Reklama

Reklama

Lance Armstrong stracił siedem zwycięstw w Tour de France

Amerykański kolarz Lance Armstrong, który siedmiokrotnie triumfował w Tour de France, został pozbawiony tych zwycięstw i dożywotnio zdyskwalifikowany - zdecydowała w poniedziałek Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI).

UCI zaakceptowała tym samym werdykt Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA), która 24 sierpnia, po długim dochodzeniu, pozbawiła Armstronga siedmiu wygranych w TdF, stwierdzając, że osiągnął te sukcesy przy użyciu niedozwolonych środków dopingowych. USADA unieważniła też wszystkie wyniki uzyskane przez Armstronga począwszy od 1 sierpnia 1998 roku.

Amerykańska Agencja Antydopingowa wysłała pełną dokumentację uzasadniającą jej decyzję do Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) oraz Światowej Korporacji Triathlonu (WTC). Liczące ponad tysiąc stron akta zawierają zeznania 26 osób, w tym 15 kolarzy, a także maile, wyniki testów laboratoryjnych i dokumenty finansowe poświadczające wydawanie pieniędzy na niedozwolone środki dopingowe.

Forum: Co sądzisz o wyroku na Armstronga?

UCI po zapoznaniu się z dokumentami USADA podjęła decyzję o dożywotniej dyskwalifikacji kolarza i odebraniu mu siedmiu zwycięstw w Tour de France. O postanowieniu poinformował w poniedziałek, na specjalnej konferencji prasowej w Genewie, prezydent tej organizacji Pat McQuaid.

Reklama

Chronologia afery dopingowej z udziałem Armstronga

4 lipca 1999 - Po pierwszym etapie Tour de France wykryto w moczu Lance'a Armstronga ślad kortykosteroidów. Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) wydała specjalne oświadczenie, z którego wynikało, że kolarz od dłuższego czasu stosował maść, w której ten specyfik się znajdował.

2 lipca 2004 - Tuż przed rozpoczęciem Tour de France na rynku ukazała się książka dwóch dziennikarzy Davida Walsha i Pierre'a Ballestera pt. ""Tajemnice L.A. Co ukrywa Lance Armstrong?", w której oskarżyli amerykańskiego kolarza o doping.

1 października 2004 - Lekarz Michel Ferrari, długoletni opiekun medyczny Armstronga, został oskarżony i skazany na 11 miesięcy i 24 dni więzienia w zawieszeniu oraz na roczny zakaz wykonywania zawodu przez włoski sąd w głośnym procesie, w którym najważniejszym dowodem były zeznania jego byłego podopiecznego Filippo Simeoniego.

1 kwietnia 2005 - Wieloletni współpracownik Armstronga Mike Anderson zeznał przed sądem, że w 2004 roku znalazł w łazience swojego podopiecznego zakazany lek.

24 lipca 2005 - Armstrong po raz siódmy w karierze wygrał Tour de France i ogłosił zakończenie sportowej kariery.

23 sierpnia 2005 - Francuska gazeta sportowa "L'Equipe" podała, że w sześciu próbkach moczu Armstronga z 1999 roku znaleziono ślady EPO, środka, którego obecność można udowodnić od 2001 roku. Zamrożone próbki z 1999 roku poddane zostały ponownemu testowi.

31 maja 2006 - Specjalnie powołana przy UCI komisja odrzuciła wszystkie zarzuty przeciwko Armstrongowi, uznając go za niewinnego. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) publicznie nazywa ten wyrok ośmieszającym.

9 września 2008 - Armstrong ogłosił, że wznawia karierę sportową.

2 października 2008 - Francuska Agencja Antydopingowa (AFLD) zaproponowała amerykańskiemu kolarzowi, że jeszcze raz zbada jego próbki moczu z 1999 roku. Armstrong odrzucił ten pomysł.

20 maja 2010 - Dawny kolega z zespołu Floyd Landis zarzucił Armstrongowi stosowanie niedozwolonych środków. UCI stanowczo odrzuciła te oskarżenia, uznając je za bezpodstawne.

26 maja 2010 - Po wypowiedziach Landisa amerykańskie władze zdecydowały się na rozszerzenie swojego dochodzenia. Nie chodziło wówczas już tylko o przyjmowanie dopingu, ale także o to, czy Armstrong nie wykorzystywał pieniędzy od sponsorów, w tym amerykańskiej poczty, w celu kupowania niedozwolonych środków.

16 lutego 2011 - Armstrong ostatecznie zakończył karierę.

20 maja 2011 - Tyler Hamilton był kolejnym dawnym kolegą Armstronga z teamu, który oskarżył go publicznie o nieuczciwość. Powiedział, że widział EPO w lodówce kolarza i wielokrotnie był świadkiem, jak ten środek przyjmował.

4 lutego 2012 - Amerykańska prokuratura zamknęła dochodzenie w sprawie Armstronga.

9 lutego 2012 - Światowa Federacja Triathlonu (WTC) podała, że rozpoczęła współpracę z Armstrongiem. Za sześć startów fundacja byłego kolarza "Livestrong" otrzyma milion dolarów.

12 lutego 2012 - W pierwszym swoim starcie w triathlonie w Panamie z serii Ironman 70.3 Armstrong zajął drugie miejsce. Ku zdziwieniu wszystkich zebranych, organizatorzy do kontroli antydopingowej zaprosili zawodników z miejsc 4-6, a nie jak zazwyczaj z podium.

12 czerwca 2012 - Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) oficjalnie oskarżyła Armstronga o stosowanie dopingu w latach 1996-2011, w związku z czym groziła mu dożywotnia dyskwalifikacja. Natychmiast zakazano mu startu w jakichkolwiek zawodach.

20 sierpnia 2012 - Sąd w Austin uznał postępowanie USADA za słuszne. Były kolarz musiał się zdecydować, czy chce walczyć dalej na drodze sądowej, czy akceptuje dożywotnią dyskwalifikację.

24 sierpnia 2012 - Armstrong odmówił współpracy z USADA i oświadczył, że nie będzie się ubiegał o udowodnienie swojej niewinności. Kolarz uznał, że oskarżenia są bezpodstawne.

10 października 2012 - USADA przekazała uzasadnienie wyroku do UCI, Międzynarodowej Agencji Antydopingowej (WADA) i Światowej Korporacji Triathlonu (WTC).

17 października 2012 - Lance Armstrong zrezygnował z funkcji prezesa fundacji Livestrong, pomagającej osobom chorym na raka. Działająca od 15 lat fundacja zgromadziła na ten cel 500 milionów dolarów.  

22 października 2012 - UCI ogłosiło, że akceptuje decyzję i argumentację USADA. Armstrong został przez władze światowego kolarstwa dożywotnio zdyskwalifikowany i pozbawiony siedmiu zwycięstw w Tour de France.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje