Reklama

Reklama

ME w kolarstwie - triumf Petera Sagana

Słowak Peter Sagan został we francuskim Plumelec pierwszym w historii mistrzem Europy elity w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego. Na finiszu pod górę nie dał szans rywalom, wyprzedzając Francuza Juliana Alaphilippe'a i Hiszpana Daniela Moreno.

Najlepszy z Polaków Michał Gołaś zajął 14. miejsce.

Pierwszy wyścig o mistrzostwo Europy zawodowców był silnie obsadzony, mimo że niektóre ekipy nie przysłały najsilniejszych składów, np. w polskiej zabrakło Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego. Kolarze ścigali się na wymagającej rundzie liczącej 13,7 km, którą pokonywali 17 razy.

Ostatnie okrążenie rozpoczynała około 40-osobowa czołówka z czterema kolarzami w biało-czerwonych koszulkach: Gołasiem, Karolem Domagalskim, Łukaszem Owsianem i Łukaszem Wiśniowskim. Na początku tej rundy zaatakował Moreno Moser, uzyskując półminutową przewagę. Włoch został doścignięty półtora kilometra przed metą na prowadzącym aż do "kreski" podjeździe Cote de Cadoudal.

Reklama

Polacy, rozprowadzający Gołasia, przez chwilę byli widoczni na czele ścigającej Mosera czołówki, ale na finiszu kolarz ekipy Sky nie był w stanie nawiązać walki z najlepszymi. Zwyciężył zdecydowanie Sagan, który 16 października w Dausze będzie bronić tytułu mistrza świata.

Dzień wcześniej w wyścigu elity kobiet triumfowała mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Holenderka Anna van der Breggen, a srebrny medal wywalczyła Katarzyna Niewiadoma.

Mistrzostwa Europy miały się odbyć w Nicei, ale po zamachu terrorystycznym w tym mieście z 14 lipca przeniesiono je do Plumelec w Bretanii.

Wyniki wyścigu elity (232,9 km):

 1. Peter Sagan (Słowacja)        - 5:34.23

 2. Julian Alaphilippe (Francja)

 3. Daniel Moreno (Hiszpania)

 4. Samuel Dumoulin (Francja)

 5. Petr Vakoc (Czechy)

 6. Rui Costa (Portugalia)

...

14. Michał Gołaś (Polska)        ten sam czas

38. Karol Domagalski (Polska)          1.40

43. Łukasz Owsian (Polska)             2.05

44. Łukasz Wiśniowski (Polska)   ten sam czas

69. Maciej Paterski (Polska)           3.43

    Marcin Białobłocki (Polska) nie wystartował


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama