Reklama

Reklama

Marek Rutkiewicz wygrał Memoriał Kirpszy w Sokółce

Marek Rutkiewicz wygrał w sobotę w Sokółce Memoriał Stanisława Kirpszy, ostatni w sezonie wyścig zaliczany do klasyfikacji BGŻ ProLigi. Kolarz CCC Polsat Polkowice już wcześniej zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej cyklu.

Marek Rutkiewicz wygrał w sobotę w Sokółce Memoriał Stanisława Kirpszy, ostatni w sezonie wyścig zaliczany do klasyfikacji BGŻ ProLigi. Kolarz CCC Polsat Polkowice już wcześniej zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej cyklu.

Na mecie minimalnie wyprzedził Jarosława Kowalczyka (BDC MarcPol), a trzeci, ze stratą 12 sekund, był Tomasz Smoleń (Bank BGŻ).

Rutkiewicz w trudnym, rozgrywanym w bardzo szybkim tempie, wyścigu pokazał, że zasłużenie został najlepszym polskim zawodnikiem sezonu 2012. Prowadzenie w cyklu ProLigi objął 1 kwietnia, wygrywając otwierającą rywalizację imprezę - "Ślężańskiego Mnicha".

Drugie miejsce w końcowej klasyfikacji zajął Mariusz Witecki (Bank BGŻ), który, podobnie jak Rutkiewicz, przed ostatnim wyścigiem sezonu był już pewien swej pozycji. O trzecią lokatę w ProLidze walczyli w Sokółce Tomasz Smoleń (Bank BGŻ) i Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice), bowiem na starcie zabrakło trzeciego z pretendentów do miejsca na podium - Sylwestra Janiszewskiego (CCC Polsat Polkowice). Smoleń, który finiszował w sobotę na trzeciej pozycji, wdarł się tym samym na medalowe miejsce w cyklu.

Reklama

Sobotni wyścig, w którym wzięło udział ponad 60 kolarzy kategorii elita, odbywał się na okrężnej trasie w okolicach Sokółki w zimnie, przy padającym deszczu i silnych podmuchach wiatru. Nie odebrało to zawodnikom ochoty do ostrej rywalizacji - w efekcie zwycięzca przyjechał na metę pół godziny wcześniej niż przewidywał harmonogram.

Na trasie nie brakowało akcji i prób ucieczek, a spora grupa kolarzy nie wytrzymała tempa i trudnych warunków, wycofując się z rywalizacji. Nie zrezygnował natomiast Rutkiewicz i choć był już zwycięzcą ProLigi na kilkanaście kilometrów przed metą ruszył do ataku, pociągając za sobą Jarosława Kowalczyka.

Czołowa dwójka utrzymała do mety kilkunastosekundową przewagę nad pościgiem i pomiędzy sobą rozstrzygnęła walkę o zwycięstwo. O ułamki sekund, a jak ustalili sędziowie - o około trzy centymetry, lepszy był Rutkiewicz, choć po minięciu mety sam nie był pewien, kto wygrał i nawet... pogratulował rywalowi.

Dyskusje o ostatecznej kolejności przecięło przejrzenie zdjęć z finiszu, choć padały już propozycje, by przyznać zwycięstwo ex aequo. Bezdyskusyjnie trzeci był natomiast Smoleń, który przyjechał samotnie, trzy sekundy przed pierwszą większą grupą.

Długo trwało także ustalenie dalszej kolejności, bowiem powiewające na wietrze przeciwdeszczowe pelerynki zasłaniały numery startowe zawodników.

W sobotę wieczorem w Sokółce odbyła się ceremonia podsumowania sezonu BGŻ ProLigi i wręczenia nagród triumfatorom. Rutkiewicz, Witecki i Smoleń otrzymali m.in. czeki na, odpowiednio, 15, 10 i 5 tysięcy złotych. Wyróżniono również czołowych "Orlików", czyli zawodników kategorii młodzieżowej, w której zwyciężył Mieszko Bulik (Chrobry Felt Głogów).

Wyniki Memoriału Stanisław Kirpszy w Sokółce:

1. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)          2:48.13

2. Jarosław Kowalczyk (BDC MarcPol)            ten sam czas

3. Tomasz Smoleń (Bank BGŻ)                       strata 12 s

4. Konrad Dąbkowski (BDC MarcPol)                        15

5. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)

6. Arkadiusz Owsian (Pogoń Mostostal Puławy)   ten sam czas

Końcowa klasyfikacji BGŻ ProLigi 2012:

1. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)       393 pkt

2. Mariusz Witecki (Bank BGŻ)                    258

3. Tomasz Smoleń (Bank BGŻ)                      193

4. Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice)  178

5. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)         173

6. Bartosz Huzarski (Team NetApp)                120

Dotychczasowi zwycięzcy ProLigi

2005 - Radosław Romanik

2006 - Marcin Sapa

2007 - Tomasz Lisowicz

2008 - Tomasz Kiendyś

2009 - Robert Radosz

2010 - Jacek Morajko

2011 - Łukasz Bodnar

2012 - Marek Rutkiewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL