Reklama

Reklama

ME: Eugenia Bujak tuż za podium w wyścigu na dochodzenie

Eugenia Bujak (BTC City Lublana) zajęła czwarte miejsce w rywalizacji indywidualnej na dochodzenie na 3 km w mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym. Wcześniej Polka zdobyła w Baie-Mahault na Gwadelupie złoty medal w wyścigu punktowym.

Eugenia Bujak (BTC City Lublana) zajęła czwarte miejsce w rywalizacji indywidualnej na dochodzenie na 3 km w mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym. Wcześniej Polka zdobyła w Baie-Mahault na Gwadelupie złoty medal w wyścigu punktowym.


W pojedynku o brąz Polka przegrała z Litwinką Viliją Sereikaite.

W tej konkurencji triumfowała Brytyjka Katie Archibald, która w finale pokonała Niemkę Mieke Kroeger. Na piątej pozycji, tuż za Bujak, uplasowała się mistrzyni świata Brytyjka Joanna Rowsell. 

W wieloboju (omnium) zwyciężyła mistrzyni olimpijska Laura Trott (W. Brytania), a Małgorzata Wojtyra (BOGO Szczecin) zajęła szóste miejsce.

W finale konkurencji keirin mężczyzn wystąpił Mateusz Lipa (Stal Grudziądz), kończąc wyścig na piątej pozycji. Triumfował Niemiec Joachim Elders. W gronie pań keirin wygrała jego rodaczka Kristina Vogel.

Reklama

W ostatnim dniu zawodów reprezentanci Polski wystartowali w także w madisonie (wyścigu parami). Adrian Tekliński (BSA Sante Whistle Ziemia Brzeska) i Mateusz Nowak (CCC Polkowice) uplasowali się na dalszym, 11. miejscu.

Polska ekipa wraca z Gwadelupy z dwoma medalami - złotym Bujak w wyścigu punktowym i srebrnym Damiana Zielińskiego w olimpijskiej konkurencji sprintu. 33-letni szczecinianin, wychowanek Gryfa, a obecnie zawodnik Piasta, wystąpił w finale przegrywając z utytułowanym Francuzem Gregorym Bauge.

W klasyfikacji medalowej triumfowała Wielka Brytania - sześć złotych, jeden srebrny, jeden brązowy przed Rosją (4 - 3 - 3) i Niemcami (3 - 4 - 6). Polska zajęła siódme miejsce.

Mistrzostwa były pierwszym etapem kwalifikacji do igrzysk w Rio de Janeiro 2016. Odbywały się na nietypowym torze - odkrytym i mającym długość 333,3 m. Od wielu lat praktycznie wszystkie zawody z udziałem czołówki światowej są rozgrywane na krytych, 250-metrowych obiektach.

Położona na Karaibach Gwadelupa od 1946 roku jest departamentem zamorskim Francji, a w 1982 roku uzyskała status regionu. Wchodzi w skład Unii Europejskiej i jest jej tzw. regionem peryferyjnym.

Wyniki ostatniego dnia zawodów:

wyścig na dochodzenie kobiet (3 km)

o złoty medal: Katie Archibald (W.Brytania) 3.40,136 - Mieke Kroger (Niemcy) 3.42,153

o brązowy medal: Vilija Serekaite (Litwa) 3.45,811  - Eugenia Bujak (Polska) 3.48,389

omnium kobiet

1. Laura Trott (W.Brytania)       - 199 pkt

2. Julien D'Hoore (Belgia)          198

3. Anna Knauer (Niemcy)             167

...

6. Małgorzata Wojtyra (Polska)      159

keirin kobiet

1. Kristina Vogel (Niemcy)

2. Jelena Breżniwa (Rosja)

3. Shanne Braspenninck (Holandia)

keirin mężczyzn

1. Joachim Eilers (Niemcy)

2. Mathijs Buchli (Holandia)

3. Denis Dmitriew (Rosja)

...

5. Mateusz Lipa (Polska)

madison

1. Austria (Andreas Graf, Andreas Muller)    - 6 pkt

2. Belgia (Kenny Deketele, Otto Vergarde)      21 pkt (strata 1 okrążenia)

3. Francja (Vivien Brisse, Morgan Kneisky)     18 pkt (strata 1 okrążenia)

...

11. Polska (Mateusz Nowak, Adrian Tekliński)    2 pkt (strata 3 okrążenia)


Reklama

Reklama

Reklama