dał mu pozycję lidera w klasyfikacji na najlepszego "górala".

Reklama

Kwiatkowski nie zraził się pierwszym niepowodzeniem i zabrał się do drugiej ucieczki, wraz z 20 innymi kolarzami. Byłemu mistrzowi Polski towarzyszył m.in.: kolega z ekipy Omega Pharma-Quick Step - Jan Bakelants.

Ucieczka stopniowo powiększała dystans i na 90 kilometrów przed metą jej przewaga wynosiła ponad 9 minut. Uciekinierzy utrzymywali wysokie tempo w czasie podjazdu na szczyt z górska premią drugiej kategorii i główna grupa nie zmniejszyła strat.

Na zjazdach ucieczka jeszcze przyśpieszyła. 70 kilometrów przed metą 21 kolarzy prowadzonych przez Kwiatkowskiego miało już 10 i pół minuty przewagi. Peleton, na czele którego jechała grupa lidera  - Astana, wyraźnie pozwolił ucieczce odjechać - wiedząc, że nikt z uciekinierów nie jest w stanie zagrozić Vincenzo Nibaliemu w klasyfikacji generalnej.

Po następnych 20 kilometrach przewaga prowadzącej grupy wzrosła jeszcze o półtorej minuty i osiągnęła aż 12 minut. 

Kiedy ucieczka rozpoczęła ostatni podjazd, zawodnik grupy Sky - Wasilij Kirilenka, narzucił wysokie tempo i z prowadzącej grupy zaczęli odpadać słabsi kolarze. Przyspieszenia nie wytrzymał także Michał Kwiatkowski. W czołówce pozostało siedmiu kolarzy.

Tymczasem w peletonie mocne tempo narzuciła grupa Movistar, przygotowując atak dla drugiego w klasyfikacji generalnej - Alejandro Valverde. Spowodowało to, że peleton, podobnie jak ucieczka, porwał się na podjeździe na mniejsze grupy. Od Valverde i Nibaliego "odpadł" m.in.: Tejay van Garderen, piąty w klasyfikacji generalnej oraz Romain Bardet - trzeci w "generalce" lider klasyfikacji młodzieżowej.

Na szczyt ostatniego wzniesienia jako pierwsza wjechała trójka kolarzy: Thomas Voeckler, Michael Rogers i Jose Serpa. Do nich na zjeździe dojechali - Kirilenka i Cyril Gautier.

Nibaliego przed szczytem próbował zgubić czwarty w klasyfikacji generalnej Thibaut Pinot, ale lider "Wielkiej Pętli" wytrzymał atak. Na 4 kilometry przed metą od prowadzącej piątki odjechał Rogers. Australijczykowi z grupy Saxo-Tinkoff udało się utrzymać przewagę i wygrać najdłuższy etap 101. edycji Tour de France. Drugi był Voeckler, a trzeci Kirilenka.

Kwiatkowski ukończył etap na siódmej pozycji ze stratą 36 sekund do zwycięzcy i awansował na dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Lider wyścigu przyjechał w małej grupce wraz ze swoimi najgroźniejszymi rywalami, ze stratą 8 minut i 30 sekund do Rogersa.  Właściciela zmieniła także biała koszulka lidera klasyfikacji młodzieżowej. Przejął ją Pinot, który nadrobił ponad dwie minuty nad Bardetem.

Wyniki 16. etapu (Carcassonne - Bagneres-de-Luchon, 237,5 km):

1. Michael Rogers (Australia/Tinkoff-Saxo)    6:07.10 

2. Thomas Voeckler (Francja/Europcar)        strata 9 s

3. Wasyl Kirijenka (Białoruś/Sky) 

4. Jose Serpa (Kolumbia/Lampre- Merida)

5. Cyril Gautier (Francja/Europcar)  wszyscy ten sam czas

6. Greg van Avermaet (Belgia/BMC)           strata 13

7. Michał Kwiatkowski (Polska/Omega-Quick Step)    36

8. Matteo Montaguti (Włochy/AG2R)                  50

9. Tom-Jelte Slagter (Holandia/Garmin Sharp)     2.11

10. Tony Gallopin (Francja/Lotto-Belisol)  ten sam czas

...

46. Bartosz Huzarski (NetApp Endura)            12.08

109. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo)                 24.33

110. Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step) ten sam czas

152. Maciej Bodnar (Cannondale)                 26.47

Klasyfikacja generalna po 16 etapach:

 1. Vincenzo Nibali (Włochy/Astana)                  73:05.19

 2. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)              4.37

 3. Thibaut Pinot (Francja/FDJ)                          5.06

 4. Jean Christophe Peraud (Francja/AG2R)                6.08

 5. Romain Bardet (Francja/AG2R)                         6.40

 6. Tejay Van Garderen (USA/BMC)                         9.25

 7. Leopold Koenig (Czechy/NetApp-Endura)                9.32

 8. Laurens Ten Dam (Holandia/Belkin)                   11.12

 9. Michał Kwiatkowski (Polska-Omega Pharma-Quick Step) 11.28

10. Bauke Mollema (Holandia/Belkin)                     11.33

...

52. Michał Gołaś                                      1:53.40

63. Rafał Majka                                       2:07.14

81. Bartosz Huzarski                                  2:26.45

111. Maciej Bodnar                                    2:52.06

Czołówka klasyfikacji górskiej:

1. Rafał Majka                                 89 pkt

2. Joaquim Rodriguez (Hiszpania/Movistar)      88

3. Vincenzo Nibali (Włochy/Astana)             86

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama