Reklama

Reklama

Kolarstwo. Mark Cavendish zwycięski. Po raz pierwszy od ponad trzech lat

Mark Cavendish (Deceuninck - Quick Step) wygrał drugi etap wyścigu kategorii ProSeries, Tour of Turkey. Dla Brytyjczyka, który niegdyś w sprinterskiej rywalizacji niepodzielnie dominował był to pierwszy triumf po ponad trzyletniej przerwie.

35-latek, który łącznie w zawodowej karierze odniósł 147 zwycięstw (z czego aż 30 na etapach Tour de France) w ostatnich sezonach borykał się ze sporymi problemami. Od kwietnia 2017 roku walczył z mononukleozą, a kiedy już udało się ją zwalczyć, powrót na najwyższy poziom okazał się zadaniem bardzo trudnym. Sztuka ta nie udała się w barwach Team DimiensionData, nie pomogła też zmiana drużyny i dołączenie przed sezonem 2020 do Bahrain-McLaren. Spisywał się na tyle słabo, że mimo swojej medialnej wartości nie znalazł się w składzie drużyny na "Wielką Pętlę". Jeszcze w październiku, po jednym z wyścigów ze łzami w oczach mówił, że jego kariera prawdopodobnie dobiegła końca.

Reklama

Na szczęście - tak się nie stało. Zawodnik zwrócił się z prośbą o miejsce w drużynie do Patricka Lefevere'a, szefa Deceuninck - Quick Step. Ten postawił sprawę jasno - jeżeli uda się znaleźć sponsora, który opłaci jego umowę, może jeździć w barwach drużyny. Tak też się stało, a dobrze przepracowana zima i pierwsze starty pokazały, że Cavendish może jeszcze wrócić na zwycięski szlak. Mimo sporego pecha i kilku kraks zanotował kilka miejsc w czołówce podczas wyścigów na brukach, pokazując dużą szybkość na finiszach.

Pierwsze zwycięstwo po długiej przerwie nadeszło w Turcji. Na finałowych metrach Brytyjczyk pokonał Jaspera Philipsena (Alpecin-Fenix) i innego weterana szos, Andre Greipela (Israel Start-Up Nation). Piąte miejsce zajął aktualny mistrz Polski, Stanisław Aniołkowski (Bingoal Pauwels Sauces WB).

Wyścig w Turcji liczy łącznie osiem etapów. Cavendish jest aktualnie liderem klasyfikacji generalnej. Poniedziałkowy triumf był jego pierwszym od lutego 2018 roku, gdy wygrał etap Tour of Oman.

TCReklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje